Bielizna ślubna i nie tylko - popularne rodzaje gorsetów

Ogromny wybór gorsetów sprawia, że każda kobieta znajdzie idealny model. Gorset należy do najstarszych elementów damskiej garderoby. Obecnie dostępny jest bardzo szeroki wybór różnych modeli gorsetów, które różnią się budową oraz funkcjami. W zależności od rodzaju wysmuklają talię, podkreślają biust lub usztywniają korpus.

 

bielizna ślubna ślub wesele gorset pończochy podwiązki panna młoda  sisi.pl

Podstawowy podział gorsetów, które można znaleźć w sklepach, to gorsety overbust, czyli zabudowane i gorsety underbust, czyli podbiustowe. Ten podział jest o tyle ważny, że każdy model ma nie tylko odmienne zastosowanie, ale także inną rozmiarówkę, co ma duże znaczenie w czasie zakupów. Modele underbust najczęściej stosuje się na co dzień jako element strojów wizytowych, a nawet do pracy. Modele overbust zazwyczaj stanowią część strojów okolicznościowych, na przykład sukni ślubnej. Trzeci rodzaj, rzadziej wybierany, to gorsety midbust, których linia kończy się w połowie biustu. Nie są one zbyt popularne, ponieważ sprawdzają się przede wszystkim w sypialni. Dobrze dobrany model zdziała prawdziwe cuda i może znacznie zmienić wygląd sylwetki. Natomiast gorsety bieliźniane to seksowny dodatek, który skutecznie podniesie temperaturę miłosnych igraszek.

Gorsety overbust

Górna linia takich gorsetów zakrywa biust. Zadaniem tych modeli jest przede wszystkim poprawa wyglądu całej sylwetki przez spłaszczenie brzucha, wyeksponowanie piersi i podkreślenie talii. W ten sposób figura nabiera pożądanego kształtu klepsydry, a także wydaje się bardziej smukła. Dobrze dobrany gorset tego typu pozwoli na ukrycie różnych niedoskonałości i sprawi, że ubrania będą się idealnie układać.Standardowa budowa modeli overbust obejmuje cały brzuch oraz część bioder. Takie gorsety mogą być noszone przez większość kobiet i doskonale maskują problemy z figurą, np. nadmiar tłuszczu na brzuchu.Modele krótkie kończą się nieco powyżej bioder, w okolicach pępka. Są one polecane dla niskich pań, dla których pozostałe modele są po prostu za długie, jednak trzeba uważać, ponieważ mogą niepotrzebnie eksponować fałdki tłuszczu na biodrach. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w przypadku szczupłych kobiet. Ponieważ nie muszą dopasowywać się do bioder, lepiej leżą w talii i doskonale ją wyszczuplają.Dla wysokich kobiet dobrym rozwiązaniem są modele longline, które mają wydłużony dół i doskonale maskują wszystkie niepożądane fałdki i boczki.Gorsety overbuts mogą mieć różne rodzaje wykończenia górnej części, np. w kształcie linii prostej, serca lub głębokiego wycięcia. Krawędź dolna jest wykończona prosto, w kształcie trójkąta lub z wcięciami bocznymi. To ostatnie rozwiązanie stosowano przede wszystkim w historycznych modelach, ponieważ umożliwiało noszenie spódnic ze stelażami lub z wieloma warstwami.

Gorsety underbust

Charakterystyczną cechą takich gorsetów jest fakt, że kończą się pod linią biustu. Ich zadaniem jest więc przede wszystkim kształtowanie talii. Zaletą tego typu modeli jest fakt, że znacznie łatwiej dobrać je do figury, ponieważ nie trzeba brać pod uwagę rozmiaru biustu. Modele underbust również mają różne długości, czyli dzielą się na klasyczne, longline i krótkie.Dodatkowo wśród tego typu gorsetów dostępne są tak zwane waspie, czyli krótkie modele, które kształtują wyłącznie talię. Zazwyczaj mają tylko trzy lub cztery zapięcia. Są bardzo uniwersalne i można je wykorzystać do modelowania wielu różnych typów sylwetek. Odradzane są osobom o większej ilości tkanki tłuszczowej, ponieważ sprawią, że wszelkie fałdki i boczki staną się bardziej widoczne. Gorsety waspie są często dużo wygodniejsze od modeli bardziej zabudowanych i dają większą swobodę ruchu.

Modele waist cincher również służą przede wszystkim do modelowania talii. Są nieco dłuższe niż waspie. Zazwyczaj nie sięgają do linii bioder i kończą się kilka centymetrów pod biustem.

  • Gorsety overbust i underbust światowych marek w najlepszych cenach dostępne na SiSi.pl 

Podział ze względu na funkcję

Zarówno gorsety overbust, jak i underbust można podzielić pod względem funkcji, jaką pełnią.Gorsety korygujące przeznaczone są przede wszystkim do zmiany wyglądu sylwetki. Dobrze zasznurowany gorset zmniejsza obwód talii o kilkanaście centymetrów. Jeśli jest noszony systematycznie, może także spowodować stałą redukcję. Oczywiście w przypadku noszenia takiej bielizny trzeba unikać zbyt mocnego sznurowania, ponieważ nie wpływa to korzystnie na zdrowie. Należy też pamiętać, że zmniejszenie talii uzyskane dzięki gorsetowi korygującemu nie będzie trwałe. Specjalne modele do waist training zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wieloletnim treningu talii.Gorsety modelujące są przeznaczone do modelowania wyglądu całej sylwetki. Nie koncentrują się jedynie na talii, podkreślają również biust oraz ukrywają fałdki na biodrach. Ich zadaniem jest nadawanie figurze kształtu klepsydry z wąską talią, wyeksponowanym biustem i kształtnymi biodrami.Dostępny jest także bardzo szeroki wybór gorsetów ozdobnych. Takie modele mogą nieco eksponować niektóre atuty sylwetki, ale ich zadaniem jest przede wszystkim podkreślanie urody i piękny wygląd. Nie ograniczają swobody ruchów i mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. W przypadku takich gorsetów można przebierać w kolorach i wzorach.

Gorsety wracają do łask

Nie da się ukryć, że po długiej nieobecności gorsety cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiele kobiet docenia fakt, że ten element garderoby doskonale kształtuje sylwetkę i ukrywa niedoskonałości. Zmusza do prostowania pleców, podkreśla biust i ukrywa fałdki tłuszczu. Dobrze dobrany gorset można nosić nie tylko w czasie większych wyjść, ale także na co dzień, jako bardzo kobiecy dodatek. Część modeli przeznaczona jest również do zakładania pod ubranie, więc świetnie nadają się do modelowania sylwetki i mogą zastąpić bieliznę korygującą, która często jest mało kobieca. Mniej pań decyduje się na radykalne rozwiązanie, jakim jest waist training, czyli trwałe zmniejszenie obwodu talii przez wieloletnie noszenie specjalnych modeli.Popularne są także gorsety do sypialni — wykonane z lekkich materiałów, z koronkowymi wstawkami lub innymi ozdobami. Nie krępują ruchów, za to podkreślają urodę, ukrywają drobne niedoskonałości i bez wątpienia podnoszą temperaturę w łóżku.

Tekst i zdjęcie: Sisi.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj