Jak wymodelować sylwetkę mężczyzny koszulą

Obecna forma koszuli ukształtowała się pod koniec XIX wieku. Początkowo synonimem elegancji były białe koszule, dopiero pod koniec XIX modne stały się koszule w paski. Obecnie na rynku jest wiele dostępnych koszul z różnych, wzorzystych materiałów, dzięki czemu Panowie mogą pokazać swój styl, osobowość, charakter. Jednakże pewne reguły doboru koszuli do sylwetki pozostają nie zmienione.

Jednym z najważniejszych elementów określających styl koszuli jest model kołnierzyka. Najbardziej oficjalny jest szeroki, wykładany kołnierzyk. Przy szyciu koszul na miarę szerokością kołnierzyka można wizualnie korygować długość szyi, co ma znaczenie na wygląd całej sylwetki mężczyzny.

Kołnierzyk skracający i poszerzający szyję

Innym, bardziej eleganckim typem kołnierzyka jest cutaway, gdzie wyłogi kołnierzyka są od siebie odsunięte, pozwalając na lepsze eksponowanie wiązania krawata.

Wyeksponowany węzeł krawata

Mniej oficjalnymi kołnierzykami są miękkie kołnierzyki z guzikami. Dobra koszula ma kołnierzyk z usztywnieniem, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego kształtu kołnierzyka.

Na koniec o kołnierzykach przypominamy, że prawidłowy rozmiar, to taki gdy możemy włożyć palec między szyję a całkowicie zapięty kołnierzyk. Przeważnie jest to obwód szyi w centymetrach poszerzony o 1, 2 cm.

Poza kołnierzykiem ważnych jest jeszcze kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Do koszuli eleganckiej i wizytowej mankiet powinien być na spinki, natomiast do koszul codziennych na guziki. Tutaj opcji jest wiele: jeden guzik, kilka guzików, mankiety ścięte. Ważna rzecz, aby mankiet sięgał początku kciuka zarówno przy wyprostowanej, jaki i zgiętej ręce. Jeśli zakładamy marynarkę, to mankiety powinny wystawać spod rękawów marynarki na długość ok 1 cm.


Pozostaje nam jeszcze wybrać:

– przód koszuli – tu mamy także spory wybór. Możemy podkreślić guziki, obszycie i wyeksponować te elementy. Jeśli koszula ma być minimalistyczna i być tylko tłem dla krawata, proponujemy ukrycie guzików.

– Krój – na metkach koszul znajdziecie wiele nazw: custom fit (przystosowany do większości sylwetek), slim fit (dopasowany do sylwetki, taliowany, posiada lamówki i zaszewki), regular fit (jednolity, prosty krój), classic fit (stosowany zamiennie z regular fit) oraz tailored (w ten sposób określa się koszule szyte na miarę, idealnie dopasowane do sylwetki, ręcznie robione).

W koszulach szytych na miarę regułą jest idealne dopasowanie wzoru materiału na szwach Na poniższym zdjęciu po prawej jest kieszonka, której nie widać dzięki idealnemu dopasowaniu. Przy koszulach podatnych na mocne znoszenie, stosuje się podniesiony lub „francuski” szew.

idealne dopasowanie wzoru materiału na szwie Szef francuski

Na koniec zwracamy uwagę, aby koszula miała odpowiednią długość. Przy szyciu na miarę odmierza się ją wzdłuż linii kręgosłupa. Powinna być na tyle długa, aby przy swobodnych ruchach sylwetki nie odsłaniała ciała ani bielizny, niezależnie od tego, czy zamierzamy nosić wpuszczoną koszulę w spodnie, czy na wierzchu. Zbyt długa będzie przeszkadzać po włożeniu do spodni, co zaburzy nasze proporcje ciała. Najlepszym materiałem jest oczywiście 100% bawełny.

Tekst i zdjęcia: Robert Dziekoński

Dla zapracowanych polecamy koszule on-line: www.dziekonski.pl


Fot. 1: Garnitur, koszula, krawat: Robert dziekoński / fot. Weselni Paparazzi / www.weselnipaparazzi.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj