Garnitur, frak i surdut hand-made – idealnie dopasowany

Czy zastanawialiście się już co wybrać na swój ślub, aby w tym dniu wyglądem i strojem dorównać pannie młodej?

Obecnie na rynku jest spory wybór garniturów ślubnych, ale może warto zastanowić się nad inną formą elegancji, jak np. frak ślubny, aby zaskoczyć gości weselnych oraz naszą wybrankę. By ułatwić wybór poniżej przedstawimy kilka propozycji.

 

Garnitury

Najczęściej są dwuczęściowe, gdyż większość z Panów rezygnuje z kamizelki. Wszystkie elementy garnituru uszyte są z tego samego materiału i wykończone w podobny sposób. Zdarzają się jednak garnitury, gdzie poszczególne elementy uszyte są z różnych materiałów, ale elementy wykończenia są takie same dla wszystkich części. Zwykle dopełnieniem garnituru są odpowiednio dobrane: koszula, krawat, skarpetki i półbuty na cienkiej podeszwie. Jest to popularne ubranie męskie noszone na co dzień w pracy, jak i na nieoficjalnych uroczystościach. W Polsce garnitur zastępuje często smoking lub frak w sytuacjach oficjalnych.

Frak ślubny

Klasyczny frak jest najbardziej eleganckim męskim strojem wieczorowym, noszonym tylko przy szczególnie uroczystych okazjach. Składa się z charakterystycznej marynarki o długich połach, porównywanych z ogonem jaskółki. Z przodu równoległe rzędy guzików, jednak frak nie jest z przodu zapinany. Wyłogi fraka są ozdobione błyszczącą satyną. Do fraka nosi się spodnie bez mankietów, z dwoma lampasami ozdabiającymi szew boczny. Ważnym elementem stroju jest biała kamizelka z pikowej bawełny i biała usztywniona z przodu koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka. Całość uzupełniać powinna biała muszka, również z pikowej bawełny, czarne lakierki i długie, czarne skarpetki. Frak klasyczny jest czarny, aczkolwiek posiada białą kamizelkę (obowiązkowo z trzema guzikami, klapą i z dużym wycięciem w kształcie litery V). Do tego obowiązkowo musi być specjalna koszula oraz biała mucha.

Możemy wyróżnić jeszcze frak angielski (cut). Różni się on od klasycznego połami, które mają inny krój. Cut jest noszony przy bardzo oficjalnych okazjach, akceptowany jest też do popołudnia, dlatego nazywany również "frakiem dziennym". Cut jest dziś właściwie nową propozycją wyjściowej przedłużonej marynarki dziennej. Odróżniają go od marynarki szczegóły, takie jak modnie skrojone poły przodów. Do fraka angielskiego wyjątkowo można założyć marynarkę w ciemnoszarym kolorze do czarnych spodni i jasnoszarą kamizelkę.

Można sobie pozwolić na niekonwencjonalne dodatki, np. białą koszulę ze stójką i srebrzystoszary krawat. Nieodzowne są białe rękawiczki oraz szary cylinder.

Surduty

Są eleganckim strojem męskim, przeznaczonym wyłącznie na oficjalne okazje. Surdut ma charakterystyczny krój z zaokrąglonym tyłem. Nosi się do niego kamizelki i długie krawaty. Kolor obowiązujący dla surduta, to ciemnoszary, czasem (wyjątkowo) jasnoszary, spodnie w tym samym kolorze i koniecznie sztuczkowe.

Wybór należy oczywiście do Was. Warto zainwestować w dobry garnitur, frak czy surdut. Jedną z opcji jest szycie na miarę, gdzie będziecie mieli pewność, że idealnie do Was wszystko pasuje.

W jaki sposób zamówić garnitur u krawca? To tylko 4 krótkie spotkania – mniej czasu niż zakupy w tradycyjnym sklepie:

1. Pierwsze spotkanie z klientem (20-30 min.):
- ustalenie przeznaczenia ubioru (ślub, praca itp.)
- wybór fasonu
- wybór tkaniny
- zdjęcie miary z klienta

2. Drugie spotkanie z klientem - I miara (15-20 min.):
- wstępna przymiarka marynarki i ustalenie dokładnej proporcji

3. Trzecie spotkanie - II miara (20-30 min.):
- ostateczne nanoszenie poprawek

4. Czwarte spotkanie:
- odbiór

Tekst i fot. Robert Dziekoński Mistrz Krawiectwa

www.dziekonski.pl

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj