Wydrukuj tę stronę

Czy skóra wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji?

Skóra wrażliwa objawia się bardzo szybkim reagowaniem na różne niekorzystne zmiany zachodzące w otoczeniu. Jest niezwykle podatna na wysuszenie, na szkody spowodowane stresem, a nawet niekorzystną temperaturą. Oprócz tego, że skóra wrażliwa nie wygląda zbyt estetycznie, powoduje też szereg nieprzyjemnych dolegliwości dla osób, które się z nią borykają. Kremy nawilżające do cery wrażliwej powinny być odpowiednio dobrane i stosowane razem z szeregiem innych zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych.

skóra wrażliwa pielęgnacja skóry wrażliwej porady inspiracje Mixa

Jak wygląda osoba z wrażliwą skórą?

Taka skóra jest bardzo cienka i delikatna, często widać na niej pęknięte naczynka. Z pozoru wygląda całkiem normalnie, ale dolegliwości nasilają się przy kontakcie skóry z drażniącymi czynnikami. A drażnić może niemal wszystko – kosmetyki do makijażu, chlorowana woda na basenie, słona woda w morzu, a nawet stres czy mróz. Na skutek mrozu albo stresu skóra wrażliwa staje się wyraźnie zaczerwieniona, a do tego przesuszona i szorstka. Powoduje ogromny dyskomfort – swędzi i wywołuje uczucie ściągnięcia na całej twarzy. Kremy nawilżające do cery wrażliwej dla takiej osoby powinny więc nie tylko wzmacniać jej płaszcz ochronny, ale przede wszystkim koić i łagodzić. 

Co zawierają dobre kremy do cery wrażliwej?

Lepiej będzie od razu określić, czego nie powinny one zawierać. Zwykle osoby ze skórą wrażliwą są bardziej podatne na występowanie uczuleń, dlatego takie kremy muszą być właściwie przebadane pod kątem dermatologicznym i nie mogą zawierać składników, które mogłyby potencjalnie uczulać – muszą być hipoalergiczne. Często są również bezzapachowe, nie zawierają barwników i konserwantów. Wynika to stąd, że skóra wrażliwa może być bardzo podatna właśnie na te składniki. Kremy nawilżające do cery wrażliwej muszą zawierać substancje nawilżające, i to w sporym stężeniu – aby odbudowywały płaszcz ochronny i stanowiły solidne zabezpieczenie warstwy skóry przed wysychaniem na skutek niekorzystnych czynników zewnętrznych. Często zawierają też dodatkowe substancje natłuszczające, które odbudowują warstwę lipidową skóry i zabezpieczają ją przed wyparowywaniem wody. Bardzo ważnym składnikiem kremów dla skóry wrażliwej są składniki o właściwościach kojących – takie, które natychmiast dają uczucie ukojenia, a nawet ochłodzenia skóry, regenerują naskórek i przyspieszają jego gojenie. Skóra wrażliwa zdecydowanie wymaga szczególnej pielęgnacji – nawet bardziej skrupulatnej niż skóra tłusta czy dojrzała. Wynika to stąd, że nawet niewielki czynnik drażniący może powodować uczucie ogromnego dyskomfortu u osoby, która się taką skórą odznacza.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)