Wspólne konto bankowe – możesz założyć jeszcze przed ślubem!

Część osób będących w związkach czy po prostu żyjących wspólnie decyduje się na wspólne konto bankowe. Dotyczy to przede wszystkim małżonków. Rozwiązanie to ma oczywiście wiele zalet, ale nie jest wolne od wad, które powinno się brać pod uwagę w celu podjęcia jak najkorzystniejszej dla siebie decyzji. Pojawia się wobec tego pytanie, czy rzeczywiście warto założyć wspólne konto oraz jakie wiążą się z tym korzyści?

Czy warto zdecydować się na wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe mogą założyć osoby, które ukończyły 18 lat oraz mają pełną zdolność do czynności prawnych. Istotne jest także, aby występowała zgodność odnośnie statusu dewizowego i krajowej rezydencji podatkowej. Oczywiście każda instytucja bankowa może mieć nieco inne wymagania odnośnie zakładania tego typu rachunku, dlatego zawsze trzeba zapoznać się dokładnie z regulaminem danego banku lub zapytać o szczegóły doradcę. Wspólne konto bankowe może założyć para, małżeństwo, członkowie rodziny, osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, przyjaciele, nawet współlokatorzy. Przed założeniem rachunku warto sprawdzić, który z banków oferuje najlepsze warunki prowadzenia wspólnego rachunku, na przykład na stronie https://polakoszczedza.pl/wspolne-konto-bankowe-konto-dla-dwojga-jak-zalozyc/

Jeśli ktoś jest posiadaczem konta, to może swobodnie zarządzać znajdującymi się na nim środkami finansowymi. Przy wspólnym koncie możliwe staje się zredukowanie kosztów związanych z prowadzeniem dwóch osobnych rachunków. Łatwiej jest też zarządzać domowym budżetem.

Każdy współwłaściciel ma własną kartę do bankomatu, opatrzoną indywidualnym numerem PIN. Co więcej, istnieje nawet możliwość zastrzeżenia jej przez drugą stronę, czyli współposiadacza rachunku, gdy dojdzie do jej zagubienia lub kradzieży.

Wspólne konto - zalety i wady

Wspólne konto bankowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć przejrzystą historię wydatków, czyli wgląd we wszystkie dokonywane transakcje, przykładowo w postaci przelewów i wypłat z bankomatu.

Prowadzenie wspólnego konta wiąże się z rozmaitymi przywilejami bankowymi. Dotyczy to między innymi zwolnienia z prowizji za przeprowadzanie przeróżnych operacji.

Jeżeli dojdzie do śmierci współmałżonka, to druga strona otrzymuje swobodny dostęp do wszystkich środków zgromadzonych na rachunku. Oczywiście trzeba liczyć się także z tym, że odpowiedzialność za zobowiązania finansowe w ramach zakładanego rachunku mają obie strony. Pamiętajmy, że razie cyberataku na konto, przejęcia karty lub poznania PINu przez nieupoważnioną osobę może dojść do czasowego utracenia wszystkich zgromadzonych środków na wspólnym koncie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj