Wydrukuj tę stronę

5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu kuchni

Urządzanie kuchni nie należy do prostych zadań. Uwzględnienie w planowaniu i realizacji wszystkich elementów graniczy z cudem. Warto wspomóc się doświadczeniem fachowców – dobry projektant i sprawna ekipa remontowa pomogą nam uniknąć wielu błędów. Podpowiadamy jakich.

Kuchnia to serce domu – ze świecą szukać osoby, która zaprzeczyłaby temu stwierdzeniu. Zapewniamy, że nie tylko zaraz po ślubie w tym właśnie pomieszczeniu będziecie spędzać bardzo dużo czasu. To miejsce służące nie tylko do gotowania posiłków i delektowania się smakiem pysznych potraw. To właśnie w kuchni odbywają się najlepsze imprezy i mają miejsce na długo pamiętane rozmowy. Dlatego warto mieć na uwadze poniższe podpunkty – wymieniamy jakie błędy, naszym zdaniem, są najczęściej popełnianie przy urządzaniu tego kluczowego pomieszczenia.

valent, aranzacja wnetrz, mieszanie dla nowozencow, jak zaplanowac kuchnie

Styl z innej „parafii”

Twój salon jest jasny, biało-szary i zawiera wiele przytulnych elementów, a kuchnia surowa i minimalistyczna? Jeśli większość pomieszczeń w domu/mieszkaniu zostało urządzonych w takim, a nie innym stylu – pilnujcie, by żadne z wnętrz nie odbiegało klimatem (nawet jeśli mowa o zamkniętej, odrębnej kuchni). Starajcie się dążyć do pełnej spójności. Nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim dla własnego spokoju, a co za tym idzie – dobrego samopoczucia. Na pierwszy rzut oka, taka rozbieżność może Wam nie przeszkadzać, ale podświadomie ciągle może Was drażnić.

Zapominanie o podstawach

Kuchnia powinna mieć swoje strefy, które w odpowiedniej kolejności powinny następować jedna po drugiej. Zaczynamy od przestrzeni zapasów, potem przechowywania, następnie jest miejsce do zmywania, przygotowywania i na końcu gotowania. Blat roboczy powinien być dostępny po dwóch stronach kuchenki – najlepiej, by każda z części miała szerokość 60 centymetrów.

valent, aranzacja wnetrz, mieszanie dla nowozencow, jak zaplanowac kuchnie

Niekomfortowe meble

Szczególnie blaty. Nadal wielu projektantów upiera się, by ich wysokość sięgała 85 centymetrom. Tymczasem dla wielu osób to znacznie za nisko i standardem mogą okazać się 92 centymetry. Koniecznie weźcie pod uwagę swój wzrost. Najlepiej by blat znajdował się od 10 do 15 centymetrów poniżej łokcia. Tyczy się to również krzeseł i stołu jadalnianego. Zbyt niskie (ale także zbyt wysokie) meble zdecydowanie zmniejszają komfort użytkowy kuchni. A przecież to w przyszłości, w codziennym użytkowaniu, ogromny problem. Kuchnia powinna przyciągać Was do siebie jak magnes – niekoniecznie tylko do wyciągania przysmaków z lodówki i szafek, ale przede wszystkim do wspólnie spędzanego czasu. Nie utrudniajcie sobie tego.

Za mało miejsca do przechowywania

Lepiej mieć więcej niż mniej. Uwierzcie, że w kuchni szafek i szuflad do przechowywania nigdy dość. Koniecznie pomyślcie o mini spiżarce, niekoniecznie tylko wtedy, gdy lubicie zaprawy. Dużo miejsca do przechowywania żywności pozwala łatwo odnaleźć się we własnej kuchni i co najważniejsze – pomaga w utrzymaniu porządku. Za mało miejsca w szafkach jest frustrujące – szczególnie dla osób, które lubią chomikować. Oczywiście małe kuchnie nie dają nam w tej kwestii szerokiego pola do manewru. Uwierzcie jednak, że dobry projektant wygospodaruje tę przestrzeń. Warto mu zaufać.

Za mało światła

Pamiętajcie, że słabe oświetlenie staje się przekleństwem nie tylko osób, które uwielbiają spędzać czas w kuchni na gotowaniu. Za mało źródeł światła generuje frustracje na każdym polu – nawet jeżeli naszym celem jest tylko i wyłącznie ugotowanie wody. I tutaj znowu z pomocą przyjdzie nam projektant. Przydadzą się światełka pod szafkami nad blatem, silne światło z góry i lampka nad kuchenką. To niezbędne minimum jeśli musimy dopilnować tych kwestii bez pomocy z zewnątrz. Nawet jeżeli w urządzaniu kuchni pomaga Wam profesjonalny projektant – warto i pamiętać o powyższych, potencjalnych błędach. Czasem coś wydaje nam się oczywiste, a jednak w ferworze prac o tym zapominamy. Powodzenia w urządzaniu kuchni!

valent, aranzacja wnetrz, mieszanie dla nowozencow, jak zaplanowac kuchnie

Tekst i zdjęcia: Irena Zajdel, VALENT Kompleksowo Wnętrza & Remonty & Wykończenia
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)