Frak na ślub - moda ślubna dla Pana Młodego

Wieczorowy, formalny strój męski to frak. Frak zakładany jest na bardzo eleganckie uroczystości w tym ślub i wesele.

Przyjmuje się, iż frak ślubny jest idealny na uroczystości popołudniowe, natomiast na ślubach przedpołudniowych Pan Młody powinien mieć jednak garnitur ślubny. Jedynym wyjątkiem kiedy można założyć frak w ciągu dnia jest użycie go jako stroju dworskiego podczas audiencji u króla, królowej, papieża lub na gali orderowej.
Frak ślubny wspaniale wpisuje się w przyjęcia weselne o charakterze vintage lub te w  bardzo "pałacowym" wydaniu.

Frak ślubny - Pracownia Krawiecka Robert Dziekoński,
Fotograf - SebastianS


Co to właściwie jest frak ślubny?

Składa się z charakterystycznej marynarki o długich połach, porównywanych z ogonem jaskółki. Z przodu posiada równoległe rzędy guzików, jednak frak nie jest z przodu zapinany. Wyłogi fraka są ozdobione błyszczącą satyną.

Do fraka nosi się spodnie bez mankietów, z dwoma lampasami ozdabiającymi szew boczny. Ważnym elementem stroju jest biała kamizelka z pikowej bawełny i biała usztywniona z przodu koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka. Całość uzupełniać powinna biała muszka, również z pikowej bawełny, czarne lakierki i długie, czarne skarpetki.

Frak klasyczny jest czarny, aczkolwiek posiada białą kamizelkę (obowiązkowo z trzema guzikami, klapą i z dużym wycięciem w kształcie litery V). Do tego obowiązkowo musi być specjalna koszula oraz biała mucha.

Możemy wyróżnić jeszcze frak angielski (cut). Różni się on od klasycznego połami, które mają inny krój. Cut jest noszony przy bardzo oficjalnych okazjach, akceptowany jest też do popołudnia, dlatego nazywany również "frakiem dziennym". Cut jest dziś właściwie nową propozycją wyjściowej przedłużonej marynarki dziennej. Odróżniają go od marynarki szczegóły, takie jak modnie skrojone poły przodów. Do fraka angielskiego wyjątkowo można założyć marynarkę w ciemnoszarym kolorze do czarnych spodni i jasnoszarą kamizelkę.

Frak ślubny i odstępstwa.
Zdarza się, że Pan Młody decyduje się na gładkie spodnie i czarną lub niekoniecznie białą muchę lub też niekonwencjonalne dodatki, np. białą koszulę ze stójką i srebrzystoszary krawat. Niekoniecznie przywdziewa rękawiczki, a i tak całość stylizacji wygląda wyjątkowo szykownie.

Frak ślubny - Pracownia Krawiecka Robert Dziekoński,
Fotograf - SebastianS


Ile kosztuje frak ślubny?
Uszycie na miarę waha się od 1000 do 4000 zł , wypożyczenie między 300 a 500 zł.

Frak ślubny - Pracownia Krawiecka Robert Dziekoński,
Fotograf - SebastianS


Tekst: Robert Dziekoński - Mistrz Krawiectwa
www.dziekoński.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj