Jak zaprojektować wnętrze kuchni?

Przestronna, jasna kuchnia – marzenie każdej rodziny. Tym razem jednak nie piszemy o kolorach, ale o tym jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna, a spędzanie w niej czasu stało się przyjemnością.

Kuchnia. Niezastąpiony element każdego mieszkania. Powinna być nie tylko piękna, abyśmy z chęcią przygotowywali w niej posiłki, ale także, a może przede wszystkim, wygodna i funkcjonalna. Jak zaplanować poszczególne jej elementy i dobrze urządzić to pomieszczenie? Czy istnieją zasady dobrze zaprojektowanej przestrzeni kuchennej?

Strefy w trójkącie

Przygotowywanie posiłków wymaga wielu czynności, które z racji ich specyfiki wykonujemy w określonej kolejności. Najpierw wyjmujemy produkty z lodówki lub szafek, myjemy je, obieramy, kroimy, po to by na końcu wrzucić je do garnka, na patelnię lub do piekarnika. Z tej kolejności wynika podział kuchni na strefy, a tym samym zasada zachowania trójkąta funkcjonalnego pomiędzy strefą przechowywania żywności (lodówka, szafki z zapasami), przygotowania jej (zlewozmywak, blat roboczy) i gotowania (kuchenka, płyta grzewcza). Zastosowanie układu tych trzech obszarów w trójkącie pozwala na najwygodniejsze poruszanie się po kuchni. Najlepiej sprawdzą się lodówka i zlewozmywak oddalone od siebie w odległości 40-150 cm. W podobnej odległości od zlewozmywaka powinna być kuchenka. Przy takim rozwiązaniu nie będziemy nadkładać niepotrzebnie drogi, a odległość między strefami nie będzie także zbyt mała. Pamiętajmy, że czasem przecież gotujemy z przyjaciółmi lub całą rodziną. 

kuchnia dla młodej pary, jasna kuchnia

Praca na wysokości

Optymalna wysokość blatu roboczego to 85-90 cm. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem pieczenia ciast i wyrabiasz je na blacie kuchennym, zaplanuj blat na wysokości ok. 75 cm, co odciąży także twoje ręce. Wysokość blatu powinna być dostosowana do indywidualnych cech użytkownika. Ogólnie przyjęta zasada: przy ugiętym ramieniu odległość między łokciem, a blatem roboczym powinna wynosić 10-15 cm

Na jakiej wysokości zaplanować szafki wiszące? Najwygodniejsze rozwiązanie to min. 50 cm nad zabudową dolną. Jeśli jesteś wyższą osobą, możesz nieco podnieść szafki zawieszone nad blatem. Pamiętaj jednak, żeby, górna półka w szafkach nie była wyżej niż na wysokości 180 cm, aby swobodnie sięgać po rzeczy w niej przechowywane. Jeśli twoja kuchnia jest mała, a potrzeby przechowywania artykułów duże, możesz zabudować szafki górne do samego sufitu, pamiętając jednak, że sięganie z nich przedmiotów będzie wymagało użycia drabinki. Możesz także zaplanować przechowywanie w wysokich szafkach rzeczy używanych sporadycznie. Szafki wiszące powinny mieć głębokość 30-40 cm, natomiast szafki dolne, najlepiej sprawdzą się, gdy będą miały 60 cm głębokości.
Centralne i najważniejsze miejsce w kuchni, to przestrzeń między zlewem, a kuchenką. Dla twojej wygody blat ten, nie powinien mieć mniej niż 80 cm szerokości. Wokół zlewu warto zaplanować miejsce na naczynia brudne jak i czyste. Tutaj warto także zostawić sobie przestrzeń 40-60 cm. Przy kuchence gazowej czy płycie grzewczej także pozostaw nieco miejsca, na wypadek potrzeby odłożenia gorącego garnka. 30-40 cm powinno wystarczyć, nawet na duży garnek. Pamiętaj, aby płyty grzewczej nie umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki.

zielona, eko kuchnia, projekt kuchni

Zakamarki

Planując rozmieszczenie szafek w kuchni w kształcie litery „L”, przemyśl dokładnie wykorzystanie przestrzeni narożnej. Możesz umieścić tam obrotowy kosz na garnki lub zapasy spożywcze, ale wtedy stracisz sporo miejsca w samych narożnikach szafki. Rozwiązaniem lepiej wykorzystującym taką przestrzeń, są szafki „magic corner” lub ”le mans”. 

projekt kuchni

Stosowane w szafkach półki warto zastąpić szufladami lub systemami cargo. Ułatwiają one przede wszystkim dostęp do produktów przechowywanych w głębi szafek.
Zapełniając szafki artykułami spożywczymi i akcesoriami kuchennymi, te często używane umieść w łatwo i szybko dostępnych szufladach bezpośrednio pod blatem kuchennym i na najniższej półce szafek podwieszanych. Pozostałe, rzadziej używane przedmioty umieść na wyższych półkach szafek wiszących lub w niższych szufladach. Wysokość szuflad zaplanuj na samym początku, organizując dokładnie system przechowywania. Sztućce bowiem potrzebują szuflady płytkiej, zaś zapasy kuchenne oraz duże garnki z łatwością zmieszczą się w szufladach z wysokimi frontami.

drewniana biała kuchnia
Doświetlaj

Przemyślane rozmieszczenie sprzętów w kuchni to nie wszystko. Ogromną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa oświetlenie. Podstawą jest światło dzienne. Blat roboczy czy zlewozmywak warto więc umieścić przy oknie, gdzie duża ilość światła dziennego będzie ułatwiała prowadzenie prac kuchennych. Pamiętaj jednak, że umieszczając zlew pod oknem, źle zamontowana bateria do zlewozmywaka, może utrudniać otwieranie okna. 
W niewielkich kuchniach wystarczy jedna lampa sufitowa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Jej zadanie to przede wszystkim oświetlić górne szafki i produkty znajdujące się w środku. Warto rozważyć także umiejscowienie lampy nad stołem kuchennym, aby jej światło towarzyszyło nam podczas posiłków. Jeśli kuchnia nie jest dobrze doświetlona, umieść oczka ledowe lub oświetlenie podszafkowe w miejscach, w których wykonujesz najważniejsze czynności np. krojenie, obieranie.
Przestrzeń w kuchni możesz zorganizować według swoich zwyczajów, upodobań i stylu życia. Pamiętaj jednak, że kuchnia to miejsce pracy. Zaplanujesz je dobrze, jeśli wyobrazisz sobie jak będziesz się w niej poruszał, sięgał po naczynia, wyjmował produkty z szafek czy szuflad. Zastosowanie kilku pomocnych zasad ułatwi te czynności i sprawi, że codzienne obowiązki staną się przyjemniejsze.

O sposobach na funkcjonalną kuchnię z Ireną Zajdel, Prezesem Firmy VALENT Wnętrza & Remonty & Wykończenia rozmawiała Marta Bławiczak-Sikora.
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza sergio niedziela, 21 luty 2016 17:37 napisane przez sergio

    Pomocny artykuł zarówno dal ludzi, którzy pierwszy raz urządzają swoje 4 Kąty jak i dla tych co mają już mieszkanie lecz nie bardzo wiedzą co zrobić żeby poprawić funkcjonalność.

  • Link do komentarza Krakowiak niedziela, 27 grudzień 2015 16:15 napisane przez Krakowiak

    Bardzo ciekawy tekst z podpowiedzią wielu praktycznych rozwiązań. Na pewno skorzystam z rad w nim zawartch.

Skomentuj