Obowiązki Pana Młodego - poradnik ślubny

Czas narzeczeństwa to okres, kiedy pary młode budują fundamenty swojego związku – wspólnie tworzą wizję dnia ślubu i wesela, rozmawiają o swoich marzeniach i oczekiwaniach. To dobry czas na to, by podzielić się obowiązkami związanymi z procesem planowania i organizacji przyjęcia weselnego. Co zwykle leży w zakresie obowiązków pana młodego? Podpowiadamy gdzie można wykorzystać jego zaangażowanie.

ślub wesele organizacja ślubu i wesela pan młody obowiązki pana młodego porady inspiracje abcslubu.plZdjęcie - Anka Robi Zdjęcia


Proces planowania ślubu i wesela - te decyzje podejmijcie wspólnie 

Najważniejsze podczas organizacji ślubu i wesela jest wspólne podejmowanie decyzji i zaangażowanie obu stron, które będą odzwierciedlać wspólne potrzeby zarówno przyszłej panny młodej, jak i pana młodego. Najważniejsze punkty, które powinniście omówić wspólnie, to:

  • Budżet weselny – ile środków możecie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela oraz kto będzie finansował całość? Czy będą to wasze oszczędności, czy rodzice również włączą się w finansowanie?
  • Lista gości – kto koniecznie musi się znaleźć na waszych listach gości, a kogo wpiszecie na listę rezerwową? Policzenie osób pozwoli wam na przejście do kolejnego kroku, jakim jest znalezienie miejsca na wesele, dlatego musicie podejść do tematu poważnie i przyłożyć się do spisania waszych gości.
  • Miejsce na wesele – mając listę osób i znając wasz budżet, możecie rozpocząć poszukiwania miejsca na wesele. Ustalcie, jakie są wasze marzenia i wymagania, następnie przejrzyjcie wybrane oferty i odwiedźcie lokale, które najbardziej wam się podobają.
  • Styl wesela – zastanówcie się, czy będzie to wesele w miejskim stylu, czy może wolicie klimat sielski, a stodoła i folwark to coś dla was? Wesele bardzo eleganckie, czy raczej w nurcie slow? Wybierzcie taki styl, który łączy w sobie wasze wspólne oczekiwania i wizje.

Przed ślubem

Kiedy już ustalicie najważniejsze kwestie, pozostaje rzecz podziału obowiązków weselnych. Tradycyjnie, pan młody wybiera muzykę oraz alkohole, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zajął się także innymi elementami organizacji wesela.  Zdecydowaliście się na ceremonię kościelną? Pozwól poszukać swojemu ukochanemu świątyni.  Ślub cywilny w plenerze? Śmiało możesz poprosić go o wytypowanie ciekawych miejsc na jego organizację. Wynajmujecie catering? Niech przyszły pan młody zajmie się wyszukaniem odpowiadających wam ofert i rozmowami z managerami cateringu.
Jeśli wiesz, że twojemu ukochanemu zależy na tym, by mocno się zaangażować w przygotowania, śmiało pytaj i konsultuj z nim podejmowane decyzje. Nikt nie powiedział, że przyszły pan młody nie może zająć się poligrafią ślubną a także, że nie może być obecny podczas spotkania z florystą. Jeśli tylko wyraża chęci i chce się zaangażować, nic nie stoi na przeszkodzie.

Dawne ustalenia, na temat tego, kto płaci za co na weselu zdezaktualizowały się już jakiś czas temu, kiedy większość par młodych zdecydowała się na samodzielną organizację swoich przyjęć weselnych, dlatego śmiało możecie podzielić się równo kosztami organizacji ślubu i wesela. Jeśli rodzice pragną się włączyć i pomóc wam finansowo, uzgodnijcie między sobą, na co przeznaczycie środki i niech każde z was kontaktuje się ze swoimi rodzicami w tej kwestii.

Kolejnym aspektem organizacji wesela przypadającym panu młodemu jest wybór świadka i także coraz częściej drużbów. Warto włączyć w orszak pana młodego także osoby, z którymi w przyszłości będą go łączyć bliższe relacje, jak na przykład, brat panny młodej czy wspólny przyjaciel, a także takie osoby, z którymi jesteśmy blisko. Zasada wzajemności nie obowiązuje, jeśli nie utrzymujecie już bliższych relacji, mimo że x lat wcześniej byliście na czyimś weselu, nie macie obowiązku zapraszania takiej osoby i nie musicie czuć się źle z tego powodu. 

Dzień ślubu i wesela

Poranek ślubny to dobry czas na to, by zacieśnić więzy i spędzić miło czas przed „godziną zero”. Jeśli przygotowujecie się w jednym miejscu, możecie zjeść wspólnie z najbliższymi śniadanie, nim rozpoczną się najważniejsze przygotowania. Porannym zadaniem zadaniem pana młodego jest rozplanowanie wszystkich działań tak, by być gotowym na czas – jeśli jednak pan młody może mieć problem z utrzymaniem osi czasu, może oddelegować to zadanie swojemu świadkowi, który zadba o to, by zdążyć ze wszystkim do godziny ślubu. 

Poranek ślubu to dobry moment, by zrobić coś miłego dla przyszłej małżonki – napisanie krótkiego, romantycznego liściku na pewno wzruszy ją do łez i sprawi, że będzie się mniej denerwować. Do liściku możesz dołączyć drobny upominek i poprosić o jego przekazanie przez świadka lub jedną z druhenek – naprawdę warto!

Wesele

Związek małżeński został zawarty, teraz czas na przyjęcie weselne, a jednocześnie – bycie jego gospodarzem. Jako pan młody, powinieneś porozmawiać z waszymi gośćmi, podziękować im za przybycie i zapewnić, jak wiele znaczy dla was ich obecność w tak ważnym dla was dniu. Dobrym rozwiązaniem jest wzniesienie krótkiego toastu na rozpoczęcie wesela, w którym umieścisz podziękowania, możesz także skorzystać z tradycyjnej opcji, czyli odwiedzin każdego stolika gości i osobistego podziękowania za przybycie – wybór należy do Ciebie.

W trakcie szampańskiej zabawy, nie zapomnij poprosić swojej mamy do tańca – to w końcu ona była długo najważniejszą kobietą w twoim życiu. Tradycyjnie, pan młody powinien zatańczyć z teściową, świadkową i druhnami, więc nie pomiń żadnej z tych osób.

Po weselu

Magiczna noc dobiegła końca, a wy zostaliście małżeństwem. Co teraz? Leniwe śniadanie w łóżku, pierwsze jako mąż i żona, przygotowane przez pana młodego będzie bardzo miłą niespodzianką dla małżonki, więc zdecydowanie warto wstać przed ukochaną, by sprawić jej przyjemność. Szukając przyjemności, warto zajrzeć do prezentów od gości. Większość gości weselnych nie poprzestaje na wrzuceniu pieniędzy do koperty i dołącza do niej kartkę z życzeniami - najczęściej napisanymi ręcznie i od serca. W dniu ślubu i wesela na pewno nie mieliście czasu, by do nich zajrzeć, więc możecie zrobić to wspólnie. 

Czas po przyjęciu to także dobry moment na zaplanowanie podróży poślubnej. Jeśli zajęliście się tym już wcześniej, możesz przygotować dla swojej ukochanej jeszcze jedną niespodziankę w postaci weekendowego wypadu w jakieś piękne miejsce. Nie musi być to drugi koniec Europy, Polska ma równie wiele do zaoferowania- pamiętaj, że nie chodzi o ilość gwiazdek w hotelu, a o sam gest. :)

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

Skomentuj