Jak nosić męski garnitur? - zasady savoir vivre

Przestrzeganie kilu prostych zasad noszenia garnituru pozwoli na każdym przyjęciu wyglądać modnie i przede wszystkim elegancko. Do żelaznych wyznaczników szykownego męskiego stylu zalicza się np.: rozpinanie dolnego guzika w marynarce, zakładanie krawatu tylko do koszul z długim rękawem czy noszenie zawsze wypastowanych butów.

moda męska garnitur marynarka krawat wittchen savoir vivre męski ubiór ślub wesele porady ślubne

Jak nosić męskie marynarki?

Dwuguzikowe marynarki nosi się rozpiętym dolnym guzikiem, natomiast w trójguzikowych – zapina się tylko guzik dolny i środkowy. W bardzo oficjalnych sytuacjach, jak ślub, ważne spotkanie biznesowe czy rozmowa o pracę, nie powinno się zdejmować górnej części garnituru. Kiedy siada się do stołu, marynarkę należy rozpiąć. Męskie poszetki, czyli chustki w kieszeni marynarki, to uniwersalny dodatek, który pasuje zarówno do wizytowego garnituru, jak i bardziej sportowego kroju. Zrobione z jedwabiu lub lnu świadczą o elegancji i dobrym wyczuciu stylu. Białe chustki są najbardziej klasyczne, ale można dobierać je do krawatu na zasadzie podobnych tonacji kolorystycznych, ale nigdy identycznych kolorów. Do kieszeni marynarki nie wkłada się przedmiotów, np. okularów czy długopisu.

Męskie spodnie powinny być zawsze dokładnie wyprasowane w kant. Więcej niż jeden element garnituru będący w fantazyjne wzory to dość ryzykowne połączenie. Aby uniknąć nietaktu w łączeniu garderoby, najlepiej zakładać tylko jedną wyróżniającą się odzież, np. koszulę w paski do jednolitej marynarki i spodni.

Czy pod białą koszulę ubiera się podkoszulek?

Pod koszulą, którą nosi się do garnituru nie zakłada się podkoszulka. T-shirt będzie prześwitywać przez delikatną tkaninę, co wygląda bardzo nieelegancko. Do koszul z krótkim rękawem nie zakłada się krawatu ani szykownej marynarki. Mankiet koszuli powinien wystawać spod rękawów górnej części garnituru przynajmniej 1-2 centymetry. Klasycznym faux pas w eleganckiej stylizacji jest również rozpięty kołnierz koszuli, kiedy na szyi znajduje się krawat.

Skarpety i buty do garnituru

Skarpetki powinny być dobrane kolorystycznie do odcienia spodni i mieć odpowiednią długość. Po założeniu nogi na nogę, nie może wystawać naga łydka. Wyjątkowym nietaktem jest założenie sportowego obuwia do garnituru, a już w szczególności sandałów ze skarpetami. Buty do eleganckiego męskiego stroju powinny być zawsze wypastowane, najlepiej sznurowane i w ciemnym kolorze.

Tekst i zdjęcia: Wittchen

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj