Wydrukuj tę stronę

Wijemy pierwsze gniazdko: obrazy do sypialni nowożeńców

Choć współcześnie wiele par mieszka ze sobą już jakiś czas przed ślubem, dekorowanie pierwszej sypialni nowożeńców wciąż ma w sobie coś z magii. To przecież właśnie sypialnia - chyba nawet bardziej niż kuchnia - jest prawdziwym sercem domu i osią, wokół której kręci się życie rodzinne!

Warto udekorować ją w sposób, który jednocześnie podkreśli jej niezwykle ważną funkcję i stworzy miły, romantyczny i spokojny nastrój, pozwalający młodym małżonkom w przyjemnej atmosferze relaksować się i cieszyć tym wspaniałym, pierwszym okresem wspólnego życia.

mieszkanie nowożeńcy wystrój mieszkania fototapeta obraz ślub wesele

Ślub to nie tylko fantastyczna impreza dla całej rodziny i przyjaciół państwa młodych: to także początek zupełnie nowego rozdziału w życiu pary. Warto podkreślić to, odpowiednio zmieniając wystrój sypialni. Nie jest istotne, czy po ślubie młodzi mają zamieszkać wspólnie po raz pierwszy czy raczej planują zmianę wystroju w miejscu, w którym mieszkali już wcześniej: dodatkowa dawka zmysłowości i romantyzmu na pewno nie zaszkodzi! Najłatwiej będzie przeprowadzić taką metamorfozę – i tę małą, i tę dużą – wykorzystując stylowe obrazy do sypialni. Tylko jak wybrać takie, które będą najlepiej pasować do wnętrza i jednocześnie tworzyć odpowiednią atmosferę? I jak je potem zawiesić, by osiągnąć możliwie jak najlepszy efekt?

Styl przede wszystkim

Mimo że z określeniami takimi jak „zmysłowy”, „intymny” czy „romantyczny” wiążą się pewne dość popularne skojarzenia (czerwone róże? Świece? Koronki? Kolor różowy?), tak naprawdę „romantyczna atmosfera” dla każdego – także dla każdej pary – będzie oznaczać coś innego. Dla niektórych faktycznie będą to podobizny zakochanych gołąbków stykających się dzióbkami (świetny pomysł na obraz do sypialni nad łóżko, nawiasem mówiąc), a dla innych – jakiś motyw nawiązujący do wspólnie spędzonych miłych chwil w ich związku albo jego początków, na przykład krajobraz miejsca, do którego pojechali na swoje pierwsze wakacje.

mieszkanie nowożeńcy wystrój mieszkania fototapeta obraz ślub wesele
Wiele zależy tutaj od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze: to do niego przede wszystkim trzeba dobierać wszelkiego rodzaju dekoracje. Minimalistyczna sypialnia zupełnie zmieni charakter, jeśli nad łóżkiem zawieszona w niej zostanie reprodukcja czarno-białego zdjęcia, natomiast wnętrza, których aranżacje mają w sobie więcej przepychu, na przykład marynarskie, shabby chic czy nawet vintage, wymagają czegoś bardziej spektakularnego, jak piękny pejzaż czy martwa natura.

Kolor ma znaczenie

To, co romantyczne, prawdopodobnie dla każdego będzie oznaczać co innego, ale kolory wywołują uniwersalne skojarzenia i nastroje. Prawdopodobnie nikt nie nazwie jaskrawego żółtego „intymnym” czy „nastrojowym”, natomiast wszyscy chyba zgodzimy się co do tego, że purpura, głęboka czerwień czy lila róż są bardzo zmysłowe. Warto wykorzystać ten efekt, tworząc we wnętrzu pożądaną atmosferę. Obrazy w sypialni to tylko część tego, czym warto się zająć: koniecznie skoordynuj ich gamę barwną z pozostałymi elementami aranżacji, takimi jak pościel, zasłony czy dywan. Generalnie przyjmuje się, że barwy ciepłe – czerwienie, pomarańcze, odcienie żółtego – działają pobudzająco i rozweselają, natomiast chłodne kolory – głównie niebieski, ale także wiele odcieni zielonego i fioletowego – koją, uspokajają i działają uśmierzająco. Najlepiej dobrać kolory do aury, którą chcemy roztoczyć w małżeńskiej sypialni.

Gdzie zawiesić obraz?

O, to bardzo łatwe pytanie: przede wszystkim nad wezgłowiem łóżka! To od tego miejsca zawsze należy rozpocząć wszelkie rozważania o umiejscowieniu obrazów. Dlaczego akurat od niego? Z dwóch powodów! Po pierwsze: łóżko jest najważniejszym (i największym!) meblem w sypialni, w naturalny sposób przyciąga więc uwagę – a zatem udekorowanie jego okolic da najlepszy, najbardziej spektakularny efekt. Drugi powód jest równie ważny: ściana nad łóżkiem niemal zawsze jest wolna, każde płótno będzie więc miało szansę tam „wybrzmieć”! Dopiero gdy ozdobisz już tę kluczową przestrzeń możesz rozważać zawieszenie obrazów w innych miejscach.

mieszkanie nowożeńcy wystrój mieszkania fototapeta obraz ślub wesele

A może coś naprawdę wyjątkowego?

Nasi dziadkowie tradycyjnie wieszali nad swoimi łóżkami portrety ślubne: najczęściej malowane na podstawie zdjęcia, a w niektórych przypadkach nawet autentycznie pozowane, staroświeckie obrazy. Dzięki temu od razu można było zobaczyć, że dana sypialnia należy do małżeństwa! Czemu nie kontynuować tej uroczej tradycji? Obraz na płótnie wykonany ze ślubnego zdjęcia to dekoracja nie tylko jedyna w swoim rodzaju, ale także przywołująca miłe wspomnienia. Może też być tak stylowa albo tak prosta i bezpretensjonalna, jak tylko chcecie! Możecie zmienić kolor obrazu na czarno-biały albo sepię, dowolnie go wykadrować, wybrać format, dobrać do niego ramę… Nie ma dwóch takich samych „małżeńskich” obrazów, zupełnie tak, jak nie ma dwóch takich samych sypialni… i dwóch takich samych małżeństw!

Tekst, zdjęcia i fototapety: Redro
www.redro.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)