Najważniejsze pytania do fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy

Wybór fotografa ślubnego jest jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia na etapie przygotowań do ślubu. Przecież to fotograf odpowiedzialny jest za stworzenie najpiękniejszej pamiątki z uroczystości. Warto poświęcić trochę czasu i przejrzeć kilkadziesiąt portfolio różnych fotografów. Na pewno uda się znaleźć odpowiedniego artystę, którego zdjęcia najbardziej Ciebie poruszają.

ślub wesele fotografia ślubna fotografia weselna fotograf na ślub fotograf na wesele jak wybrać fotografa ślubnego porady inspiracje Vasco Images fotografia ślubna

Na stronie fotografów można zaleźć sporo informacji i odpowiedzi na różne kłębiące się w głowie pytania. Oferta również powinna wyjaśnić wiele kwestii.

Czas pracy fotografa i liczba oddanych zdjęć

Dopytajcie fotografa, jak długo jest z Wami w dniu ślubu. Kiedy zaczyna i kiedy kończy zdjęcia? Często fotografowie oferują różne pakiety w zależności od liczby godzin pracy. Jeśli masz już podaną godzinę ceremonii, wiesz już dokładnie, na jak długo powinien Ci towarzyszyć fotograf. Im wcześniej zaczyna się ceremonia, tym dłużej potrzebujesz fotografa. Dobrze wiedzieć, ile kosztuje dodatkowa godzina pracy w razie, gdyby zakres godzinowy wybranego pakietu okazał się niewystarczający.

Ile otrzymacie zdjęć z całej uroczystości?

To chyba najpopularniejsze pytanie. Rozstrzał wśród fotografów jest dość duży. Zwykle liczba oddawanych fotografii oscyluje między 300 a 500 zdjęć. Więcej, nie oznacza lepiej. Lepiej jest mieć nieco mniej fotografii, za to wyższej jakości niż tysiące słabych zdjęć. Większość fotografów tworzy galerię online ze ślubów. Poproście o kilka linków. Przekonacie się, jak prezentuje się końcowy materiał przygotowany dla pary.

ślub wesele fotografia ślubna fotografia weselna fotograf na ślub fotograf na wesele jak wybrać fotografa ślubnego porady inspiracje Vasco Images fotografia ślubna

A co jeśli pandemia pokrzyżuje szyki?

Do niedawna nikt z nas nie wyobrażał sobie, że śluby mogą zostać odwołane z powodu pandemii. Niestety w 2020 r. tysiące par musiało przekładać albo odwoływać wesela z powodu covid-19. Podpisując umowę z fotografem, warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Co się stanie, jeśli na skutek pandemii wesele nie będzie mogło się odbyć? Czy fotograf godzi się na zmniejszenie zakresu swojej usługi i tym samym obniżenie kwoty wynagrodzenia? Pandemia zmusiła wiele par do przełożenia całej uroczystości na nowy termin. Fotograf może nie być w stanie zrealizować usługi w nowym terminie, gdyż datę tę może mieć zarezerwowaną na inną uroczystość. Co wtedy? Co się stanie, jeśli na skutek zdarzeń losowych, fotograf nie będzie mógł przyjść na Twój ślub? Niestety zdarzają się sytuacje losowe jak choroby, które mogą utrudnić życie i organizację uroczystości.

Co się stanie, jeśli Wasz fotograf nie będzie mógł się pojawić na Waszym ślubie?

Warto zadbać o plan B. Kto w takiej sytuacji sfotografuje Twój ślub? Czy Twój fotograf może przysłać kogoś na Twój ślub bez konsultacji z Tobą? Sytuacje te zdarzają się niezmiernie rzadko, ale jak mówią: przezorny zawsze ubezpieczony.

ślub wesele fotografia ślubna fotografia weselna fotograf na ślub fotograf na wesele jak wybrać fotografa ślubnego porady inspiracje Vasco Images fotografia ślubna

Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?

Każda para po ślubie nie może się wprost doczekać zdjęć. Jak długo trzeba na nie czekać? I czy fotograf może podesłać chociaż kilka zdjęć na świeżo po ślubie. Takie pierwsze fotografie są bardzo ważne. Zaspokajają pierwszą ciekawość, można się nimi pochwalić rodzinie i znajomym, czy wrzucić je do mediów społecznościowych.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Vasco Images – fotograf ślubny.
www.vascoimages.pl

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj