Jakie utwory mogą być grane na ślubie w Kościele?

Jakie utwory powinny być grane w Kościele podczas sakramentu ślubu? Jaką muzykę wybrać na ślub w Kościele? Jako szkolony niegdyś w liturgii animator muzyczny (ze zdanym egzaminem z liturgii) powinienem nadmienić, że Msza Święta rządzi się swoimi ścisłymi prawami.

Powinny się na niej znajdować tylko liturgiczne śpiewy, czyli klimaty typu "Hallelujah" Coena. Powinny się pojawiać na początku przed Mszą albo na koniec po Mszy. Co poniektórzy Księża tego przestrzegają i można czasem spotkać się z ostrą krytyką ze strony Księdza.

Niektóre Młode Pary mają nawet pomysły, żeby na Mszy grać utwory typu: "A whiter shadow of a pale" - piękna rzecz, ale... wyobraźcie sobie, że stoicie w Kościele, znacie angielski, ktoś gra tę melodię, a Wam przez głowę, jak w karaoke, leci tekst opowiadający w pewnym momencie o panienkach lekkich obyczajów... (Dodam, że często są przecież śluby międzynarodowe i u tego typu gości, taka reakcja "karaoke" jest dość prawdopodobna).

Muzyka na ślub w koscieleMuzyka na ślub w Kościele
Fot. Agata Majewska

"Jest jednak druga strona medalu - otóż skoro księża sami śpiewają lub organizują oprawę muzyczną z takimi dziwnymi z punktu widzenia liturgii rozwiązaniami, lub też po zapytaniu czy można to lub to zaśpiewać - odpowiadają, że "czemu nie - świetny pomysł..." To hmm... walka o poprawność liturgiczną wygląda na walkę z wiatrakami.
I może dobrze?

Zatem moja rada "wypadkowa": trzymać się standardu, bo to jednak Msza Święta, a nie cyrk (cyrk można robić na sali weselnej) i tutaj przydałoby się utrzymać Sacrum. Można delikatnie spełnić swoje marzenia muzyczne grając coś innego na początek, czy na koniec Mszy, ale ZAWSZE wypada trzymać powagę, styl, jak i prześledzić co to dokładnie za utwór, jak powstał, jaki ma tekst itd.
Personalnie gdybym odkrył, że mój ulubiony kawałek został napisany pod wpływem odurzenia, w dwuznacznych sytuacjach, godzinę przed samobójstwem autora, nie wspomnę już o podejrzanym tekście - to choćby nie wiem, jaki był to piękny kawałek, nie wstawiłbym go na Mszę, przed ani po Mszy.

Utwory, które warto wybrać na oprawę muzyczną w Kościele

1) Marsz Weselny (z uwertury koncertowej do "Sen nocy letniej" Shakespeare'a) - F.Mendelssohn-Bartholdy
2) Marsz Weselny (z opery "Lohengrin") - R.Wagner
3) Panis Angelicus - C.Franck (do tekstu Św Tomasza z Akwinu)
4) Ave Maria - Ch.Gounod/J.S.Bach
5) Ave Maria - F.Schubert
6) Ave Maria - C.Franck
7) Ave Maria - G.Caccini
8) Aria na strunie G - J.S.Bach
10) Obój Gabriela - E. Morricone (przed lub po Mszy)
11) Marzenie - F. Schubert (przed lub po Mszy)
12) Kanon - J. Pachelbel (przed lub po Mszy)
13) Hallelujah - E. Coen

Tekst: Dariusz Barwiński, Kapela Akcja
www.kapela-akcja.com

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

13 komentarzy

 • Link do komentarza Ewa007 sobota, 03 lipiec 2021 21:55 napisane przez Ewa007

  MARZENIE jest Schumanna, a nie Schuberta. Gdzieś dzwoni ... ;)

 • Link do komentarza Andy czwartek, 01 październik 2020 08:52 napisane przez Andy

  To wynika w wiekszosci z widzimisie ksiezy i organistow. Ich prawdziwego , lekceważącego podejscia do wiernych. Wierny ma wiedziec kto tu rządzi. Wykluczaja utwory zlosliwie, nie znając ich tresci i genezy.

 • Link do komentarza rozczarowana wtorek, 28 lipiec 2020 18:19 napisane przez rozczarowana

  Moja 6 letnia córka przez rok przygotowywała się do zagrania na fortepianie i zaśpiewania starszej siostrze na ślubie w kościele pieśni Coena "alleluja". Ksiądz się nie zgodził. Nie widzę nic nieprzyzwoitego w słowach polskiej, ślubnej wersji tej pieśni i nie uważam, że osobiste zaangażowanie w Mszę Świętą to robienie cyrku z ceremonii. Jesteśmy bardzo rozżalone i rozczarowane. Jakieś wykazy pieśni zakazanych to powrót do średniowiecza.

 • Link do komentarza Melo-Nick sobota, 11 lipiec 2020 12:19 napisane przez Melo-Nick

  Przy wychodzeniu z kościoła, zza parkanu - https://m.youtube.com/watch?v=6ra9znj8tmU.
  https://m.youtube.com/watch?v=WZQG-DZy7uY
  https://m.youtube.com/watch?v=sFBL4w7gAfU
  https://m.youtube.com/watch?v=VhzxD1JaSaY - na Song-Ily powinna być wersja na trąbkę.

 • Link do komentarza Skrzyp poniedziałek, 22 kwiecień 2019 12:04 napisane przez Skrzyp

  To ze niektórzy księża pozwalają na ekscesy to nie jest argument na to żeby uprawiać swawolke w kościele. To jest Dom Boży, jeśli ktoś tego neo rozumie to nwm po co bierze ślub kościelny, i panują tam takie zasady jak zostaje ustalone w liturgi. Sam pozwalam sobie na pewne „uproszczenia” jak granie Ave Maria na początku komunii zamiast dopiero na dziękczynienie/i lub po nim ale wynika to z racji „czasowych”, nie jest zapewne dobre usprawiedliwienie ale śpiewanie pieśni które traktują na temat zdrad, jakichś „miłości” jest już wydaje mi się przesadą w mojej ocenie i świadczy o niezrozumieniu tego po co się w tym Kościele jest, w imię Kogo i przed Kim się ślubuje i powagi sytuacji, mimo piękna i radości

 • Link do komentarza confused wtorek, 12 czerwiec 2018 14:43 napisane przez confused

  Fakt nieprzyzwoitego prowadzenia sie przez niektorych duszpasterzy nie jest zadnym argumentem. Z calym szacunkiem, ale jak sama nazwa wskazuje jest to slub katolicki i odbywa sie wg wewnetrznych zasad nakreslonych przez Kosciol Katolicki (ktorego przedstawicielem jest wlasnie ksiadz), a nie wg preferencji Panny mlodej. Wg tych zasad msza sw. (takze ta slubna) jest bezkrwawa ofiara Pana Jezusa. Nalezy dodac, ze slub koscielny nie jest obowiazkowy i ksiadz nie ma obowiazku dopasowywania liturgii czy nawet udzielenia slubu kazdemu, kto chce miec ... dobre show i fajne fotki na Instagramie. Slub koscielny jest dla swiadomych katolikow. Jesli zatem ktos nie zamierza uszanowac zasad tej wspolnoty to najwidoczniej slub katolicki nie jest dla Niego/Niej - pozostaje USC badz inna wspolnota religijna, proste.

 • Link do komentarza strauss_@tlen.pl poniedziałek, 21 maj 2018 11:58 napisane przez strauss_@tlen.pl

  Nie zgodzę się z Wami ... od 20 lat zorganizowałem oprawę muzyczną ponad 1000 par.
  W jednym kościele ksiądz pozwala na wprowadzenie do liturgii muzykę np. z filmu Uwierz w Ducha, w innym twierdz, że tego nie można wykonać ... jeszcze inny gdy mu się da kopertę zgodzi się na wszystko ...
  Nie dajmy się zwariować, wiadomo, że nikt o zdrowych zmysłach nie wykona utworu Bayer Full, czy Metaliki ?
  A Hallelujah i inne piękne utwory powinny być wykonywane wg życzenia Pary Młodej :)
  Po za tym jakim prawem księża których w wielu przypadkach nie żyją po katolicku (gwałcą, molestują, uprawiają politykę, nie żyją skromnie, mają dzieci, kochanki, kochanków, itp.) decydują co można, a czego nie można wykonać podczas ślubu ...
  amen

 • Link do komentarza ME wtorek, 01 maj 2018 19:59 napisane przez ME

  Panie Dariuszu, warto dokształcić się w zakresie liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. Podczas sprawowania świętych obrzędów może być wykonana tylko taka muzyka, która jest jej integralną częścią. Dziś już są na ten temat książki, artykuły, instrukcje. Warto czytać, poznać ducha i sens liturgii świętej, a potem ją współtworzyć na chwałę Boga i pożytek wiernych. Życzę powodzenia.

 • Link do komentarza Organ środa, 20 wrzesień 2017 19:20 napisane przez Organ

  Ave Maria to jest offertorium i ta pieśń powinno się śpiewać na ofiarowanie lub na koniec, po mszy. Na komunie i uwielbienie liturgiczna pieśn nawiązująca do eucharystii

 • Link do komentarza J. środa, 23 sierpień 2017 20:49 napisane przez J.

  Miałam zaśpiewać na ślubie "Hallelujah", w dodatku po polsku, z typowo ślubnym, religijnym tekstem i usłyszałam, że Episkopat nie dopuszcza, bo to utwór napisany przez ateistę...

Skomentuj