Wydrukuj tę stronę

Szafa dla dwojga – jak zaprojektować wygodną szafę

Sklepy meblowe czy katalogi prezentujące rozwiązania do zastosowania w naszych szafach oferują wiele ciekawych pomysłów, jak pomieścić w szafie wszystkie nasze ubrania, buty czy inne skarby. Z pewnością czasy kiedy to my, jako klienci, musieliśmy dopasować się do możliwości oferowanych przez sklepy dawno już minęły. Dziś to szafa ma dopasować się do naszych potrzeb i wymagań.

Mimo wielu rozwiązań dostępnych na rynku, wcale nie łatwo jest zaprojektować dobrą, wygodną i pojemną szafę. Ale zacznijmy od początku.

Przesuwna czy otwierana?

Drzwi przesuwne stanowią dobre rozwiązanie, gdy brak jest w pomieszczeniu miejsca na otwarcie szafy na oścież. Obok może stać łóżko, sofa, biurko. Wtedy warto rozważyć możliwość otwierania szafy
w systemie przesuwnym. Pamiętajmy jednak, że system przesuwny, a więc szyny, rolki i prowadnice zabierają ok. 8 cm głębokości szafy. Co ważne – system z przesuwnymi drzwiami uniemożliwia otwarcie całej szafy jednocześnie. Może mieć to znaczenie zwłaszcza jeśli dwie osoby przechowujące swoje rzeczy w szafie będą korzystać z niej jednocześnie. Teoretycznie zawsze można chwilę poczekać, aż druga osoba wyjmie z szafy potrzebne rzeczy i umożliwi nam otwarcie „swojej połówki”. Ale czy na pewno będziemy tak cierpliwi w porannym pośpiechu lub tuż przed wyjściem na ważną uroczystość rodzinną? Dlatego rozplanowanie układu szafy w wersji przesuwnej jest nie lada zadaniem. Jeśli każda z połówek szafy należy do innej osoby będzie to wygodne. Jeśli jednak bieliznę wyciągać będziemy z pionu szuflad, koszulkę z wieszaka na drążku, a sweter z całkiem innej strony szafy może okazać się to uciążliwe. Starajmy się zatem tak planować szafę, aby odsłonięte jedno skrzydło drzwiowe dawało nam dostęp do wszystkich naszych rzeczy jednocześnie. Pamiętajmy również, że szafa przesuwna nie nadaje się do zabudowy pod skosem.

jaka wybrac szafe do mieszkania

Miejsce

Miejsce na szafę wnękową dobrze jest zaplanować już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Najdyskretniej schowamy szafę stawiając ściankę działową, która utworzy nam wnękę na szafę, co spowoduje że z boku, nie będzie widać materiału z jakiego jest wykonana szafa. Głębokość wnęki powinna mieć około 60 cm. Szafa o takiej głębokości będzie najwygodniejsza. Przy głębszej szafie półki wysoko pod sufitem staną się mało funkcjonalne, ze względu na dużą głębokość i utrudniony dostęp do nich. Jeśli natomiast wnęka, a co za tym idzie szafa jest płytsza, zamiast drążków poprzecznych, montowanych na stałe, możemy zaplanować w tym miejscu krótki drążek montowany prostopadle do drzwi szafy. Jeśli dodatkowo będzie on wysuwany na prowadnicy, ułatwi to znacząco korzystanie z szafy.

Dopasowane do możliwości

Szafa do zabudowy na wymiar również powinna być dopasowana nie tylko do naszych potrzeb ale także możliwości. Ważne, aby zastanowić się jak wysoko możemy sięgnąć czyli jaki jest nasz wzrost i zasięg rąk. Jeśli potrzebujemy dużo drążków na rzeczy wiszące możemy zastosować pantograf – jest to mobilny drążek mocowany do ścianek szafy na wychylnych ramionach. Z takiego drążka zamontowanego wysoko w szafie może korzystać nawet osoba o niewielkim wzroście. Poniżej natomiast możemy zastosować drugi, klasyczny drążek montowany na stałe, na ubrania o mniejszej długości.
Ile miejsca potrzebują nasze ubrania
Jeśli na drążku z wieszakami planujemy przechowywać koszule, marynarki i inne krótkie ubrania wystarczy 100-110 cm wysokości. 150-170 cm natomiast to miejsce wystarczające na zawieszenie płaszczy, garniturów i długich sukienek. Drążki nie powinny być dłuższe niż 120 cm, ponieważ pod ciężarem ubrań mogą się odkształcać. Zatem drążki najbezpieczniej kotwić co 100 cm. Półki szerokością nie powinny przekraczać 45-60 cm. Większe i wyższe półki niż 30 cm mogą bowiem sprzyjać bałaganowi, choć nie twierdzę tutaj, że tylko wielkość półek ma wpływ na utrzymywanie porządku w szafie. Jeśli w szafie planujemy przechowywać buty na ich umieszczenie na półce wystarczy 20 cm wysokości. Kalosze, kozaki i wysokie buty będą wymagały nieco więcej miejsca – około 45 cm. Jeśli szafa np. na przedpokoju jest przeznaczona wyłącznie na buty warto pochylić półki ok 15º w kierunku frontu szafy. Taki zabieg sprawi, że buty będą widoczne bez potrzeby schylania się. Dodatkowo tak zaprojektowane półki umożliwią nam zmniejszenie głębokości szafki na buty.

urzadzanie mieszkania, jaka wybrac szafe do mieszkania

Wyposażenie

Jak już wspomniałam możliwości jest wiele. Projektując szafę zastanówmy się dokładnie ile jakich ubrań przechowujemy. Szuflady także pomogą utrzymać porządek w szafie. Jeśli dodatkowo wyposażymy je w przegródki plastikowe lub z tkaniny, służące przechowywaniu drobnych elementów garderoby, będziemy mogli nawet kategoryzować naszą bieliznę kolorystycznie i np. wysokością skarpetek znajdujących się w szufladzie. Kosze cargo sprawdzą się kiedy chcemy mieć dokładny przegląd rzeczy ułożonych w ich wnętrzu. Kosze również będą dobrym rozwiązaniem w przechowywaniu butów czy pantofli. Krawaty, paski i spodnie natomiast znajdą swoje miejsce na specjalnych wieszakach przeznaczonych do przechowywania tego typu garderoby.

Aż po sufit

W wysokiej szafie do zabudowy warto pozostawić pod samym sufitem szafy sporo miejsca jako pawlacz. Posłuży ono do przechowywania rzeczy rzadziej użytkowanych – pościeli, koca, dodatkowych poduszek czy poszewek. W takim miejscu możemy również schować walizkę podróżną czy kilka pudeł, w których przetrzymywać będziemy np. ubrania do uprawiania sezonowych sportów jak ubrania narciarskie. Jeśli jednak nasza szafa jest zbyt mała i korzystać będziemy z półek wysoko pod sufitem dosyć często warto zaprojektować szafę tak, aby były one ze szkła. Dzięki temu zabiegowi z wysokości naszego wzroku będziemy widzieć co jest tam przechowywane.
Widoczność
Szafę na ubrania często projektujemy w jasnej kolorystyce, aby dodatkowo nie zmniejszać ilości światła w jej wnętrzu. Jednak czasem nawet to nie wystarczy i musimy uciekać się do rozwiązań nieco bardziej skomplikowanych. Najlepszym, będzie zamontowanie dodatkowego oświetlenia we wnętrzu szafy. Innym sprytnym rozwiązaniem jest także zamontowanie specjalnej czujki – otwierając drzwi automatycznie włącza ona oświetlenie, gdy zamykamy drzwi szafy, oświetlenie gaśnie. System działania analogiczny jak w przypadku oświetlenia stosowanego w lodówce. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zaplanujmy kierunkowy, sufitowy punkt świetlny w pomieszczeniu, który będziemy mogli skierować tak by oświetlał nam wnętrze szafy.

mieszkanie dla nowozencow urzadzanie

Liczy się nie tylko wnętrze

Wnętrze szafy oczywiście jest ważne, ale dobrze wykonana szafa może także stanowić ciekawy element wnętrza, być jego ozdobą. Drzwi szafy możemy wykonać z materiału, który podkreśli jej obecność w pomieszczeniu lub zupełnie ją ukryje. Ukryciu sprzyjać będzie system przesuwny podwieszany, którego nie będzie widać z zewnątrz. Kolorystyka frontów szaf jest natomiast tak różnorodna, że z powodzeniem możemy dopasować ją do kolorów ścian, aby ukryć obecność zabudowy wnękowej. Szafa stanie się także mniej widoczna, jeśli jej front pokryje lustro w cieniutkiej aluminiowej ramce. Taki zabieg nie tylko jest niezwykle efektowny wizualnie, ale także powiększa optycznie przestrzeń. Dla dekoracyjnego efektu możemy natomiast wykonać grafikę w szkle, ciekawą fototapetę nakleić na front szafy i pokryć dla ładniejszego efektu taflą szklaną lub po prostu drzwi wykonać z lacobelu czyli szkła barwionego. Klasycznym rozwiązaniem będzie natomiast front w płycie laminowanej, fornirowanej lub w powierzchni lakierowanej.

Szafa szafie nierówna, ale najważniejsze by była pojemna, funkcjonalna i wysokiej jakości. Dokładne przeanalizowanie naszych potrzeb dotyczących ilości i przechowywania ubrań pozwoli zaprojektować szafę uszytą na miarę.

Z Ireną Zajdel, Prezesem Firmy VALENT  Wnętrza & Remonty & Wykończenia rozmawiała Marta Bławiczak-Sikora.
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(12 głosów)