Obrączki ślubne - abc ich wyboru

Obrączki ślubne to znak zawarcia związku małżeńskiego, oddania się drugiej osobie, który nosimy na palcu od dnia ślubu aż do śmierci, dlatego warto poświęcić chwilę na ich wybór. Decyzji do podjęcia macie kilka - od materiału, z którego mają być wykonane, przez ich szerokość, aż po detale w postaci zdobień i grawerów. Jak dokonać odpowiedniego wyboru? Podpowiadamy.

 obrączki ślubne Buchwic Concept Jewellery inspiracje porady obrączki ślubne ślub wesele małżeństwo wedding bandsObrączki ślubne - Buchwic Concept Jewellery
Zdjęcie - Elmero

Zakup obrączek ślubnych - o tym pomyśl przed podjęciem decyzji

Jednym z najlepszych kryteriów w poszukiwaniu odpowiednich obrączek jest rozpoczęcie poszukiwań od wzorów kompatybilnych z pierścionkiem zaręczynowym. Mimo, że nie każda Panna Młoda decyduje się na noszenie pierścionka zaręczynowego na jednym palcu razem z obrączką, to jednak warto zadbać o to, by obrączka była utrzymana w podobnym tonie, co pierścionek. Wybierzcie się do salonu jubilerskiego i przymierzcie wiele różnych wzorów, nawet tych, których normalnie byście nie przymierzyli. Kiedy już dotrzecie do etapu podjęcia ostatecznej decyzji, wybierzcie takie obrączki, które naprawdę wam się podobają i które wciąż będą wam się podobać 20 lat później. Upewnijcie się, że obrączka jest wygodna, nie ma ostrych krawędzi, o które łatwo się zahaczyć, współgrają z waszym stylem życia i prezentują się pięknie zarówno z pierścionkiem, jak i bez.  

Materiał z którego wykonane są obrączki 

Żółte, białe, czy różowe złoto, platyna, czy pallad to najczęściej wybierane materiały do wykonania obrączek, ale oczywiście możliwe są także inne opcje, jak wolfram, tytan, czy nawet srebro. Większość Par Młodych decyduje się na obrączki wykonane z tego samego metalu, co pierścionek zaręczynowy, jednak nie ma żadnej reguły, która zmusza do dokładnie takiego wyboru. Jeśli różne metale komponują się ze sobą i prezentują dobrze, śmiało możecie zdecydować się na obrączkę w innym kolorze lub taką, która przeplata w sobie dwa lub więcej rodzajów metalu. Ważne jest także to, abyście wybrali odpowiedni metal na obrączkę - jeśli pracujecie w zawodzie, w który wymaga prac ręcznych, zdecydowanie wybierzcie obrączki trwałe, z twardszych materiałów - pallad i wolfram sprawdzą się tu znacznie lepiej, niż klasyczne złoto. 

Ozdoby w postaci kamieni szlachetnych

Wiele Panien Młodych marzy o obrączce wysadzanej diamentami lub kamieniami szlachetnymi, jednak nim zdecydujecie się na takie rozwiązanie, musicie mieć świadomość, że z czasem zdobienia mogą się obluzować i odpaść, szczególnie, jeśli prowadzicie aktywny tryb życia. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować ze zdobienia, zdecyduj się na obrączkę, w której kamienie są osadzone we wgłębieniu obrączki - taki rodzaj mocowania jest bardziej trwały i bezpieczniejszy. Wybierając kamienie, warto zdecydować się na diamenty, rubiny, czy zafiry, zamiast ich tańszych połyskujących zamienników - w końcu obrączka to symbol małżeństwa i nie warto na niej oszczędzać. 

Personalizacja w postaci grawerowania

Istnieje nieskończenie wiele możliwości zdobienia obrączek ślubnych - od grawerów w postaci imion współmałżonków i daty ślubu, przez cytaty z ulubionych filmów czy książek, aż po wzory graficzne mające dla Pary szczególne znaczenie. Absolutnie nie odradzamy grawerów, same jesteśmy ich wielkimi fankami, jednak musicie mieć świadomość, że wybierając obrączkę z grawerem, będziecie musieli ją częściej czyścić - wgłębienia graweru zbierają brud i zanieczyszczenia. Dodatkowe zdobienia będą też miały wpływ na ostateczny koszt obrączek - oczywiście, ręczny grawer będzie nieco droższy niż ten maszynowy, dlatego miejcie to na uwadze, podejmując ostateczne decyzje przy wyborze obrączek. 

Szerokość obrączek

Pytanie o właściwą szerokość obrączek jest jednym z najczęstszych zapytań na ślubnych grupach wsparcia. Szerokość obrączek ślubnych może być bardzo różna - najcieńsze mogą mieć zaledwie 1mm szerokości, podczas gdy fani szerszych ozdób mogą się zdecydować na obrączkę ślubną o szerokości nawet 8 mm. Panny Młode decydują się najczęściej na wzory o szerokości zbliżonej do obręczy ich pierścionka zaręczynowego, która wynosi zwykle między 2 a 4 mm. Część decyduje się także na nieco szersze obrączki, co w połączeniu z pierścionkiem zaręczynowym może stworzyć unikatowy, całkiem ciekawy look. W tej kwestii nie ma reguły, jedynie wskazania, a najważniejszym z nich jest to, abyście wybrali obrączki, które po latach będą się Wam podobać równie mocno, jak w dniu ślubu i wesela.

Wykończenie obrączek

Mat czy połysk? A może tak mocne ostatnio, efektowne młotkowanie czy szczotkowanie? Pomysłów na ostateczny wygląd obrączek jest wiele, a każda Para Młoda może wybrać coś dla siebie. Wśród wyborów Polaków, wciąż króluje nieśmiertelna klasyka w postaci lekko satynowych obrączek z żółtego złota, jednak coraz więcej Par decyduje się na unikatowe, nietuzinkowe rozwiązania. 

Kiedy zacząć szukać obrączek ślubnych?

Najlepiej na kilka dobrych miesięcy przed datą ślubu. W zależności od tego, jaki wzór wybierzecie, czas realizacji zamówienia może być różny- od kilku tygodni aż do nawet 6-9 miesięcy w przypadku personalizowanych wzorów na zamówienie. Pamiętajcie, że wybór obrączek to decyzja na całe życie, więc nie warto podejmować jej w pośpiechu, martwiąc się tym, czy dotrą do was na czas. Wybierzcie datę ślubu, znajdźcie kluczowych podwykonawców, a następnie udajcie się na poszukiwania obrączek. 

Czy obrączki ślubne muszą być identyczne?

Często pytacie również o to, czy wasze obrączki muszą być takie same - odpowiedź jest prosta - absolutnie nie. Coraz częściej Pary Młode decydują się na wykonanie obrączek na zamówienie lub wybierają dwie totalnie różne od siebie. Nie ma żadnego przykazu czy przesądu który wskazywałby na konieczność wyboru jednakowych obrączek, dlatego warto pójść za głosem serca i jeśli nie możecie znaleźć jednego wzoru, który odpowiada wam obojgu, niech każdy wybierze taką obrączkę ślubną, która podoba mu się najbardziej. W końcu to wybór na całe życie, więc warto nosić na palcu coś, co nam się choć trochę podoba. 

Co z pielęgnacją i czyszczeniem obrączek?

Obrączki, podobnie jak inne przedmioty, zużywają się i niszczą z czasem, dlatego warto o nie dbać już od pierwszego dnia ich noszenia. Raz w roku warto odwiedzić jubilera w celu czyszczenia i polerowania obrączki ślubnej, szczególnie jeśli zdecydowaliście się na wzór zdobiony lub grawerowany - dzięki corocznemu przeglądowi, szanse na zgubienie diamentów z obrączki znacznie maleją. Oprócz tego, ważne jest, by uważać na obrączkę podczas codziennych czynności - aby zachować ją w dobrym stanie na lata, powinniście ściągać obrączkę do mycia naczyń, sprzątania, uprawiania sportów czy na czas kąpieli. Proces czyszczenia doraźnie obrączki w domu również nie jest trudny - wystarczy, że raz na jakiś czas przetrzecie ją delikatną i miękką szczoteczką do zębów z delikatnym płynem do mycia naczyń i gorącą wodą. 

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza lailana sobota, 01 sierpień 2020 13:37 napisane przez lailana

    Nie jest to takie proste

Skomentuj