1.Czym dokładnie jest fotografia analogowa?
Fotografia analogowa to zdjęcia rejestrowane na materialnym nośniku -negatywie, który następnie jest wywoływany i skanowany.
2. Co odróżnia fotografię analogową od cyfrowej?
Różni się od cyfrowej sposobem robienia zdjęć- wymaga dużo większych umiejętności niż fotografia cyfrowa: cyfrówką można zrobić 10- 15 zdjęć tego samego ujęcia, następnie wybrać najlepsze. Pracując na kliszy, najpierw trzeba wiedzieć co się chce zrobić, a później to zrobić za pierwszym razem.
Dzięki temu fotografowie, którzy pracują analogowo mają bardziej rozwiniętą kreatywność i wyobraźnię. Potrafią zaczekać na odpowiedni moment, aby zrobić zdjęcie i nie oddają klientowi 30 zdjęć różniących się jedynie mimiką lub pozycją modeli.
3.Skąd pomysł na powrót do korzeni?
Pomysł pojawił się podczas badania trendów zagranicznych, szczególnie w U.S.A gdzie fotografia analogowa od około 4 lat wróciła na dobre do obiegu. Zapomniana i przyćmiona przez fotografię cyfrową daje fotografom możliwość wyrażenia siebie i swojego stylu. Fotografia cyfrowa jest już doskonała, spektakularne aparaty, wyśmienite obiektywy i chirurgiczna precyzja, która powoduje, że wszystkie zdjęcia, niezależnie od fotografa wyglądają tak samo idealni i tak samo sterylnie.
Natomiast zdjęcia analogowe są w założeniu niedoskonałe, robi je tylko człowiek, bez udziału procesów i algorytmów narzucanych przez producenta aparatu. Mają w sobie „to coś” Czasem nieostre, niedoskonałe, ale zawsze zaskakujące. W dziwny i trudny do określenia sposób są przyjemne dla oczu. Przyciągają. To tak jak z muzyką- audiofile słuchają winyli..
4. Jakie są plusy fotografii analogowej?
Fotografując analogowo, mamy do wyboru szeroki wachlarz negatywów różnych producentów. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny wygląd, którego nie można podrobić cyfrówką. Używamy różnych filmów w zależności od stylu i od tego, co chcemy osiągnąć. Sposób fotografowania i wybór filmu jest sumą doświadczenia i umiejętności fotografa.
Np: Fotografując śluby korzystam z Fuji Pro 400h, którą umyślnie prześwietlam, aby uzyskać pastelowe kolory i jasne, eteryczne zdjęcia podkreślające i przekazujące uczucia, panujące podczas tego wyjątkowego dnia.
5. Czy można zrobić pełen reportaż ślubny analogowo, bez strachu o efekt?
Oczywiście! Dobry fotograf poradzi sobie w każdej sytuacji, potrafi przewidywać i obserwować, aby nic ważnego mu nie umknęło. Reportaż ślubny można zrobić lepiej niż cyfrówką, nie liczcie jednak na tysiące zdjęć i setki powtarzanych ujęć- otrzymacie zdjęcia, z których każde będzie wyjątkowe i niepowtarzalne.
6. Czy fotografia ślubna analogowa warta jej swojej ceny?
Fotografowanie analogiem jest dużo droższe, przede wszystkim wymaga większych nakładów na materiały. Profesjonalne klisze są drogie, ich wywołanie również, a na jednym ślubie zużywamy ich 20-30 sztuk, ale efekt końcowy jest tego wart. Ponadczasowe kolory i kadry.
7.Jak zweryfikować dobrego fotografa analogowego?
Na podstawie zdjęć, które publikuje, lub zrobić próbną sesję narzeczeńską aparatem analogowym.
Tekst i Zdjęcia: Namysław Tomaka
www.namyslawtomaka.pl