Buchwic Concept Jewellery to rodzinna firma – skąd pomysł na taką działalność?
Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Nie odbyło się to z dnia na dzień, to nie decyzja, tak się życie ułożyło. Zaczęło się od zainteresowań Sebastiana i jego zdolności do przyswajania wiedzy warsztatowej. To jest piękna praca, ale często bardzo ciężka fizycznie, może łez nie ma, ale krew i pot się zdarzają. W 2010 r. Sebastian zdał egzamin i otrzymał tytuł Mistrza Złotnictwa. Ja w tym czasie pracowałam jako projektant odzieży w jednej z krakowskich firm. Po urodzeniu pierwszego dziecka postanowiliśmy zjednoczyć nasze siły i umiejętności. W życiu tak jest, że najbardziej przydaje się umiejętność nawiązywania i budowania relacji międzyludzkich bez względu na branżę. Umiejętności rozmowy nie da się przecenić także na gruncie godzenia pracy i wspólnego życia.
Jak wygląda proces tworzenia obrączek ślubnych na zamówienie?
Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Nasi klienci przychodząc do nas, mają już wyobrażenie, jakie obrączki chcieliby nosić, a na pewno taka ocenę mają Panie. Spotkanie trwa czasami nawet godzinę, to głównie dlatego, że potrzebna jest rozmowa. Zaczyna się od potrzeb dotyczących wygody i codziennego użytkowania. Bierzemy pod uwagę wykonywane zawody oraz uprawiane hobby. Panie zwykle doskonale wiedzą, jak nosić biżuterię, dlatego na tym etapie staramy się wsłuchać w głos Panów. Większość z nich nie wie, czy śmiać się, czy płakać na myśl o noszeniu czegoś na palcu, to dla nich zupełna nowość.
Bardzo zależy nam, aby obrączki były na lata. Całe nasze podejście do biżuterii, to przekonanie, że to powinny być przedmioty trwałe i posiadające cechy, które umożliwią w przyszłości ich naprawę lub dokonanie modyfikacji na przykład w rozmiarze.
Projekt powstaje na pierwszym spotkaniu. Klienci wybierają spośród naszych sprawdzonych modeli. Jest możliwość swobodnego mierzenia różnych szerokości o profili. Podczas takiego wywiadu klienci dość szybko są w stanie wskazać najwygodniejszą dla siebie opcję. Co jest najważniejsze, nie musi to być para jednakowych obrączek. Mogą to być z równym powodzeniem dwa przedmioty stanowiące komplet. Tak właśnie tworzy się obrączki wygodne dla obojga na co dzień, również w pracy i podczas czasu wolnego.
Potem przechodzimy do tych cech, które będą cieszyć oko, tutaj opcji jest znacznie więcej i nie ma najlepszej. Często w pracowni na oczach klienta tworzymy fragmenty faktur i rozmaite wykończenia powierzchni lub pokazujemy różne oprawy kamieni. Opowiadamy również, jak w praktyce sprawdzi się konkretny wybór, jak noszone obrączki przez lata będą się zmieniać.
Jedynym ograniczeniem jest sztuka złotnicza. Projekt nie może pomijać tej wiedzy, ponieważ tylko w ten sposób możemy dać gwarancje na wyrób.
Chętnie też przyjmujemy zamówienia z powierzonego materiału. Złoto jest wspaniałym metalem do ponownego użycia. Z dowolnego koloru złota możemy w procesie rafinacji uzyskać surowiec do stworzenia nowego wyrobu w wybranym kolorze, czyli żółtym, białym lub różowym.
Oprócz obrączek, tworzycie także biżuterię – skąd czerpiecie inspiracje?
Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Jeśli chodzi o biżuterię ślubną, to najczęściej nawiązujemy stylem i wykończeniem powierzchni do obrączek. Inspiracją zawsze jest Panna Młoda co lubi jaki ma styl.
Z wykształcenia jestem projektantką ubioru, więc bardzo ważne jest dla mnie połączenie tych wszystkich informacji w całość, współgrającą również ze stylem w jakim zaprojektowana jest suknia ślubna.
Klasyczne złoto, białe i różowe złoto, srebro , a może platyna? Który rodzaj metalu jest najlepszy do wykonania trwałych obrączek?
Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Chociaż jest możliwość zamówienia w naszej pracowni obrączek z różnych metali, my jednak zawsze doradzamy złoto. Obrączki to są jednak przedmioty bardzo użytkowe. Złoto w próbie 585, czyli ten stop, który zwykle wykorzystuje się do obrączek, na tle innych metali wypada najlepiej. Oczywiście, że są trwalsze metale, lepiej wypadające pod względem gęstości, ale w przypadku obrączek nie przekłada się to na użytkowanie.
Załóżmy, że młodzi mają wspólne hobby-wspinaczkę skałkową...takie hobby zniszczy każdą obrączkę z każdego metalu na świecie. Mechanik samochodowy jeśli planuje nie ściągać obrączki w pracy, też musi wybrać odpowiedni wzór.
Obrączki z biegiem lat się zmieniają. Z naszego doświadczenia widać, że po 5 latach jest czas na odnowienie powierzchni lub pewnej ingerencji w rozmiar. Takie usługi wykonujemy gratis naszym klientom, bo zależy nam, aby obrączki były noszone cały czas. Dlatego złoto jet naszym numerem jeden, serwis nie stwarza problemów i daje możliwości modyfikacji powierzchni, a gdy już nic się nie da zrobić, można je ponownie użyć i stworzyć nowy model na przykład na 10 rocznicę ślubu.
Jak wspomniałam złoto jest świetnym materiałem do recyklingu. Zawsze pytamy klientów o starą, nieużywaną biżuterię lub splątane łańcuszki, chociażby z czerwonego złota. W procesie rafinacji uzyskujemy materiał do wykonania obrączek z żółtego, białego lub różowego złota. Ogromną część kosztów stanowi kruszec, nie nasza praca, dlatego klienci są zawsze pozytywnie zaskoczeni różnicą w cenie, którą mogą uzyskać, mając swoje złoto.
Jak kształtują się trendy w obrączkach na nadchodzące miesiące? Królują klasyczne wzory, a może te unikatowe, tworzone na zamówienie?
Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Obserwujemy powrót do żółtego złota. Poza tym klienci wybierają klasykę lub zabawę z rozmaitymi wykończeniami powierzchni. Często podczas prób dziejących się na oczach klientów, poszukujemy ciekawych efektów, to ma na pewno związek z pragnieniem, aby obrączki były wyjątkowe i niepowtarzalne. Zdarza się, ze przyszła Pani Młoda marzy o obrączce, która dołączy na palcu do pierścionka zaręczynowego. To wymusza projekt indywidualny, ponieważ stawką jest to, aby obrączka nie zniszczyła delikatnej oprawy kamienia w pierścionku.
Jak wybrać szerokość obrączek ślubnych? Czy lepiej zdecydować się na nieco węższe, czy może te szersze?
Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - To najważniejsze pytanie, na które Para Młoda powinna sobie odpowiedzieć, podczas spotkania poświęconego ustalaniu wzoru obrączek. Musi to być połączenie komfortu noszenia z wymarzonym efektem estetycznym. Jednak zwykle nie ma problemu z podjęciem tej decyzji, o ile para zrobi przymiarki i poczuje konkretne modele na palcu.
Biżuterię i obrączki BUCHWIC Concept Jewellery znajdziecie tu: www.buchwic.pl możecie ją także obejrzeć, po uprzednim umówieniu się, w krakowskiej pracowni przy ulicy Stacyjnej 11.
Wywiadu udzieliła Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery,
www.buchwic.pl