6 najważniejszych zadań świadka Pana Młodego w dniu ślubu

Dzień ślubu i wesela to nie tylko jeden z najpiękniejszych ale i najbardziej stresujących dni w życiu każdej Pary. Przygotowania trwające nawet kilkanaście miesięcy skumulowane w kilkunastu godzinach ślubu i przyjęcia weselnego mogą onieśmielać i stresować nawet najbardziej odpornych na presję ludzi, w tym także Pana Młodego. Nie na darmo jednak każda Para Młoda wybiera swoich świadków, którzy będą stali przy ich boku nie tylko podczas ślubu ale i później, w trakcie przyjęcia weselnego. O obowiązkach świadkowej na medal pisałyśmy już tu, teraz chcemy opowiedzieć nieco o zadaniach świadka Pana Młodego w dniu ślubu i wesela, a konkretnie - w trakcie porannych przygotowań do niego. Jakie zadania można powierzyć w ręce świadka Pana Młodego? Podpowiadamy!

śłub wesele pan młody garnitur mucha świadek Pana Młodego drużba pana młodego porady inspiracje obowiązki abcslubu.pl Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

1. Dobry humor Pana Młodego to podstawa!

Mimo, że wielu Panów Młodych zarzeka się, że wcale się nie denerwują ślubem i weselem, to bardzo często o poranku tego dnia łapie ich trema - mniejsza lub większa. Tu w roli rozweselacza Pana Młodego sprawdzi się świetnie jego świadek - zwykle Panowie Młodzi na świadków wybierają swoich braci lub najbliższych przyjaciół, którzy dobrze ich znają, dlatego tym łatwiej będzie im zadbać o dobre samopoczucie Pana Młodego, opowiadając zabawną historię z czasów kawalerskich lub wyciągając śmieszne wspomnienia z dzieciństwa. Możecie też wybrać się na poranny jogging lub wybrać inną formę bezpiecznego aktywnego spędzania czasu w zależności od waszych preferencji. Wszystkie chwyty są dozwolone, najważniejsze jest to, aby Pan Młody nie musiał się stresować i by mógł ze spokojem czekać na uroczystość zaślubin.

2. Równie ważna jest odpowiednia ilość przedślubnych drinków

Nie ma co ściemniać - mimo, że wielu Panów Młodych i świadków twierdzi, że nie będą pili żadnego alkoholu przed ślubem, często kończy się to szybkimi drinkami przed wyjściem do kościoła czy miejsca ślubu cywilnego. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, bo wszystko jest dla ludzi, jeden czy dwa lekkie drinki nikomu nie zaszkodzą, jednak rolą świadka jest dopilnowanie, żeby skończyło się na odpowiedniej ilości alkoholu - uwierzcie, podchmielony Pan Młody składający przysięgę małżeńską przerywaną czkawką to nic śmiesznego ani dobrego. Świadek powinien trzymać rękę na pulsie i dbać o Pana Młodego, by kiedy nadejdzie czas ślubu, mógł ze spokojem i na trzeźwo przyrzec swojej ukochanej miłość, wierność  i uczciwość małżeńską. 

3. ...a także sprawdzenie listy zadań Pana Młodego

Wiemy, że Panowie Młodzi myślą, że zawsze są perfekcyjnie przygotowani, jednak absolutnie nie zaszkodzi sprawdzić, czy mają przy sobie wszystko, czego potrzebują, szczególnie jeśli w dniu ślubu przygotowują się w miejscu innym niż własne mieszkanie lub dom. Zadaniem świadka jest sprawdzenie wszystkich elementów z listy Pana Młodego, od garnituru i zapasowej koszuli, aż po garniturowe skarpetki i pudełko z obrączkami. Ważne jest, aby zrobić to z wyprzedzeniem, dając sobie szansę na uzupełnienie ewentualnych braków w garderobie lub innych, ważnych rzeczy dla Pana Młodego. Jeśli Pan Młody zdecydował się na więcej niż jednego świadka, rolą głównego świadka jest sprawdzenie, czy pozostałe osoby są przygotowane, mają odpowiednie stroje i, jeśli zostały im przydzielone dodatkowe zadania, sprawdzenie, czy się z nich odpowiednio wywiązali. 

4. Podobnie jak dbałość o wygląd Pana Młodego w dniu ślubu i wesela 

Jako świadek, powinieneś pomóc Panu Młodemu w zapięciu butonierki w odpowiednim miejscu i sprawdzeniu, czy prezentuje się odpowiednio elegancko. Jeśli Para Młoda postanowiła wyróżnić dodatkowe osoby butonierką, świadek powinien upewnić się, czy wszystkie wybrane osoby otrzymały butonierki i zapięły je na odpowiedniej wysokości i miejscu. 

5. Świadek powinien także przechować i wręczyć w odpowiednim momencie obrączki ślubne

Tradycyjnie, to właśnie świadkowi przypada opieka nad obrączkami ślubnymi do czasu wymiany nimi w kościele lub podczas ceremonii ślubnej. Niby oczywista rzecz, jednak wielokrotnie zdarza się, że już w kościele Pan Młody orientuje się, że zostawił obrączki w domu lub pokoju hotelowym, nie zabierając ich do kościoła. Rolą świadka jest upewnienie się, czy obrączki są na właściwym miejscu, a jeśli Para Młoda poprosi o swojego świadka o ich wręczenie - przekazanie ich Parze w odpowiednim momencie ceremonii. 

6. ...oraz pomóc Panu Młodemu w ubraniu się i przejeździe na miejsce ślubu

Pomoc w ubraniu się i transporcie na miejsce ceremonii ślubnej to ostatni z  przedślubnych obowiązków świadka Pana Młodego. Świadek powinien pomóc w założeniu garnituru, zapięciu mankietów, ewentualnym usunięciu włosów i paprochów z garnituru, zapięciu muchy lub zawiązaniu krawata, czy ułożeniu włosów. Ogólnie rzecz ujmując - świadek powinien zadbać o to, aby Pan Młody prezentował się w dniu swojego ślubu najlepiej, jak to możliwe a następnie, by punktualnie dotarł na miejsce ceremonii ślubu. 

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj