Wydrukuj tę stronę

Jakie wiersze wybrać na ślub?

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej i każdego z nas. Przygotowujemy się do niego miesiącami, może nawet latami. Dokładamy wszelkich starań, żeby odbył się w istotnym dla nas i pięknym miejscu. Chcemy, aby osoba, która go udzieli powiedział coś mądrego i poruszającego, coś co zostanie z nami na lata. I nie jest ważne, czy to będzie ksiądz, czy osoba świecka. Dbamy o dekoracje. Specjalnie z myślą o tym dniu, zakupujemy eleganckie ubrania, które mają podkreślić odświętną atmosferą. Zapraszamy także ważnych dla nas gości, z którymi chcemy wspólnie przeżyć ten moment. Czy może jest jeszcze coś, co może sprawić, że nasz ślub będzie niezapomniany? Oryginalnym i ciekawym pomysłem wydaję się być przygotowany specjalnie na tę okazję wiersz.

ślub wesele wiersze ślubne inspiracje na ślub poezja na ślub porady ślubne inspiracje trendy 2021

Poezja na ślubie

Celebracja ślubu kojarzy nam się przede wszystkim z kościelną uroczystością lub z elegancką ceremonią w urzędzie cywilnym. Najpopularniejszym tekstem przytaczanym podczas kazania czy przemowy jest bez wątpienia biblijny Hymn o miłości. Są to oczywiście piękne słowa i świetnie pasują do charakteru wydarzenia, jednak są używane tak powszechnie, że przestają być już czymś wyjątkowym. Tutaj na pomoc przychodzi bogactwo polskiej poezji, które oferuje nam wiele znakomitych utworów, które mogą być ciekawym zastępstwem dla religijnego tekstu. Wiersze miłosne Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej inspirują już kolejne pokolenia, to trzy znakomite poetki, które o miłości wiedzą sporo i co być może ważniejsze, potrafią o niej pisać w sposób wrażliwy, elegancki i poruszający do cna.

Poświatowska dla nowożeńców

Halina Poświatowska to może być mniej oczywisty wybór, jednak na pewno zostanie doceniony przez tych z gości, którzy znają i lubią poezję. Przy wyborze fragmentów tej poetki należy szczególnie uważać, bowiem wiele z nich jest w swojej wymowie dosyć smutna. Nietrudno jednak znaleźć prawdziwe perły, świetnie licujące z podniosłym charakterem uroczystości, jaką jest ślub. Ciekawą propozycją może być Wiersz o miłości, przytoczony poniżej we fragmencie.

"ich dwo­je
po­przez za­staw­ki ser­ca
wi­docz­ni na wy­lot
z pro­fi­lu
opra­wie­ni w ból jak w zło­to
pa­trzą po­wie­sze­ni
na astral­nym gwoź­dziu"

Szymborska o miłości

Wisława Szymborska to najwybitniejsza postać z wymienionej trójki. O jakości i kunszcie jej poezji najlepiej świadczy fakt, że została za nią doceniona literackim Noblem. Czy można prosić o lepszą rekomendację? Wiersze, które nadają się na tak wyjątkową uroczystość jak ślub, to np. Nic dwa razy się nie zdarzy czy Miłość szczęśliwa. Oto propozycje wybranych fragmentów:

"Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy."

"Mi­łość szczę­śli­wa. Czy to jest nor­mal­ne,
czy to po­waż­ne, czy to po­ży­tecz­ne -
co świat ma z dwoj­ga lu­dzi,
któ­rzy nie wi­dzą świa­ta?"

Odpowiednio wybrany fragment na pewno zrobi pozytywne wrażenie na zebranych gościach. Również nowożeńcy zapewne docenią, że ich ślub różni się nieco od reszty i dzięki temu lepiej zapamiętają ten wyjątkowy moment.

Kochać jak Pawlikowska-Jasnorzewska

Ostatnia propozycja to wybranie czegoś z twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ta poetka i dramatopisarka z okresu dwudziestolecia międzywojennego posiada w swoim dorobku wiele wierszy poświęconych miłości. Najpiękniejszym, bardzo wymownym, choć przecież oszczędnym w środkach, jest utwór Miłość (Nie widziałam Cię już od miesiąca).

"Nie wi­dzia­łam cię już od mie­sią­ca.
I nic. Je­stem może bled­sza,
tro­chę śpią­ca, tro­chę bar­dziej mil­czą­ca,
lecz moż­na żyć bez po­wie­trza!"

Twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej jest subtelna, elegancka i piękna. Warto zwrócić uwagę na tę artystkę podczas wybierania tekstów na ślub.

Podsumowanie

Poezja to wyjątkowy, oryginalny sposób, w jaki można urozmaicić uroczystość ślubną. Oczywiście, istnieje ryzyko, że zaproszeni goście nie docenią kunsztu wybranych przez nas tekstów, jednak być może warto zaryzykować? Dobry wiersz będzie później z nami przez lata. Będziemy mogli, wracając później myślami do naszych wspomnień, posiłkować się słowami znakomitych artystek. W końcu czym jest życie bez poezji?

Oceń ten artykuł
(1 głos)