Kosmetyki naturalne – jak dobrze znasz ich skład?

Składniki kosmetyków naturalnych, mimo że są zawsze wyszczególnione na etykietach poszczególnych produktów, często stanowią dla nas tajemnicę. Wprawdzie sięgając po kosmetyki naturalne, nie musimy się obawiać substancji chemicznych o nieznanym pochodzeniu, tak jak w przypadku kosmetyków syntetycznych, które nadal wiodą prym na rynku. Warto jednak mieć choćby ogólne pojęcie o tym, jakie składniki możemy znaleźć w kosmetykach naturalnych oraz jakich powinniśmy unikać w kosmetykach syntetycznych.

kosmetyki naturalne, uroda i zdrowie, pielegnacja przedslubna

Najcenniejsze i najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych, które warto znać. Chcąc dowiedzieć się więcej o składnikach kosmetyków naturalnych, warto zaglądać na strony internetowe i blogi polskich producentów, takich jak Clochee. Znając zastosowanie i właściwości każdego ze składników, możemy wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Cynamon jako składnik kosmetyków naturalnych

Cynamon znany głównie z pysznych wypieków, jest bardzo ceniony również w produkcji kosmetyków naturalnych. Cynamon dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym doskonale pobudza krążenie krwi, dlatego też jest często stosowany w kosmetykach do kąpieli, peelingach czy maseczkach do stóp. Z tego samego powodu wykorzystuje się go w kosmetykach ujędrniających i antycellulitowych. Olejek eteryczny uzyskiwany z destylacji młodych pędów cynamonowca działa ponadto przeciwzapalnie, ściągająco i rozjaśniająco. Wśród różnych odmian cynamonu najbardziej ceniony jest ten pochodzący z Cejlonu.

Olej migdałowy jako składnik kosmetyków naturalnych

Olejek migdałowy pozyskiwany jest z nasion owoców drzewa migdałowego. Dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i odżywiającym doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Zawiera wiele cennych witamin, w tym witaminy A, B1, B2, B6 D oraz E. Dzięki lekkiej konsystencji szybko wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Ponadto zawarte w nim kwasy oleinowy i linolowy działają łagodząco i zmiękczają naskórek. Tak bogaty zakres właściwości pozwala na wykorzystanie olejku migdałowego na różne sposoby, dlatego też pojawia się on w wielu kosmetykach, np. maśle do ciała, wygładzającym olejku do demakijażu, odżywczych peelingach cukrowych czy lekkich balsamach nawilżających

Aloes jako składnik kosmetyków naturalnych

Aloes, czyli zielona roślina, wyglądająca trochę jak kaktus, przez pewien czas była ozdobą wielu okien. Dziś też warto mieć go w domu i korzystać z jego właściwości. Świetnie działa zarówno kiedy przetniemy go wzdłuż liścia i wykorzystamy miąższ, jak i kupując gotowy kosmetyk o wysokiej zawartości aloesu. Ta niepozorna roślina wspaniale radzi sobie z poparzeniami i uszkodzeniami skóry. Zawiera minerały, enzymy i aminokwasy, które koją zaognienia na skórze. Ma też działanie silnie nawilżające, świetnie nadaje się więc do pielęgnacji suchej cery.

Olejek z drzewa herbacianego jako składnik kosmetyków naturalnych

Olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i antywirusowe, jest więc olejkiem do zadań specjalnych. Jest wspaniałym składnikiem kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej, gdyż poza świetnym oczyszczaniem lekko ją wysusza. Leczy też łupież, bóle stawów, bule dziąseł czy zwykłe przeziębienie. Można go dodawać do oliwki w celu wmasowania w bolące mięśnie, dodawać do szamponów i odżywek do włosów, czy też robić inhalacje, dodając kilka kropel do wrzątku.

Tekst i zdjęcie: Kosmetkyi naturalne, Clochee


Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj