Ślubne porady - jak wybrać idealny welon?

Woalka, krótki welon do ramion, welon średniej długości, welon półdługi, długi, sięgający do podłogi, kościelny, a może katedralny, ciągnący się za suknią niczym tren? Jaki welon wybrać? Podpowiadamy!

suknia ślubna suknie ślubne welon welon ślubny welon na ślub inspiracje porady Fasson suknie ślubne Dorota Wróbel FassonSuknia ślubna Prima wraz z welonem - Fasson Dorota Wróbel 

Welon – ponadczasowe akcesorium wybierane przez większość Panien Młodych pozostaje niezmiennie w kanonie ślubnych dodatków, o których śmiało powiedzieć możemy, że nigdy nie wyjdą z mody. Wśród dostępnych na rynku welonów mamy niezliczoną ilość wariacji, począwszy od długości poprzez wybrany materiał na ozdobach kończąc. Jak pośród setek modeli wybrać ten odpowiedni dla Ciebie? Mamy kilka podpowiedzi!

Wybierz długość welonu

Zanim zaczniesz rozglądać się za konkretnym modelem welonu, najpierw ustal, jaka długość Cię satysfakcjonuje. Najlepszym momentem na dobór welonu jest... przymiarka sukni ślubnej. Ważne jest, żebyś traktowała welon jako uzupełnienie sukni ślubnej, a nie osobne akcesorium. Jedno z drugim musi iść w parze i pasować do siebie nie tylko fakturą, ale i kolorem oraz stylem. Projektanci sukni ślubnych bardzo często tworzą welony odpowiednie do konkretnego modelu sukni ślubnej, dlatego właśnie od welonu dedykowanego bezpośrednio do Twojej sukni warto rozpocząć poszukiwania. Przyjęło się, że krótkie welony w stylu woalki czy toczki wnoszą nieco szyku i ducha retro, podczas gdy welony do ziemi czy do ramion stanowią idealne podkreślenie tradycji i klasyki. Oczywiście, jeśli welon "przypisany" do Twojego modelu sukni nie spełnia Twoich oczekiwań, zawsze możesz zastąpić go własną propozycją – wiele salonów mody ślubnej oferuje usługę szycia welonu na specjalne zamówienie więc jeśli żadna z gotowych propozycji Cię nie satysfakcjonuje, warto wybrać coś specjalnego.

Zadbaj o kompatybilną kolorystykę

Jeśli wybrany przez Ciebie model sukni nie posiada dedykowanego do niej welonu, postaraj się dobrać odcień materiału tak, aby był jak najbardziej zbliżony do koloru Twojej sukni ślubnej. Jeśli szyjesz lub kupujesz welon poza salonem, z którego pochodzi suknia, zadbaj o to, by na poszukiwania welonu zabrać ze sobą skrawek materiału, z którego uszyta jest Twoja suknia, co znacznie ułatwi dopasowanie odcieni. Jeśli zamawiasz welon online, pamiętaj, że ustawienia monitora lub aparatu fotograficznego mogą przekłamywać nieco kolor i nie uda się go dopasować dokładnie tak, jak sobie zamarzyłaś. Oczywiście, że barwa welonu i sukni nie musi się pokrywać w 100%, jeśli jedno będzie się różniło od drugiego dosłownie o kilka tonów, niczym się nie przejmuj – nie będzie to widoczne ani gołym okiem, ani tym bardziej nie dostrzeżesz tego po latach, oglądając ślubne fotografie. Nie możesz znaleźć odpowiedniego welonu w salonach? Sprawdź szafę swojej mamy, babci, cioci lub kuzynki – być może któraś z nich zachowała swój welon i, kto wie – może okaże się on tym właściwym dla Ciebie? :)

Dobierz odpowiednią ilość ozdób

Jeśli zdecydowałaś się na bogato zdobioną suknię ślubną, welon powinien pozostać czysty i neutralny, aby nie odwracać uwagi od zdobień na sukni i z efektu "wow" nie zrobić "too much". Podobnie sprawa ma się w odwrotnej sytuacji – jeśli wybrałaś prostą i minimalistyczną suknię, spokojnie możesz dołożyć małe co nieco w ozdobach na welonie – delikatne wykończenie błyszczącą nitką, kilka delikatnych, brokatowych zdobień a może lamówka z drobnych koralików? Wszystkie chwyty dozwolone. Przy krótkim welonie postaw raczej na prosty krój i delikatne dekoracje, natomiast wybierając długi welon, warto delikatnie zaszaleć – wszelkie koronkowe wykończenia w duże, florystyczne elementy sprawdzą się idealnie i przepięknie podkreślą linię ciągnącego się za suknią welonu. Pamiętaj, że koronka pokrywająca welon nie musi być jednakowa z tą zdobiącą suknię,ważne jest jednak to, aby były w podobnym stylu i zbliżonym odcieniu.

Zwróć uwagę na materiał z którego wykonany jest welon

Z tiulem nic złego nie może Cię spotkać – to ponadczasowy i klasyczny wybór, jeśli chodzi o materiał do szycia welonów. Pięknie się układa, jest lekki i dobrze pracuje w ruchu. Ważne jednak jest to, do jakiego stylu dążysz – rynek mody ślubnej oferuje szeroką gamę tkanin, które w roli welonu sprawdzą się równie dobrze. Koronki, jedwab, czy satyna to nieco mniej przejrzyste propozycje i, nie ukrywajmy, również mniej przyjazne budżetowi weselnemu. W zestawieniu z innymi materiałami, tiul wypada naprawdę dobrze – zachowuje swój kształt i dzięki swojej przejrzystości nie przytłacza sylwetki.

Weź pod uwagę swoją fryzurę

Zanim zdecydujesz się na założenie welonu, pomyśl o swojej wymarzonej fryzurze na ten wielki dzień. Welony krótsze, toczki i woalki prezentują się zdecydowanie korzystniej przy luźnych, opadających włosach i delikatnych, niskich, romantycznych kokach, z kolei dłuższe welony ciągnące się za Panną Młodą niczym tren sprawdzą się niemalże w każdej stylizacji. Kluczem jest to, aby pomyśleć i zabezpieczyć odpowiednio miejsce do wpięcia welonu. Jeśli upinasz włosy wysoko, masz dwie możliwości wpięcia welonu – poniżej fryzury lub tuż ponad nią. Wpięcie welonu powyżej koka pozwoli na to, aby otulić się nim i nadać welonowi więcej objętości, podczas gdy upięcie poniżej fryzury sprawi, że będzie on ciągnąć się za Panną Młodą w prostej, złożonej linii. Kiedy już zakupisz swój wymarzony welon, nie zapomnij o zabraniu go ze sobą na próbne czesanie ślubne – Twoja fryzjerka ślubna na pewno za to Ci podziękuje i przygotuje odpowiednie miejsce do jego wpięcia, przez co unikniesz dodatkowego stresu w dniu ślubu.

Uważnie dobieraj akcesoria ślubne

Rodzaj fryzury ślubnej to nie jedyny element Twojej stylizacji ślubnej – wybrane przez Ciebie ozdoby do włosów również mają wpływ na końcowy efekt. Gęsty welon o dużej objętości spływający kaskadami nie będzie się dobrze komponował z równie bogato zdobioną tiarą lub opaską. Klasyczne welony od długości do połowy ramienia po długie, powłóczyste, acz oszczędne w zdobieniach nakrycia sprawdzą się idealnie w towarzystwie opasek wysadzanych kamieniami, cyrkoniami czy innymi ozdobnymi elementami. Z kolei welon z rodzaju mantilla (okalający twarz) prezentuje się wyśmienicie w towarzystwie ozdobnych spinek -grzebieni, natomiast welon w stylu "halo" (krótki, upięty z tyłu) niemalże wymaga obecności opaski, plecionki, czy spinki która utrzyma go w miejscu. Oczywiście, ozdoby do włosów nie muszą się chować pod welonem, śmiało możesz ich użyć do jego umocowania, albo rozdzielić jedno od drugiego i umieścić ozdoby we włosach dopiero po zdjęciu welonu – wybór należy do Ciebie.

Podkreśl tył sukni ślubnej

Jeśli zdecydowałaś się na model sukni, który ma mocno wycięte plecy, misterną, ozdobną koronkę zdobiącą odcinek od szyi do bioder, a może wybrałaś naszyjnik na plecy? Warto byłoby go pokazać wszystkim zebranym, a nie skrywać pod kilkoma warstwami tiulu. Mogąc pochwalić się tak pięknym detalem, wybierz raczej delikatny niczym mgiełka welon zrobiony z jednej warstwy cienkiego tiulu, spod którego widać będzie ciekawe zdobienia sukni ślubnej.

Co ze zdejmowaniem welonu?

Większość Panien Młodych decyduje się na zdjęcie welonu tuż po ceremonii zaślubin lub na chwilę po życzeniach dla Nowożeńców. Mając to na uwadze, zadbaj o proste i łatwe wypięcie welonu – jeśli jest on umocowany nie na przezroczystym, niewidocznym grzebyku a na przykład, dopinasz go do włosów za pomocą którejś z ozdób, nie zapomnij pokazać swojej druhnie/mamie/przyjaciółce, jak należy go wypiąć w taki sposób, aby nie uszkodzić ślubnej fryzury. Planujesz pozostać w welonie nieco dłużej? Postaw raczej na jego krótszy model, który nie będzie utrudniał Ci ruchów podczas tańca, krojenia tortu czy spożywania posiłków.

Czy welon jest potrzebny na zdjęciach?

Zależy Ci na tym, aby welon był widoczny na zdjęciach? Zdecyduj się raczej na modele okalające twarz w stylu mantilli lub wybierz te, które wpina się powyżej upięcia ślubnego. Każdy model welonu wpinany poniżej schowa się i nie będzie widoczny na zdjęciach.

...a może coś pożyczonego?

W salonach sukni ślubnych nie możesz znaleźć welonu, który Ci odpowiada? A może chcesz zrobić przyjemność swojej mamie i pójść do ołtarza w jej welonie, jednak obawiasz się, że może być niemodny? Zabierz go do zaufanej krawcowej i zafunduj mu mały lifting. Rozważ zmianę długości, dodatkowe zdobienia, lub ciekawe obszycie aby dostosować go do swoich oczekiwań. W przypadku jeśli welon ma za sobą już swoje najlepsze dni, ale poza lekkimi przybrudzeniami czy małymi ubytkami nic mu nie dolega, możesz oddać go do renowacji lub uszyć całkiem nowy wykorzystując część elementów z jego pierwotnej wersji.

 

Tekst: Suknie Ślubne Fasson Dorota Wróbel, 
www.fasson.pl


Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj