Jak zadbać o klimat góralskiego wesela? Wywiad z Karpackimi Zbójami

Publikujemy wywiad z grupą Karpackie Zbóje - dowiecie się jak zadbać o odpowiedni klimat góralskiego wesela i czego nie może na nim zabraknąć!

Co ciekawego jest w góralskich motywach ludowych, co mogłoby zainteresować współczesną Parę Młodą?

W obecnych czasach panuje moda na szeroko pojętą góralszczyznę, folk, ludowość, zbójnictwo ludowe. W Beskidach (Beskid Żywiecki, Śląski, Mały) z dziada pradziada kultywujemy tradycje góralskie, szanujemy gwarę naszych przodków, zwyczaje, obyczaje ludowe, które są bardzo głęboko zakorzenione i zakodowane w naszych sercach. Zapewniamy kompleksową oprawę ślubów i wesel w stylu góralskim i zbójnickim. Przez ostatnie lata zauważyliśmy, że Para Młoda oraz goście weselni chcą być ubrani w regionalne stroje ludowe albo w stroje folkowe. Stroje te szyjemy sami i są one dopracowane są w najmniejszym szczególe, podobnie jak ręcznie robione zaproszenia ślubne w stylu etno-rustykalnym. Nasza kapela góralska i brygada zbójników Karpackie Zbóje zapewnia szeroki wachlarz usług związanych z organizacją góralskiego lub zbójnickiego ślubu i wesela, m.in. tradycyjne błogosławieństwo w domu Panny Młodej z kapelą góralską, dojazd bryczkami zdobionymi choiną i kwiatami z kolorowej bibuły do drewnianych kościółków lub sanktuariów maryjnych, położonych w bardzo romantycznych miejscach w Beskidach, oprawa liturgii mszy świętej w stylu góralskim. Kościółki są regionalnie przystrojone przez naszych specjalistów od wystroju góralskiego i folkowego. Zadbamy o odpowiednie kompozycje kwiatowe, ornamenty ludowe, jak i o sam ołtarz, który wyłożony będzie serwetami z koronki koniakowskiej.  Po mszy świętej prawdziwi zbójnicy  tworzą zbójnicki tunel z ciupag góralskich, przez który na szczęście ma przejść Młoda Para. Następnie następuje salwa z pistolców lub z armaty, obsypywanie Pary Młodej złotymi i srebrnymi dukatami. Przez cały czas przygrywa kapela góralska Karpackie Zbóje. Przyjęcie weselne odbywa się w stylowej karczmie góralskiej z doskonałą kuchnią regionalną (kwaśnicą,  pieczonym baran lub prosiakiem, tradycyjnymi, regionalnymi wędlinami z wędzaka, wędzonymi pstrągami, serami wołoskimi i regionalnym napitkiem (Kurwicą, Przekurwicą, Zbójecką Miodonką, Śliwowicą Zbójecką). O północy następują góralskie oczepiny z profesjonalnym napadem zbójnickim na weselników. By zapewnić rozrywkę gości zapewniamy występ gawędziarza multiinstrumentalisty – Finalisty programu Mam Talent z TVN Jacentego Ignatowicza lub występ dudziarza na dudach żywieckich tzw. kozie. Tworzy to niepowtarzalny klimat. Wesela z Karpackimi Zbójami są zawsze huczne, kolorowe i obfite w wielość atrakcji! Jesteśmy ludźmi z charakterem, szanujemy tradycje i gwarę naszych przodków. Głęboko zakorzeniona góralska i zbójnicka tradycja sprawia, że tereny Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego do dziś stanową miejsce magicznych obrzędów i rytuałów, które czynią ten najważniejszy dzień w życiu wyjątkowo barwnym i pięknym. W górach na zbójnickich weselach tańce i śpiewy do białego rana trwają dwa a czasami nawet kilka dni.

prawdziwe tradycyjne góralskie wesele

Góralskie wesele to murowana zabawa do białego rana! Do tańca przygrywa nasza kapela góralska i brygada zbójnicka Karpackie Zbóje. Wyrazista, dynamiczna, energiczna i pełna głośnych okrzyków muzyka porywa wszystkich do tańca.

prawdziwe tradycyjne góralskie wesele

Oczywiście po weselu zapewniamy transport do hotelu, pensjonatu czy domu wczasowego. Wskażemy Parze Młodej i weselnikom w którym obiekcie najlepiej się zatrzymać. Współpracujemy z kilkudziesięcioma sprawdzonymi obiektami noclegowymi w całych Beskidach i nie tylko.

Czy to, co proponujecie jako profesjonalna kapela góralska to nawiązanie do prawdziwej tradycji i dziedzictwa? Opowiedzcie coś o tym.

To co robimy nie ma nic wspólnego z tandetną cepeliowską, siermiężną ludowością sprzed lat. Nie tylko Podhale ma tradycje góralskie i zbójnickie. Może mało kto wie, ale na Żywiecczyźnie i w Beskidzie Śląskim istnieje zdecydowanie więcej kapel góralskich niż na całym Podhalu! Mamy swoją regionalną gwarę i unikatowe stroje góralskie. Beskidy to bardzo modne i elitarne miejsce na organizację właśnie takiego wesela, zwłaszcza że Beskid Żywiecki i Beskid Śląski to prawdziwy zbójnicki matecznik i stolica zbójnictwa karpackiego! Na przestrzeni całego łuku Karpat które się ciągną przez 4.500 km nie było tak dużego nasilenia ludowego ruchu zbójnickiego jak na naszym terenie. Przez prawie 400 lat od XVI – XIX wieku na naszym terenie działało wiele kompanii zbójnickich, co jest wyróżnikiem naszej ziemi i niematerialnym dziedzictwem kulturowym naszej ziemi. Bazujemy na zbójnickim micie, mówiącym, że „zbójnicy brali bogatym i dawali biednym. Równali świat”! Z miłości do tej tematyki stworzyliśmy Szlak Zbójników Karpackich  który liczy sobie aż 1000 miejsc do zwiedzania w 6 krajach: Polsce, Słowacji, Czechach, Ukrainie, Rumunii i na Węgrzech. Trwają prace nad jego oznakowaniem. Z miłości do góralszczyzny i zbójnictwa ludowego powołaliśmy do życia kapelę góralską i brygadę zbójników Karpackie Zbóje składającą się z 60 osób żyjących tradycją góralską i zbójnicką. Mamy oryginalne zbójnickie mundury i stroje góralskie. To naprawdę robi wielkie wrażenie na weselnikach i na Młodej Parze. Niesamowicie wychodzi również sesja fotograficzna z Młodą Parą i brygadą zbójników! Przepiękne beskidzkie widoki (Babia Góra, Pilsko, Barania Góra, Skrzyczne, góra Żar, jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie), regionalne skanseny, drewniane kościółki, przepiękne beskidzkie lasy będą zaś wyjątkowym tłem ślubnej sesji plenerowej. Taka uroczystość i otoczenie z pewnością pozostaną w pamięci gości na długie lata. To przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Jedna rzecz zasługuje na uwagę. A mianowicie wysoka jakość naszych usług. Istnieje kilka grup pseudo-zbójników, którzy nie znają się na prawdziwej góralszczyźnie i na tematyce zbójnictwa ludowego. Można sobie zrobić wielką krzywdę zamawiając taką drużynę „przebierańców”. Dlatego trzeba zwracać uwagę na profesjonalizm i na to czy ktoś tradycją góralską żyje i czy robi to jak należy.
To góralszczyzna w nowoczesnym wydaniu. Organizacja zbójnickiego wesela to dla nas zawsze wielkie wyzwanie a dla Młodej Pary i weselników prestiż. Nie jest to oferta tania, ale za to bardzo oryginalna i unikatowa. Zbójnickie wesela które organizujemy od początku do końca to dbałość o detale. Dbamy o to, aby wszystko było ze sobą spójne. Zamiast welonu Pannie Młodej proponujemy założyć wianek lub zarzucić na ramiona ozdobną folkową chustę. Z kolei Pan Młody może się zdecydować na haftowaną w góralskie wzory koszulę i pas zbójnicki.
Na tradycyjnych ślubach i weselach używamy unikatowych instrumentów muzycznych takich jak trombity, rogi pasterskie, złóbcoki, okaryny, piszczałki, dudy żywieckie, zapomniane już heligonki. Dekorujemy stoły w stylu regionalnym (oryginalne ornamenty i typowe wzornictwo z Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego), na weselników przy kościele lub przy karczmie czekają jako atrakcja na szczęście wystrzały ze zbójeckich armat. Jedna z armat brała nawet udział w filmie K. Adamik i A. Holland „Prawdziwa historia Janosika”.

Staramy się przekonywać naszych czytelników, żeby w realizacji ślubu i wesela być konsekwentnym. Dekoracje, menu, rozrywki dla gości powinny być w tym samym klimacie. Myślę, że możecie to zapewnić. Macie bardzo szeroki zakres usług, prawda? Góralska muzyka, góralska kuchnia, tańce, zabawy...

Organizując zbójnickie wesele trzeba być konsekwentnym od początku do końca. Nie można bowiem dopuścić do tego, aby wasz ślub stał się balem przebierańców! Nie może być pomyłki i pomieszania stylów! Warto aby napisać gościom na zaproszeniach (folkowych, które sami zaprojektujemy), aby każdy ubrał się na ślub i wesele na folkowo, lub w stroje góralskie. Mamy swoją wypożyczalnię strojów góralskich, sami szyjemy stroje i możemy Wam w tym zakresie pomóc. Wszystko musi ze sobą współgrać i być ze sobą kompatybilne. Nasza oferta jest kompleksowa i unikatowa. Nasz wachlarz usług, i tu nie musimy być skromni, jest potężna!
Proponujemy Państwu organizację wesela zbójnickiego! Wiemy, że jest wiele par, które marzą o prawdziwym góralskim weselu i chcą przeżyć ten najpiękniejszy moment w życiu w góralskiej scenerii, w góralskim klimacie, z góralskimi pytacami, druhnami, drużbami, starościnami, dobrą kapelą góralską i z góralską smaczną kuchnią!
Wesoły program artystyczny obejmuje pieśni weselne górali beskidzkich, tradycyjne zabawy góralskie i zbójeckie, pieśni biesiadne, śpiew, weselne przyśpiewki, taniec oraz góralski humor. Istnieje możliwość przeprowadzenia weselnych oczepin, zabaw, konkursów tanecznych i zręcznościowych. Nie obejdzie się bez dupochlasta zbójnickiego, którym wytrzaskamy „tyłki” weselnikom!
Napad zbójnicki, porwanie Pana Młodego, zakucie w dyby, próby ognia, wody i siły czy golenie toporem! To tylko niektóre z atrakcji weselnego wieczoru w stylu zbójnickim!
Pokazy i nauka tańca góralskiego, Ocepiny Panny Młodej w asyście góralskich drużbów i pytacy. Wszystkiemu przygrywa kapela góralska.Dopełnieniem zabawy na góralskim weselisku jest złożenie przysięgi zbójeckiej przed Harnasiem i jego zbójnikami. Nie tylko swojemu chłopu i swojej gaździnce będziecie musieli przysięgać wierność! Hej! Doskonałe janosikowe śpasy zapewnią Gościom zbójnicy i góralki z kapeli góralskiej Karpackie Zbóje.
W Państwa gestii będzie tylko zaproszenie zacnych Gości na to wyjątkowe wydarzenie! Gwarantujemy wspaniałą zbójecką zabawę oraz piękne wspomnienia.

prawdziwe tradycyjne góralskie wesele prawdziwe tradycyjne góralskie wesele prawdziwe tradycyjne góralskie wesele

Powiedzcie coś więcej o swojej działalności. Ile osób tworzy Wasz zespół, od kiedy zajmujecie się oprawą wesel, jak zaczynaliście?

Zespół góralski i brygadę zbójnicką „Karpackie Zbóje” tworzą górale i góralki o bogatych muzycznych tradycjach rodzinnych. W składzie naszej kapeli znajdują się pasjonaci zbójnictwa, muzycy, gawędziarze i multiinstrumentaliści, przewodnicy beskidzcy i tatrzańscy, wodzirej – konferansjer i brygada krzepkich zbójników, organizujących inscenizowane napady zbójnickie na weselników. Nasza zbójnicka brygada liczy już 60 zbójników i góralek! Jesteśmy zbójnicką grupą rekonstrukcyjną, która zapewni wam prawdziwe góralskie lub zbójnickie wesele!
Wszyscy wywodzimy się z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Znamy i kochamy nasz region. Dawne góry bielsko – żywieckie (czyli obecny Beskid Śląski i Beskid Żywiecki) były przez 400 lat terenem o największym nasileniu zbójnictwa ludowego na całym łuku Karpat. Pisze o tym w swoim „Dziejopisie Żywieckim” znamienity wójt miasta Żywca (stolicy zbójnictwa karpackiego) Andrzej Komoniecki. Nasza zbójnicka pasja zrodziła się w 2007 roku, kiedy to został wyznakowany w Karpatach ZBÓJNICKI SZLAK.
Nasz zespół powstał w celu promocji szeroko pojętej góralszczyzny i tematyki zbójnictwa karpackiego. Naszą misją jest to, aby pokazać, że zbójnictwo to niematerialne dziedzictwo kulturowe całej Europy.
W naszej muzyce słychać powiew wiatru halnego wiejącego znad Babiej Góry – „matki niepogód i zbójnickiego matecznika”, Pilska i Romanki, gdzie przez dziesiątki lat na śródleśnych polanach zbójnicy urządzali huczne biesiady, znad szczytów Klimczoka i Szyndzielni, gdzie swoje zbójnickie dwory wybudowali słynni bracia Klimczakowie oraz znad pasma Magurki Wilkowickiej, gdzie swoją kryjówkę miał zbójnik Rogacz.
Podczas naszych występów poczują Państwo zapach kwitnących na beskidzkich polanach ziół, palącej się przy szałasie watry, usłyszycie nawoływania pasterzy pasących owce na beskidzkich halach. Przeniesiemy Państwa w mistyczny, zbójecki wymiar, gdzie oczyma wyobraźni zobaczycie dawne zbójnickie dzieje naszego regionu.
W naszej muzyce znajdują się elementy kultury wołoskiej. Trzeba bowiem pamiętać, że górale, jak i zbójnicy wywodzą się z plemion wołoskich, które przywędrowały w Beskidy w XV wieku, zasiedlając te tereny i wprowadzając na beskidzkie hale owce, które są bardzo charakterystycznym elementem beskidzkiego krajobrazu. Nasza muzyka poprowadzi Państwa przez Polskę, Słowację, Czechy, Ukrainę, Rumunię i Węgry, gdzie wiedzie jeden z najdłuższych w Europie szlaków kulturowych – Szlak Zbójników Karpackich.
W swoim programie artystycznym prezentujemy zbójnickie melodie w oryginalnym brzmieniu, gramy głównie muzykę z regionu Żywiecczyzny, śpiewamy muzykę górali żywieckich, śląskich, podhalańskich. W naszym repertuarze znajdują się również piękne utwory z regionu Orawy i Spisza.
W skład naszego zbójeckiego instrumentarium wchodzą m.in: skrzypce, gęśle, złóbcoki, akordeon, kontrabas, heligonki, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie, multanki i zbójecka piła do gry.
Nasz zespół ukazuje piękno góralskiej muzyki oraz bogatą spuściznę kulturową Beskidów i innych części Karpat.  Zaśpiewamy całe mnóstwu unikatowych zbójnickich przyśpiewek w oryginalnym brzmieniu, opowiemy legendy zbójnickie, nauczymy Was tańca zbójnickiego i pokażemy jakie są elementy stroju prawdziwego zbójnika.
Na naszych zbójnickich weselach usłyszycie wesołe śpiewy, góralską muzykę, śmiech góralskich dziewcząt i pokrzykiwania harnasia wymachującego w rytm muzyki zbójecką ciupagą lub palicą. Nasze występy zapewniają wesoły góralsko – zbójnicki klimat pełen humoru, tańca, wspólnych zabaw i śpiewów z publicznością.

Czy sądzicie, że oprócz komercyjnego profilu Waszej działalności robicie coś więcej? Czy uważacie, że przekazywanie dorobku kulturowego i tradycji w taki sposób czyni Waszą pracę bardziej wartościową niż pracę zwykłego zespołu weselnego czy DJ-a-wodzireja?

Na pewno czujemy się spadkobiercami góralskiej spuścizny kulturowej jaką pozostawili nam nasi dziadowie i pradziadowie. To co robimy to nasza wielka pasja. My tym żyjemy! Czerpiemy ze skarbnicy jaką pozostawili nam nasi przodkowie! To co robimy jest autentyczne i wychodzi z naszego serca. Góralska muzyka płynie w naszej krwi. Z tym się trzeba urodzić! To widać, słychać i czuć! Nie jesteśmy przeciętni. Nigdy nic nie robimy według szablonu, nie wpadamy w rutynę, działamy żywiołowo i spontanicznie i to najbardziej podoba się weselnikom i Parze Młodej! Jesteśmy też wszechstronni bo w swojej ofercie mamy kapelę góralską, zespół folkowo rockowy, który gra kawałki góralskie w wersji rockowej, mamy gawędziarza – multiinstrumentalistę, pary taneczne, licznych muzykantów, zbójników i górali, góralskie hostessy, typowy skład weselny Folk Zbóje jak również DJ Janosika! To właśnie czyni nasza brygadę kompleksową! Dysponujemy swoim sprzętem i swoim zapleczem cateringowym! Zdecydowanie odróżniamy się od przeciętnego zespołu weselnego czy DJ-a-wodzireja.

prawdziwe tradycyjne góralskie wesele prawdziwe tradycyjne góralskie wesele

Czy na imprezach weselnych dobrze sprawdza się wystrzał z armaty na szczęście?

Na każdą zbójnicką imprezę weselną brygada Karpackie Zbóje może przyjechać ze zbójnicką armatą i wystrzelić z niej zbójeckie konfetti. Jest to idealna i bardzo oryginalna atrakcja podczas hucznych zbójeckich wesel! Na tego typu weselach armata cieszy się dużym powodzeniem! Zbójecka salwa wystrzeliwana jest na początku imprezy i na jej zakończenie. Dysponujemy trzema armatami (małą, średnią i dużą). Mała armata brała udział w scenach do najnowszego filmu A. Holland i K. Adamik pt. „Prawdziwa historia Janosika”. Do obsługi zbójnickiej armaty zapewniamy fachową obsługę zbójników z Bractwa Kurkowego. Zapewniamy że zbójnickie salwy są bezpieczne i niezwykle urozmaicą każdą imprezę weselną!
Co ciekawe nasze zbójnickie armaty „zagrały” ponadto w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. Nasze armaty często są eksponowane na Polach Racławickich, na Jasnej Górze, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz za granicą.

prawdziwe tradycyjne góralskie wesele

Wóz góralski z przysmakami zamiast wiejskiego stołu? Co znajduje się w takim zestawie, opowiecie?

Specjalnie dla Państwa w dowolnym miejscu w kraju przywieziemy ze sobą pięknie przystrojone w góralskie akcesoria stoły na zbójnickie jadło! Dekoracja stołu w stylu regionalnym jest naprawdę warta zobaczenia i idealnie sprawdza się podczas wesel. Stoły możemy również wyposażyć w zbójnickie przysmaki i inne wyroby regionalne.

 U nas możecie zakupić m.in.:
- góralski specjał 70%,
- skórzane elementy stroju góralskiego (pasy góralskie, pasy zbójnickie, torby myśliwskie),
- pamiątki regionalne, gadżety góralskie i zbójnickie,
- rzeźby ludowe i współczesne;
- obrazy na szkle malowane,
- koronki koniakowskie,
- kompletne stroje regionalne z Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Pienin i Podhala
- regionalne sery i wędliny i wiele innych.

Zbójnicy ubrani są w odpowiednie i oryginalne stroje zbójnickie i góralskie i posiadają "zbójeckie sprzęty", pistolce, ciupagi i palice tworząc realne wyobrażenie sytuacji i odpowiednią atmosferę. Całej zabawie towarzyszy muzyka góralska, oraz degustacja „ognistego trunku”. Prowadzący mówi gwarą, jest dowcipny, opowiada zbójnickie kawały i nieszablonowo prowadzi imprezę. Konferansjer jest jednocześnie wodzirejem, gawędziarzem, a dodatkowo ma na sobie oryginalny strój góralski lub zbójnicki mundur.

Gdzie działacie? Czy ludzie są zainteresowani Waszą ofertą?

Tak, działamy na terenie całego kraju, a nawet na Słowacji i w Czechach. Zainteresowanie naszą ofertą jest bardzo duże. Z racji tego, że wywodzimy się z Żywiecczyzny i z Beskidu Śląskiego to najwięcej ślubów i wesel zbójnickich organizujemy u nas w regionie. Niemniej jednak, często też wyjeżdżamy w odległe miejsca w Polsce i za granicą. Popularność na nasze zbójnickie śluby i wesela nie słabnie a ciągle narasta. Od 2007 roku kiedy zorganizowaliśmy pierwszy ślub i wesele w stylu zbójnickim, wiele się nauczyliśmy i bardzo usprawniliśmy i uatrakcyjniliśmy nasze zbójeckie imprezy. Współpracujemy z kilkudziesięcioma sprawdzonymi hotelami, karczmami, restauracjami, domami weselnymi, kościółkami w Beskidach i obsługujemy śluby i wesela kompleksowo. Terminy trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Zawsze spisujemy odpowiednią umowę, spotykamy się i rozmawiamy bardzo dużo o szczegółach i detalach ślubu i wesela. Zawsze też pobierana jest zaliczka na organizację zbójeckiego ślubu i wesela celem potwierdzenia rezerwacji.

Zapraszamy do zorganizowania góralskiego lub zbójnickiego wesela wraz z Karpackimi Zbójami! Hej!
www.karpackiezboje.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

1 komentarz

  • Link do komentarza Wiktoria piątek, 13 maj 2016 09:33 napisane przez Wiktoria

    Polecam góralskie wesela. Są wyjątkowe, mają swój urok.

Skomentuj