Suknia ślubna - Patricia Szlażko Atelier
Zdjęcie - PerfectLove - wedding photography
Rok przed ślubem
To bardzo kuszące, aby przygotowania do ślubu zacząć od poszukiwań wymarzonej sukni ślubnej, jednak znacznie bezpieczniej jest zająć się kilkoma ważniejszymi kwestiami, takimi jak wybór lokalu, orkiestry, fotografa i filmowca wcześniej, by później móc w spokoju poświęcić się polowaniu na tę jedną, jedyną suknię. W tym czasie, zanim wybierzesz się do salonu sukni ślubnych, powinnaś mieć w głowie pomysł na styl ślubu i wesela, aby móc później jasno określić fason oraz zdobienia na swojej sukni – w końcu nie do każdego miejsca weselnego pasuje szykowna suknia ślubna w fasonie księżniczki.
Suknia ślubna - Patricia Szlażko Atelier
Zdjęcie - LMFOTO
Wybierz miejsce przyjęcia weselnego oraz datę ślubu
Zanim zakupisz suknię ślubną, powinnaś mieć ustaloną datę ślubu – dzięki temu będziesz wiedziała, czy potrzebujesz zadbać o okrycie ślubne jeśli zdecydujecie się na ślub jesienią, zimą lub wczesną wiosną, czy możesz sobie pozwolić na mocno wydekoltowaną suknię w miesiącach letnich. Równie ważne jak data ślubu jest także miejsce weselne – wystrój miejsca bardzo często determinuje wybór stylu sukni weselnej – suknia w stylu boho z szydełkowymi elementami sprawdzi się rewelacyjnie podczas ślubu na plaży, nie do końca sprawdzi się, jeśli na miejsce wesela wybraliście salę balową.
Pamiętaj także, że możesz zacząć przygotowania nieco od końca – jeśli wiesz już z góry, jaki styl sukni ślubnej jest dla Ciebie idealny, możesz rozpocząć poszukiwania właśnie pod kątem konkretnego stylu sukni ślubnej. Pamiętaj, że to Twój dzień i możesz zrobić wszystko tak, jak sobie wymarzyłaś.
Ustal budżet przeznaczony na suknię ślubną i dodatki do niej
Zanim udasz się na poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej,koniecznie ustal budżet, jaki możesz na nią przeznaczyć – ważne, by zrobić to zanim rozpoczniesz przymierzanie sukni. Najgorsze, co możesz sobie zafundować to zakochanie się w sukni, która znacznie przekracza Twój budżet i nigdy nie będziesz w stanie sobie na nią pozwolić. Po zmierzeniu takiej kreacji, żadna inna nie będzie Ci się już tak podobać. Ustal widełki cenowe oraz kwotę maksymalną, którą jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel- dzięki temu, kiedy będziesz zwiedzała salony sukni ślubnych, od razu będziesz mogła poinformować sprzedawczynię ile możesz wydać i przymierzysz tylko te suknie ślubne, które są w Twoim zasięgu finansowym. Nie zapominaj o uwzględnieniu w budżecie weselnym dodatków do sukni, takich jak welon, okrycie (jeśli to konieczne), obuwie a także biżuteria.
Stwórz tablicę inspiracji
Oczywiście, nie musisz decydować się tu i teraz na konkretny styl ślubu, wesela oraz sukni ślubnej i dodatków, jednak warto korzystać ze zdobyczy technologicznych, takich jak Pinterest. Stwórz własną tablicę z inspiracjami, na której zgromadzisz wszystkie rzeczy, które Ci się podobają i które chciałabyś mieć w swoich dekoracjach weselnych. Będzie to bardzo przydatne nie tylko przy wyborze sukni ślubnej, ale i podczas spotkań z florystą czy wedding plannerem.
Rok do 10 miesięcy przed ślubem
Suknia ślubna - Anna Sarnowska Studio
Zdjęcie - Whitedressphoto
Rozpocznij poszukiwania sukni ślubnej
Czas między rokiem a 10 miesiącami do ślubu i wesela to odpowiedni czas na rozpoczęcie poszukiwań wymarzonej sukni weselnej. Ważna informacja dla Ciebie: wiemy, że w tych wszystkich programach o wyborze sukni ślubnej widzisz Pannę Młodą mierzącą suknie w towarzystwie pięciu przyjaciółek, mamy, teściowej i babci, jednak tyle osób to zdecydowanie za dużo. Ogranicz swój "babski komitet doradczy" do mamy, przyjaciółki i osoby, z którą jesteś najbliżej związana ze strony Twojego ukochanego. Dzięki temu, unikniesz zamieszania i kilku sprzecznych opinii, przez co łatwiej będzie podjąć Ci ostateczną decyzję. Możliwe też, że wolisz wybrać się na poszukiwania sukni ślubnej sama – i nie ma w tym nic złego! Podczas pierwszych wizyt w salonach sukien ślubnych warto zmierzyć kilka diametralnie różnych sukni ślubnych różniących się między sobą fasonem oraz stylem – da Ci to obraz tego, w jakim fasonie i odcieniu wyglądasz najlepiej. Tak przygotowana, będziesz wiedziała, wokół jakich fasonów sukni skoncentrować swoje poszukiwania, dodatkowo – kto wie, może poczujesz się najlepiej w fasonie, którego nigdy byś nie rozważała? :)
9 miesięcy przed ślubem
Suknia ślubna - Anna Sarnowska Studio
Zdjęcie - Elmero
Czas na finalne decyzje i zakup sukni ślubnej
9 miesięcy przed ślubem to czas idealny na podjęcie ostatecznej decyzji i zakup wymarzonej sukni ślubnej. Może Ci się wydawać, że to bardzo dużo czasu i być może to za wcześnie na kupienie sukni, jednak wcale tak nie jest. Jeśli wybierzesz suknię ślubną od zagranicznego producenta, pamiętaj że minimalny czas oczekiwania na jej uszycie w wielu salonach to około pół roku. Suknia dociera do salonu uszyta na wymiar ale w większości przypadków wymaga dodatkowych poprawek, dlatego lepiej jest mieć zapas czasu i nie denerwować się, czy zdążysz ze wszystkim na czas.
Pół roku przed ślubem
Suknia ślubna - Mia Lavi
Zdjęcie - LMFOTO
Wybierz fryzurę ślubną oraz dodatki typu welon, buty i biżuteria ślubna
Fryzura ślubna to jeden z elementów stylizacji Panny Młodej, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie upięcie, splot czy skręt loków. Odpowiednia fryzura ślubna podkreśli piękno Panny Młodej oraz wyeksponuje wykończenie sukni ślubnej – jeśli zdecydowałaś się na głębokie wycięcie na plecach, rozważ upięcie włosów, aby nie zakrywać dekoltu. Konsultując się ze swoją fryzjerką, pokaż jej koniecznie wybraną przez Ciebie suknię oraz swoją tablicę z inspiracjami – dzięki temu, będzie jej łatwiej znaleźć propozycje uczesań odpowiednich dla Ciebie. To też dobry moment na to, aby wybrać welon lub inne ozdoby do włosów a także biżuterię ślubną. Jeśli wymarzyłaś sobie welon, weź go ze sobą na próbną fryzurę – Twoja fryzjerka sprawdzi odpowiednie miejsce do jego wpięcia. Podobnie, jeśli zdecydowałaś się na ozdobę florystyczną w formie wianka, spinki, czy biżuteryjnej ozdoby, warto wziąć je ze sobą na fryzurę próbną, aby sprawdzić, w którym miejscu najlepiej je wpiąć.
Wybierz buty ślubne
To jedno z najprzyjemniejszych zadań przedślubnych – w końcu każda kobieta uwielbia zakup butów i nigdy nie można mieć ich za dużo! :) Pół roku na wybór obuwia to idealny czas – zdążysz rozejrzeć się w aktualnych trendach, odwiedzić wiele salonów obuwniczych, a nawet zamówić online kilkadziesiąt par do przymiarki i spośród nich wybrać najlepszą i najwygodniejszą opcję. Ważne jest też to, żebyś rozchodziła buty przed ślubem i weselem – nie ma nic gorszego niż składanie przysięgi swojemu ukochanemu myśląc o tym, jak bardzo uwierają Cię buty i jak pieką stopy od zbyt ciasnych butów. To także bardzo ważne, żeby zakupić buty z wyprzedzeniem, aby mieć je na przymiarce sukni ślubnej i dostosować do nich jej długość.
Kup odpowiednią bieliznę ślubną
Zanim wybierzesz się na pierwszą przymiarkę wybranej przez siebie sukni, rozejrzyj się za odpowiednią bielizną ślubną. Musisz wybrać biustonosz, który nie będzie wystawał z dekoltu sukni zarówno z przodu, jak i z tyłu oraz odpowiednie figi i, jeśli decydujesz się na założenie pończoch, odpowiedni pas do nich, który nie będzie odznaczał się spod sukni.
3 miesiące przed ślubem
Suknia ślubna - Afrodyta Rzeszów
Zdjęcie - Anna Krupka - fotografia ślubna
Przymiarka sukni ślubnej
Trzy miesiące przed ślubem to dobry czas na przymiarkę Twojej sukni ślubnej – w czasie tych kilku miesięcy, które minęły od jej zakupu, Twoje wymiary mogły się zmienić. Wiele Panien Młodych chudnie z nerwów i miary, które były zdejmowane wcześniej są już nieaktualne. Chcesz mieć pewność, że wszystko będzie leżało idealnie, a jeśli okaże się, że coś jest nie tak, jak być powinno, będziesz miała na tyle czasu, aby spokojnie dokonać poprawek. Ważne, abyś zabrała ze sobą na przymiarkę wybrane przez Ciebie buty, aby dostosować długość sukni, bieliznę, aby sprawdzić, czy wszystko leży tak, jak powinno oraz biżuterię, by sprawdzić, jak wszystko komponuje się ze sobą w całości.
6 tygodni przed ślubem
Suknia ślubna - Anna Sarnowska Studio
Zdjęcie - Whitedressphoto
Kolejna przymiarka sukni ślubnej
Większość Panien Młodych zanim odbierze swoją suknię ślubną, ma dwie lub trzy przymiarki. Największa ilość przeróbek zdarza się zwykle przy pierwszej przymiarce, a każda kolejna skupia się już tylko na kosmetyce, dopasowaniu długości oraz wykończeniu całości. Ważne jest, abyś na tym etapie zrobiła sobie mały "spacer" w sukni po salonie, aby sprawdzić, czy nic Cię nie uwiera oraz czy długość sukni jest odpowiednia.
Dwa tygodnie przed ślubem
Suknia ślubna - Mia Lavi
Zdjęcie - LMFOTO
Ostatnia przymiarka sukni ślubnej
Zwykle ostatnia przymiarka odbywa się na dwa tygodnie przed ślubem, jednak część Panien Młodych prosi o nią bezpośrednio w tygodniu poprzedzającym sam ślub, gdyż obawia się tego, że przez utratę wagi suknia będzie źle dopasowana. Na ostateczną przymiarkę zabierz ze sobą najbliższą Ci osobę, aby swoim wprawnym okiem oceniła, czy wszystko jest w porządku – dodatkowa para oczu pomoże wykryć ewentualne mankamenty sukni, co spokojnie można będzie jeszcze poprawić i zmienić, zanim odbierzesz swoją suknię.
Przygotuj miejsce na przechowanie swojej sukni ślubnej
To wcale nie jest takie proste – potrzebujesz znaleźć miejsce, w którym Twoja suknia będzie bezpieczna, będzie mogła swobodnie zwisać i nie miąć się oraz takie miejsce, w którym nie zauważy jej Twój ukochany. Z salonu sukni ślubnej wyjdziesz wyposażona w odpowiedni pokrowiec, który pozwoli sukni na "oddychanie" i dobre ułożenie, jednak jeśli nie masz gdzie przechować swojej sukni, zawsze możesz zapytać bezpośrednio w salonie o możliwość odbioru na dzień przed ślubem – wiele z nich oferuje możliwość przechowania sukni, co znacznie ułatwia sprawę.
Dzień przed ślubem
Suknia ślubna - Strefa Panny Młodej
Zdjęcie - Anna Cupczyńska, Kolor Selektywny
Przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne w dniu ślubu
Aby uniknąć nerwowych poszukiwań w dniu ślubu, już na dobę przed zadbaj o to, aby mieć wszystko pod ręką. Zbierz w jednym punkcie wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebować w dniu ślubu – welon, biżuteria, bielizna i buty powinny znajdować się w jednym miejscu. Ważne jest też, abyś była przygotowana na każdą ewentualność – miej na podorędziu igłę i białą nitkę, odplamiacz we flamastrze, przydatna może być też transparentna żyłka krawiecka oraz żelazko z funkcją pionowego wyrzutu pary lub parownica. Aby ułatwić odnalezienie i przenoszenie rzeczy, warto spakować wszystko do małej walizki podręcznej – oczywiście, wszystko oprócz sukni ślubnej. :)
W dniu ślubu i wesela
Suknia ślubna - Fasson, Dorota Wróbel
Zdjęcie - Namysław Tomaka Wedding
Daj sobie czas na swobodne przygotowanie
To naprawdę ważne, abyś się nie denerwowała – w końcu to Twój Wielki Dzień! Nie chcesz na pewno robić wszystkiego na ostatnią chwilę, więc do każdej aktywności dołóż sobie margines czasu – podobnie jak do założenia sukni ślubnej! Aby zrobić to spokojnie i bez nerwów, zarezerwuj sobie na to około pół godziny – założenie sukni ślubnej może zająć nieco czasu, szczególnie jeśli zdecydowałaś się na sznurowany gorset lub Twoją druhnę czeka zapięcie kilkudziesięciu drobnych guziczków, haftek i innych zabezpieczeń. Każdą z czynności powinnyście wykonywać spokojnie i bez pośpiechu, dlatego warto przeznaczyć na to nieco więcej czasu niż wydaje się potrzebne.
Tekst: Redakcja abcslubu.pl