DJ czy zespół na wesele?

– Czy mogliby Państwo wysłać nam listę piosenek, które gra DJ? – taką oto prośbę raz na jakiś słyszymy od klientów, ustalając repertuar muzyczny na ich imprezę. Zwykle jako ekipa dj-ska Mixtura odpowiadamy następująco: – Nie, kochani, to my z chęcią dostaniemy od Was listę przykładowych utworów, które chcielibyście usłyszeć na swoim przyjęciu, a DJ na jej podstawie przygotuje repertuar muzyczny, który zadowoli Was i waszych gości :). Takie pytania nie zaskakują, ponieważ są efektem wieloletniej dominacji zespołów na rynku weselnym. Wynikają one z oczywistych ograniczeń, na które cierpi ten oto rodzaj oprawy muzycznej. Z kolei DJ był wcześniej ograniczony jedynie ilością płyt, które są w jego kolekcji, zaś w dobie internetu i muzyki cyfrowej wszelkie bariery padły ostatecznie, a osoba za konsolą stała się w zasadzie wszechmogąca. Ten aspekt, choć kluczowy, nie jest jedynym powodem, dla którego klienci coraz liczniej stawiają właśnie na ekipy DJ-skie. Inną przyczyną jest jakość aranżacji i partii wokalnych.

dj na slub, dj na wesele, dj czy zespol

Współczesna produkcja muzyczna jest już tak dalece zaawansowana i różnorodna, że bardzo trudno odtworzyć konkretny kawałek w wersji, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Nie mówiąc już o fałszowaniu piosenek w trakcie występów na żywo, które było wizytówką wielu kapel działających w branży. Profesjonalny DJ nie jest narażony na tego typu problemy, ponieważ posiada znane i lubiane utwory w najwyższej jakości dostępnej na rynku muzycznym i potrafi umiejętnie je łączyć.

Ponadto solidna ekipa DJ-ska nie musi robić w trakcie przyjęcia żadnych większych przerw, oprócz tych naturalnych, przewidzianych harmonogramem posiłków, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego rytmu i intensywności imprezy. Prawdziwy DJ nie robi też przerw między piosenkami, co jest równie ważne. Nawet 5-10 sekundowa chwila ciszy między utworami jest dla tańczących okazją do zastanowienia się: „Ach, przecież się zmęczyłem.../ Czy aby następny kawałek będzie dobry?/ Chyba pójdę na jednego!” I w ten oto sposób tracimy parkiet. Z kolei DJ umiejętnie miksujący kawałek po kawałku potrafi wprowadzić publiczność w stan swoistej imprezowej euforii, i to właśnie ona jest najbardziej zapamiętywanym uczuciem z konkretnego przyjęcia.

Kolejnym rozpowszechnionym mankamentem zespołów jest brak profesjonalnego konferansjera, czyli osoby, która umiejętnie poprowadzi zabawy, osoby odpowiedzialnej za interakcję z gośćmi, ustalony scenariusz i przebieg imprezy. W kapelach nierzadko ta funkcja jest pełniona dorywczo, bowiem głównym trudem członków zespołu jest przede wszystkim wykonywanie utworów. Z kolei w ekipach DJ-skich, gdzie pracują co najmniej 2 osoby, standardem staje się ścisły podział ról i funkcji, kiedy jedna osoba koncentruje się wyłącznie na muzyce, zaś druga jest mistrzem ceremonii.

Ostatnim istotnym argumentem na rzecz DJ-a jest oczywiście czynnik finansowy. Różnice wynikają z prostej kalkulacji: w zespole jest po prostu więcej zainteresowanych do podziału puli wynagrodzenia. I choć dobre ekipy DJ-skie kosztują już coraz drożej, zajmując powoli niszę, którą z wyżej wymienionych powodów zwalniają zespoły, to ceny DJ-ów na wesele w porównaniu z nimi są wciąż konkurencyjne.
Na koniec chcielibyśmy pochwalić dobre zespoły. Wszyscy przecież lubimy brzmienie muzyki tworzonej na żywo i z pasją. Takie właśnie zespoły, niebanalne i aspirujące do kreowania własnych brzmień, bez wątpienia pozostaną na rynku eventowym, wciąż znajdując swojego klienta. Tak jak pozostały na rynku muzycznym stare dobre płyty winylowe :).

Tekst i filmy: Alek Barcewicz, konferansjer ekipy Mixtura
www.mixtura.com.pl

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza dj niedziela, 28 kwiecień 2019 20:55 napisane przez dj

    Co za pierdoły .... dj tak jest ...też mi problem odtworzyć utwór ....

Skomentuj