Ciężarna w pracy - przyszłe matki mają następujące prawa i obowiązki

Ciąża zmienia Twoje życie za jednym zamachem. Nie tylko w życiu prywatnym wszystko nagle zaczyna się zmieniać, ale także w codziennym życiu zawodowym. Rodzina i praca mogą być jednak bardzo dobrze połączone. W poniższym artykule przedstawiamy, w jaki sposób ciężarne pracownice nie odczuwają żadnych niedogodności w pracy, co oznacza ochrona macierzyństwa i urlop rodzicielski oraz jakie prawa i obowiązki mają przyszłe matki w życiu zawodowym.

 Niekorzystne warunki dla pracownic w ciąży - prawa i obowiązki w miejscu pracy, ochrona macierzyństwa i urlop rodzicielski w skrócie.
Ciąża na początku wywraca wszystko do góry nogami, ale przynosi też pewne korzyści związane z pracą. 

Gdzie można uzyskać poradę?

Pro familia oferuje jeden z największych w Niemczech zakresów poradni dla kobiet w ciąży. Wiele instytucji społecznych również posiada poradnie dla przyszłych matek i ojców. W przypadku tych usług doradczych obowiązują następujące zasady:

  • Poradnia udziela informacji w ramach zdrowotnych, psychologicznych i społecznych aspektów ciąży, porodu i rodzicielstwa.
  • Kobiety i mężczyźni mogą skorzystać z usług poradni indywidualnie, jako para lub z innymi zaufanymi osobami.
  • Doradztwo pomaga w podjęciu samodzielnej i trwałej decyzji.
  • Znajdują się tam również informacje o świadczeniach socjalnych, dochodzeniu różnych roszczeń prawnych oraz usługach medycznych i terapeutycznych.
  • Poradnie można odwiedzić raz lub kilka razy.

Co powinnaś wiedzieć o pracy w czasie ciąży
Informowanie pracodawców

Aby móc dochodzić praw ochronnych w przypadku ciąży w Niemczech, pracodawca musi również wiedzieć o ciąży. Nie ma jednak obowiązku informowania o tym pracodawcy. Jednakże w interesie przyszłej matki i dziecka jest poinformowanie pracodawcy o tym fakcie po upływie krytycznego okresu dwunastu tygodni.


Szczególne prawa ochronne zgodnie z ustawą o ochronie macierzyństwa

W kontekście ciąży, przyszła matka ma prawo do ustawy o ochronie macierzyństwa. Prawo to obejmuje na przykład zakaz zatrudnienia, który zwalnia przyszłą matkę z jej dotychczasowej działalności zawodowej, gdy tylko dowie się ona o ciąży, jeśli istnieje niebezpieczeństwo dla matki i/lub dziecka. W niektórych zawodach tylko niektóre rodzaje pracy nie mogą być dłużej wykonywane, np. praca do późna. Przyszła matka nie może również zostać zwolniona na podstawie ustawy o ochronie macierzyństwa. Więcej informacji można znaleźć w przewodniku ochrony macierzyństwa wydanym przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży.


Wypowiedzenie jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach

Jeśli pracodawca wie o ciąży, zwolnienie z pracy w czasie ciąży jest niedopuszczalne do czterech miesięcy po porodzie. Jeżeli jednak stosunek pracy jest zawarty na czas określony, to kończy się on zgodnie z postanowieniami umowy.
W bardzo szczególnych przypadkach można złożyć wypowiedzenie, ale tylko wtedy, gdy wypowiedzenie nie ma nic wspólnego z ciążą lub sytuacją po porodzie (np. w przypadku zamknięcia firmy lub kradzieży). Ten rodzaj zwolnienia wymaga jednak zatwierdzenia przez najwyższy organ kraju związkowego odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy.

Urlop rodzicielski jest możliwy również po urodzeniu dziecka

Prawo do urlopu wychowawczego w Niemczech przysługuje do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Jeśli jedno lub oboje rodziców korzysta z urlopu rodzicielskiego wspólnie, ochrona przed zwolnieniem z pracy zostaje przedłużona o czas trwania urlopu rodzicielskiego. W tym czasie przez 12 lub 14 miesięcy państwo wypłaca zasiłek rodzicielski, który wynosi 65% wynagrodzenia netto.


Praca dodatkowa dozwolona podczas urlopu rodzicielskiego

Podczas urlopu rodzicielskiego rodzice mogą pracować do 30 godzin tygodniowo. Dotyczy to całego okresu urlopu rodzicielskiego, ale musi być zarejestrowany u dotychczasowego pracodawcy. Pracodawca może odmówić przyjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin tylko wtedy, gdy istnieją pilne powody operacyjne, aby tego nie robić.

W przypadku podjęcia drugiej pracy w trakcie otrzymywania zasiłku rodzicielskiego od państwa, zasiłek ten zostanie oczywiście wyrównany, nawet w przypadku pracy za 450 euro.


Przykład:

Ben zarabiał 2000 euro netto miesięcznie przed narodzinami syna. Podczas urlopu wychowawczego ma pracę na pół etatu za 500 euro miesięcznie. Otrzymuje więc tylko 65% z 1.500 euro (2.000 minus 500 euro), czyli 975 euro. Do tego dochodzą pieniądze z pracy na pół etatu, czyli 1.475 euro. Jeśli nie miałby pracy na pół etatu, otrzymałby 65% z 2000 euro, czyli 1300 euro.

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj