Kiedy i gdzie?
Goście, którzy otrzymali zawiadomienia ślubne, nie biorą udziału w dalszej części uroczystości, tzn. w weselu. Składają więc życzenia Parze Młodej w kościele po ceremonii zaślubin. Kiedy jest ładna pogoda, przyświeca słonko, warto odbieranie życzeń przeprowadzić na dziedzińcu przykościelnym. Natomiast gdy aura na to nie pozwala, życzenia można składać nowożeńcom w nawie kościelnej, przy wejściu do kościoła, albo – co najczęściej jest praktykowane – w kruchcie kościelnej, w przedsionku. Dobrze, jeśli wszystkim kieruje Świadek, aby nie było dezorganizacji i niepotrzebnego zamieszania.
Pozostali goście, tzn. zaproszeni – ci, wszyscy, którzy uczestniczą w przyjęciu weselnym, powinni zaczekać ze składaniem życzeń. Najlepiej zrobić to na sali weselnej, aby nie przedłużać stania gości w kolejce przed kościołem. Nie zakłócać czasowego rytmu uroczystości – przecież na przejażdżkę z kościoła do domu weselnego już poświęca się czas. Często moment składania życzeń na sali inicjuje konferansjer, wodzirej, bądź osoba wytypowana jako Starosta, Świadek. Coraz częściej rolę taką pełni prowadzący DJ bądź jedna osoba z orkiestry, gdyż to oni dostosowują melodię do danej sytuacji. Dobierają muzykę do poszczególnych części uroczystości, aby stworzyć odpowiedni klimat i miłą atmosferę.
Styl i sens
Często wypowiadane życzenia są o wiele krótsze i bardziej zwięzłe w formie i treści niż te, które zapisane są na kartka ślubnych, na telegramach. I to bardzo dobrze. Bo Para Młoda, podekscytowana, lekko jeszcze stremowana, długo musiałaby wysłuchiwać życzeń. A przecież poza tą częścią uroczystości są jeszcze inne. Na wszystko trzeba wygospodarować odpowiednią ilość czasu.
Dobrze jest treść życzeń ślubnych ułożyć samemu, oczywiście jeśli ktoś potrafi, ma dar pisania, talent twórczy, a nierzadko i chęci. Pozytywnie odbierane są cytaty, które wbrew co niektórych opinii, wcale nie wyszły z mody. Jeśli ktoś uważa to za stosowne, może przecież posiłkować się mądrymi słowami znanych osób: kapłanów, pisarzy, artystów. Atrakcyjne w odbiorze i przyjemne w formie jest również motto dla nowożeńców, wybrane i zapisane na ich nową drogę życia.
Cytaty:
Często wykorzystywane są słowa papieża Jana Pawła II:
"Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, tą Miłością, która nigdy nie zawiedzie."
"Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno - miłować."
Można pójść w kierunku poezji, umieścić fragmenty utworów, wierszy, np.
"Pyłem księżycowym być na Twoich stopach, wiatrem przy Twej wstążce (...), ścieżką pośród chabrów, ławką, gdzie spoczywasz, książką którą czytasz,(...) być porami roku dla Twych drogich oczu i ogniem w kominku, i dachem, co chroni przed deszczem."
K. I. Gałczyński
"... I w księżycowym blasku promieni,
Rwąc kwiaty marzeń na srebrnej mgle,
Uwierzmy, żeśmy sercem złączeni
W pierwszej Miłości rozkosznym śnie."
A. Asnyk
Sentencje znanych osób:
"Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby jest ważniejsze niż Twoje."
J. W. von Goethe
"Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku."
A. de Saint Exupéry
"Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym..."
G. Sand
Humorystycznie:
"Małżeństwo przypomina trochę budowanie z klocków Lego bez instrukcji."
Ammunni Bala Subramanian
"Szczęśliwe małżeństwo to takie, w którym mąż rozumie każde słowo, którego żona ... nie wypowiedziała."
Alfred Hitchcock
Odpowiednie słowo
Jeśli znamy upodobania Pary Młodej, możemy łatwiej trafić w ich gusta. O ich wspólnym optymizmie, humorze i wesołości można zapisać na karcie życzeń, np. w formie rymowanego wierszyka. Coś śmiesznego, aby rozbawić małżonków. Natomiast innym (których wielkim marzeniem jest potomstwo) można zapisać piękne, wzniosłe słowa o dawaniu miłości, o dobroci serca bądź również zrymować pewne słowa, aby wierszyk przyniósł oczekiwany sens. Oczywiście na to potrzeba poświęcić czas. Zastanowić się, poszukać, pomyśleć. Inni natomiast, wybierają łatwiejsze rozwiązanie, tzn. kupują kartkę z zapisanymi już fabrycznie życzeniami i czynią na niej swój podpis. Ot, co i cała filozofia.
Życzenia ślubne w formie telegramu, zapisane na ozdobnych kartach, często ręcznie wykonanych – to również w pewnym sensie podarunek. Taki „prezent słowny" powinien być choć troszkę przemyślany, a nie zapisany na kolanie przed wejściem na uroczystość.
Naprawdę, młodzi czytają ślubne życzenia. Jeśli nie od razu, na drugi dzień, to zapewne później, gdy opadnie całe zamieszanie, ustanie chaos przygotowań. Niezwykle przyjemnie czytać miłe słowa od swoich bliskich, przyjaciół, znajomych. Nawet po wielu latach, w chwilach wspomnień, z sentymentem otwiera się kartki ślubne i czyta... Łzy szczęścia i wspomnień przypominają o tym pięknym dniu. A słowa zapisane na kartkach są odzwierciedleniem, w jaki sposób odbierają nas inni, czego dla nas pragną, co nam życzą itp.
Z życzeniami, jest podobnie jak z przemówieniami weselnymi. Wszystko opiera się na słowie, czy zapisanym, czy wypowiedzianym. Myśli, marzenia, wspominki, cytaty, anegdoty. Najważniejsza jest jednak autentyczność, szczerość i subtelność. Ciepłe słowa wypływające prosto z serca to wielki dar dla Młodych.
Jedni goście w wypisywaniu kart ślubnych preferują szybszą opcję, drudzy wolą trochę się posilić w łamigłówkach słownych lub w doborze odpowiedniego cytatu. Każdy indywidualnie podchodzi do tego tematu. Czy to błahostka, nie warta, aby się przejmować? Detal, mało ważny i mało dostrzegany przez Parę Młodą? A może coś więcej? Słowa, do których małżonkowie powrócą... Kwestię pozostawiam otwartą. Każdy ma prawo do własnej opinii i decyzji.
Autor: Magdalena Ciesielska / Redakcja abcslubu.pl