Ślubne ubranie Pana Młodego – co założyć w 2020 roku?

Sezon ślubny 2020 zbliża się wielkimi krokami. Wiele par już za kilka miesięcy powie sobie sakramentalne "tak". Niewątpliwie organizacja tego wydarzenia – zarówno samej uroczystości zaślubin, jak i wesela – wymaga jednak wiele czasu i wysiłku. Jednym z elementów, jakie należy starannie przemyśleć jest natomiast ubiór Pana Młodego. Co będzie modne w 2020 roku? Jak powinien ubrać się Pan Młody? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

shopmiler ślub wesele pan młody moda męska moda ślubna męska garnitur koszula krawat mucha musznik inspiracje

Jak wybrać garnitur ślubny?

Wydawałoby się, że wybór garnituru jest niczym w stosunku do znalezienia odpowiedniej sukni ślubnej. Być może panom jest rzeczywiście nieco łatwiej, ale mimo wszystko to zagadnienie rodzi wiele możliwości. Przede wszystkim przyszły Pan Młody może zdecydować się na gotowe ubranie albo też szyte na miarę. Panowie o standardowych wymiarach na pewno bez problemu dobiorą dla siebie coś efektownego w dobrym sklepie z garniturami. Osoby o nieco innych sylwetkach mogą już mieć z tym pewien problem. Mężczyźni o rozbudowanych mięśniach, z odstającym brzuchem albo wadą kręgosłupa niemal zawsze zostają skazani na garnitury szyte na miarę. Oczywiście na to trzeba przygotować nieco większy budżet. Niewątpliwie jednak Pan Młody będzie miał idealnie skrojony, oryginalny i niepowtarzalny outfit na ślub.

Pan Młody musi też zdecydować się na określony fason swojego garnituru ślubnego. Najpopularniejsze są garnitury jednorzędowe. Można je bowiem wykorzystać nie tylko na tę szczególną okazję, ale i później jako garnitur na spotkanie biznesowe albo rodzinne spotkanie. Nieco rzadziej panowie stawiają na marynarki dwurzędowe albo trzyrzędowe. Ten typ garnituru poszerza sylwetkę, więc lepiej żeby wybierali go szczupli panowie. Można też postawić na nieco mniej typowe kroje. Przykładem może być chociażby frak albo smoking. Takie garnitury z pewnością dodadzą szyku i elegancji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wykorzystamy je tylko na tę, jedną okazję.

Istotnym elementem doboru garnituru są również jego wymiary. Marynarka nie może być ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna. Nie może się marszczyć przy guzikach, ale jednocześnie nie może "wisieć" na Panu Młodym. Co do długości rękawów, należy natomiast kierować się zasadą, iż powinny one sięgać 5 centymetrów poniżej kości nadgarstka. Spodnie z kolei powinny również dobrze leżeć w pasie i nie mieć szczególnie szerokich nogawek. Długość warto mierzyć z butami. Z przodu nogawki powinny swobodnie leżeć na bucie (bez zagięcia!). Z tyłu natomiast mogą one sięgać co najwyżej do poziomu obcasa.

shopmiler ślub wesele pan młody moda męska moda ślubna męska garnitur koszula krawat mucha musznik inspiracje

Jak wybrać koszulę ślubną?

Garnitur jest niewątpliwie najważniejszym elementem ubioru Pana Młodego, ale istotna jest również koszula. Najczęściej mężczyźni stawiają na proste, białe koszule męskie. Biorąc pod uwagę liczbę wszelkich dodatków – poszetkę, kwiaty w butonierce, krawat, kamizelkę do garnituru i tak dalej – wzorzysta koszula mogłaby się okazać zbyt przytłaczająca. Wszystko zależy jednak od kolorystyki i natężenia dodatkowych elementów ubioru. Jeżeli dodatki są jedynie delikatne, subtelne, a garnitur nie ma własnego wzoru – w paski lub w kratę – wówczas można postawić na akcent kolorystyczny w postaci oryginalnej koszuli. Należy jednak mieć na uwadze również wygląd Panny Młodej. Para powinna współgrać ze sobą, a nie rywalizować o to, kto wygląda lepiej... Wskazane jest zatem, aby panowie zachowali umiar w kolorystycznym i materiałowym szaleństwie.

W kontekście koszuli ślubnej warto również dodać, że Pan Młody powinien wyposażyć się w nie jedną, ale dwie lub trzy koszule ślubne. Czeka go bowiem ślub, a potem całonocna impreza. Przez cały ten czas musi natomiast wyglądać nienagannie i schludnie. Tymczasem letni okres nieuchronnie wiąże się z upałami. Pan Młody poci się i w którymś momencie może się po prostu poczuć nieszczególnie komfortowo. Dodatkowo spożywanie różnych posiłków oraz alkoholu powoduje ryzyko poplamienia ubioru. Może na ciemnym garniturze nie będzie tego aż tak widać, ale na białej koszuli już zdecydowanie tak.

No i oczywiście warto też zastanowić się nad tym, czy wybrać koszulę klasyczną (z guzikami) czy też koszulę ze spinkami. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji Pana Młodego. Koszula ze spinkami wygląda bardziej elegancko. Nosi się ją jednak nieco inaczej i nie każdy mężczyzna to lubi. Należy natomiast pamiętać, że w dniu ślubu powinniśmy stawiać na ubiór, w którym czujemy się dobrze i komfortowo. Ten dzień i tak dostarczy nam wystarczająco dużo stresu. Po co jeszcze dokładać sobie dodatkowych elementów.

Na jakie dodatki warto postawić?

Strój Pana Młodego wyróżnia się na tle gości nie tylko szczególnym krojem garnituru, ale również specjalnymi dodatkami. Najpopularniejszym z nich jest oryginalna poszetka albo drobny stroik lub pojedynczy kwiat w butonierce. Ten dodatek zwykle dopasowany jest tematycznie do bukietu Panny Młodej i ozdób, które nosi we włosach. Panowie, idąc do ślubu, chętnie zakładają też eleganckie zegarki. Niekoniecznie mile widziane są sportowe, gumowe lub plastikowe czasomierze. No ale srebrny lub złoty zegarek na prostym, skórzanym pasku z pewnością doda odrobiny szyku. Oczywiście nie można też zapomnieć o ładnie wykończonym pasku skórzanym z oryginalną, ale niezbyt rzucającą się w oczy klamrą. W kategorii dodatków należałoby również uwzględnić kamizelkę. Dzięki niej garnitur wydaje się pełniejszy i bardziej wykwintny. Może ona mieć taki sam kolor, jak garnitur albo prezentować zupełnie inny styl. No i lekceważonym dodatkiem są również... skarpety. Do tej pory dobierano je do koloru butów...i już. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są różnego rodzaju, ekstrawaganckie skarpetki.

shopmiler ślub wesele pan młody moda męska moda ślubna męska garnitur koszula krawat mucha musznik inspiracje

No i buty. Nie do końca wiadomo, czy należy traktować je jako dodatek czy też podstawowy element stroju ślubnego. Trudno byłoby bowiem wyobrazić sobie bez nich Pana Młodego. Pełnią absolutnie kluczową rolę. Dla potrzeb niniejszego artykułu, dołączymy je jednak do kategorii dodatków. Większość mężczyzn decyduje się na zakup nowego obuwia, przeznaczonego specjalnie na tę okazję. Należy jednak podkreślić, że nieprzetestowane i nierozchodzone buty mogą sprawić przykrą niespodziankę. W ten sposób najłatwiej bowiem o otarcia, zranienia i odciski. Oczywiście warto kupić zupełnie nowe buty. Należy je jednak trochę rozchodzić i przetestować w różnych pozycjach... przede wszystkim tanecznych. Ich kolorystyka powinna natomiast współgrać z innymi dodatkami – paskiem, zegarkiem, a może i krawatem.

Krawat, muszka czy musznik?

Odwiecznym dylematem, związanym z ubiorem Pana Młodego jest też zagadnienie – krawat, muszka czy musznik? Era muszników raczej odeszła już w niepamięć i na pewno nie będą one modne w nadchodzącym sezonie ślubnym. Pozostaje jednak wybór pomiędzy krawatem a muszką. Jedno i drugie rozwiązanie jest bardzo eleganckie i ponadczasowe. Wszystko zależy zatem od tego, w czym lepiej czuje się Pan Młody. Decydując się na którąś z tych opcji, należy jednak pamiętać o kilku, istotnych zasadach. Czarną muszkę należy zakładać do smokingu. Białą natomiast do fraku. Z kolei wybierając krawat, nie można zapominać o tym, że powinien mieć ciemniejszy kolor niż koszula. Poza tym węższy krawat dobrze współgra z wąskimi klapami marynarki, a szerszy z tymi szerszymi. Po zawiązaniu krawat powinien sięgać górnej granicy sprzączki paska. Węzeł nie może natomiast odstawać od koszuli.

Kierując się wskazanymi wyżej zasadami, każdy Pan Młody na pewno stworzy dla siebie niepowtarzalny, ślubny strój, którym wyróżni się na tle gości. Za te przygotowania warto się jednak zabrać już na kilka miesięcy przed ślubem. W ten sposób można bowiem na spokojnie zapoznać się z ofertą na rynku i starannie przemyśleć dokonywane wybory.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj