O obrączkach ślubnych, biżuterii i wymarzonym zawodzie - wywiad z Adrianną Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery

Wiedzą wszystko o projektowaniu i tworzeniu biżuterii oraz obrączek ślubnych. Tworzą zgraną parę nie tylko w pracy, ale i w życiu, wspólnie kreując niezwykłe wzory biżuteryjne i ciepły dom. BUCHWIC Concept Jewellery to ich wspólne dzieło, o którym rozmawiamy dzisiaj z Adrianną Buchwic - współwłaścicielką i współprojektantką marki. Zapraszamy!

biżuteria ślubna obrączki ślubne złoto bizuteria jubiler złotnik Buchwic Concept Jewellery wywiad inspiracje porady jubiler Kraków złotnik Kraków

Buchwic Concept Jewellery to rodzinna firma – skąd pomysł na taką działalność?

Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Nie odbyło się to z dnia na dzień, to nie decyzja, tak się życie ułożyło. Zaczęło się od zainteresowań Sebastiana i jego zdolności do przyswajania wiedzy warsztatowej. To jest piękna praca, ale często bardzo ciężka fizycznie, może łez nie ma, ale krew i pot się zdarzają. W 2010 r. Sebastian zdał egzamin i otrzymał tytuł Mistrza Złotnictwa. Ja w tym czasie pracowałam jako projektant odzieży w jednej z krakowskich firm. Po urodzeniu pierwszego dziecka postanowiliśmy zjednoczyć nasze siły i umiejętności. W życiu tak jest, że najbardziej przydaje się umiejętność nawiązywania i budowania relacji międzyludzkich bez względu na branżę. Umiejętności rozmowy nie da się przecenić także na gruncie godzenia pracy i wspólnego życia.

biżuteria ślubna obrączki ślubne złoto bizuteria jubiler złotnik Buchwic Concept Jewellery wywiad inspiracje porady jubiler Kraków złotnik Krakówbiżuteria ślubna obrączki ślubne złoto bizuteria jubiler złotnik Buchwic Concept Jewellery wywiad inspiracje porady jubiler Kraków złotnik Kraków

Jak wygląda proces tworzenia obrączek ślubnych na zamówienie?

Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery -  Nasi klienci przychodząc do nas, mają już wyobrażenie, jakie obrączki chcieliby nosić, a na pewno taka ocenę mają Panie. Spotkanie trwa czasami nawet godzinę, to głównie dlatego, że potrzebna jest rozmowa. Zaczyna się od potrzeb dotyczących wygody i codziennego użytkowania. Bierzemy pod uwagę wykonywane zawody oraz uprawiane hobby. Panie zwykle doskonale wiedzą, jak nosić biżuterię, dlatego na tym etapie staramy się wsłuchać w głos Panów. Większość z nich nie wie, czy śmiać się, czy płakać na myśl o noszeniu czegoś na palcu, to dla nich zupełna nowość.

Bardzo zależy nam, aby obrączki były na lata. Całe nasze podejście do biżuterii, to przekonanie, że to powinny być przedmioty trwałe i posiadające cechy, które umożliwią w przyszłości ich naprawę lub dokonanie modyfikacji na przykład w rozmiarze.

Projekt powstaje na pierwszym spotkaniu. Klienci wybierają spośród naszych sprawdzonych modeli. Jest możliwość swobodnego mierzenia różnych szerokości o profili. Podczas takiego wywiadu klienci dość szybko są w stanie wskazać najwygodniejszą dla siebie opcję. Co jest najważniejsze, nie musi to być para jednakowych obrączek. Mogą to być z równym powodzeniem dwa przedmioty stanowiące komplet. Tak właśnie tworzy się obrączki wygodne dla obojga na co dzień, również w pracy i podczas czasu wolnego.

Potem przechodzimy do tych cech, które będą cieszyć oko, tutaj opcji jest znacznie więcej i nie ma najlepszej. Często w pracowni na oczach klienta tworzymy fragmenty faktur i rozmaite wykończenia powierzchni lub pokazujemy różne oprawy kamieni. Opowiadamy również, jak w praktyce sprawdzi się konkretny wybór, jak noszone obrączki przez lata będą się zmieniać.
Jedynym ograniczeniem jest sztuka złotnicza. Projekt nie może pomijać tej wiedzy, ponieważ tylko w ten sposób możemy dać gwarancje na wyrób.

Chętnie też przyjmujemy zamówienia z powierzonego materiału. Złoto jest wspaniałym metalem do ponownego użycia. Z dowolnego koloru złota możemy w procesie rafinacji uzyskać surowiec do stworzenia nowego wyrobu w wybranym kolorze, czyli żółtym, białym lub różowym.

biżuteria ślubna obrączki ślubne złoto bizuteria jubiler złotnik Buchwic Concept Jewellery wywiad inspiracje porady jubiler Kraków złotnik Kraków

Oprócz obrączek, tworzycie także biżuterię – skąd czerpiecie inspiracje?

Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Jeśli chodzi o biżuterię ślubną, to najczęściej nawiązujemy stylem i wykończeniem powierzchni do obrączek. Inspiracją zawsze jest Panna Młoda co lubi jaki ma styl.
Z wykształcenia jestem projektantką ubioru, więc bardzo ważne jest dla mnie połączenie tych wszystkich informacji w całość, współgrającą również ze stylem w jakim zaprojektowana jest suknia ślubna.

Klasyczne złoto, białe i różowe złoto, srebro , a może platyna? Który rodzaj metalu jest najlepszy do wykonania trwałych obrączek?

Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Chociaż jest możliwość zamówienia w naszej pracowni obrączek z różnych metali, my jednak zawsze doradzamy złoto. Obrączki to są jednak przedmioty bardzo użytkowe. Złoto w próbie 585, czyli ten stop, który zwykle wykorzystuje się do obrączek, na tle innych metali wypada najlepiej. Oczywiście, że są trwalsze metale, lepiej wypadające pod względem gęstości, ale w przypadku obrączek nie przekłada się to na użytkowanie.
Załóżmy, że młodzi mają wspólne hobby-wspinaczkę skałkową...takie hobby zniszczy każdą obrączkę z każdego metalu na świecie. Mechanik samochodowy jeśli planuje nie ściągać obrączki w pracy, też musi wybrać odpowiedni wzór.
Obrączki z biegiem lat się zmieniają. Z naszego doświadczenia widać, że po 5 latach jest czas na odnowienie powierzchni lub pewnej ingerencji w rozmiar. Takie usługi wykonujemy gratis naszym klientom, bo zależy nam, aby obrączki były noszone cały czas. Dlatego złoto jet naszym numerem jeden, serwis nie stwarza problemów i daje możliwości modyfikacji powierzchni, a gdy już nic się nie da zrobić, można je ponownie użyć i stworzyć nowy model na przykład na 10 rocznicę ślubu.

Jak wspomniałam złoto jest świetnym materiałem do recyklingu. Zawsze pytamy klientów o starą, nieużywaną biżuterię lub splątane łańcuszki, chociażby z czerwonego złota. W procesie rafinacji uzyskujemy materiał do wykonania obrączek z żółtego, białego lub różowego złota. Ogromną część kosztów stanowi kruszec, nie nasza praca, dlatego klienci są zawsze pozytywnie zaskoczeni różnicą w cenie, którą mogą uzyskać, mając swoje złoto.

biżuteria ślubna obrączki ślubne złoto bizuteria jubiler złotnik Buchwic Concept Jewellery wywiad inspiracje porady jubiler Kraków złotnik Kraków

Jak kształtują się trendy w obrączkach na nadchodzące miesiące? Królują klasyczne wzory, a może te unikatowe, tworzone na zamówienie?

Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery - Obserwujemy powrót do żółtego złota. Poza tym klienci wybierają klasykę lub zabawę z rozmaitymi wykończeniami powierzchni. Często podczas prób dziejących się na oczach klientów, poszukujemy ciekawych efektów, to ma na pewno związek z pragnieniem, aby obrączki były wyjątkowe i niepowtarzalne. Zdarza się, ze przyszła Pani Młoda marzy o obrączce, która dołączy na palcu do pierścionka zaręczynowego. To wymusza projekt indywidualny, ponieważ stawką jest to, aby obrączka nie zniszczyła delikatnej oprawy kamienia w pierścionku.

Jak wybrać szerokość obrączek ślubnych? Czy lepiej zdecydować się na nieco węższe, czy może te szersze?

Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery -  To najważniejsze pytanie, na które Para Młoda powinna sobie odpowiedzieć, podczas spotkania poświęconego ustalaniu wzoru obrączek. Musi to być połączenie komfortu noszenia z wymarzonym efektem estetycznym. Jednak zwykle nie ma problemu z podjęciem tej decyzji, o ile para zrobi przymiarki i poczuje konkretne modele na palcu.

biżuteria ślubna obrączki ślubne złoto bizuteria jubiler złotnik Buchwic Concept Jewellery wywiad inspiracje porady jubiler Kraków złotnik Kraków

Biżuterię i obrączki BUCHWIC Concept Jewellery znajdziecie tu: www.buchwic.pl możecie ją także obejrzeć, po uprzednim umówieniu się, w krakowskiej pracowni przy ulicy Stacyjnej 11.

Wywiadu udzieliła Adrianna Buchwic, BUCHWIC Concept Jewellery,
www.buchwic.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj