Współczesna produkcja muzyczna jest już tak dalece zaawansowana i różnorodna, że bardzo trudno odtworzyć konkretny kawałek w wersji, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Nie mówiąc już o fałszowaniu piosenek w trakcie występów na żywo, które było wizytówką wielu kapel działających w branży. Profesjonalny DJ nie jest narażony na tego typu problemy, ponieważ posiada znane i lubiane utwory w najwyższej jakości dostępnej na rynku muzycznym i potrafi umiejętnie je łączyć.
Ponadto solidna ekipa DJ-ska nie musi robić w trakcie przyjęcia żadnych większych przerw, oprócz tych naturalnych, przewidzianych harmonogramem posiłków, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego rytmu i intensywności imprezy. Prawdziwy DJ nie robi też przerw między piosenkami, co jest równie ważne. Nawet 5-10 sekundowa chwila ciszy między utworami jest dla tańczących okazją do zastanowienia się: „Ach, przecież się zmęczyłem.../ Czy aby następny kawałek będzie dobry?/ Chyba pójdę na jednego!” I w ten oto sposób tracimy parkiet. Z kolei DJ umiejętnie miksujący kawałek po kawałku potrafi wprowadzić publiczność w stan swoistej imprezowej euforii, i to właśnie ona jest najbardziej zapamiętywanym uczuciem z konkretnego przyjęcia.
Kolejnym rozpowszechnionym mankamentem zespołów jest brak profesjonalnego konferansjera, czyli osoby, która umiejętnie poprowadzi zabawy, osoby odpowiedzialnej za interakcję z gośćmi, ustalony scenariusz i przebieg imprezy. W kapelach nierzadko ta funkcja jest pełniona dorywczo, bowiem głównym trudem członków zespołu jest przede wszystkim wykonywanie utworów. Z kolei w ekipach DJ-skich, gdzie pracują co najmniej 2 osoby, standardem staje się ścisły podział ról i funkcji, kiedy jedna osoba koncentruje się wyłącznie na muzyce, zaś druga jest mistrzem ceremonii.
Ostatnim istotnym argumentem na rzecz DJ-a jest oczywiście czynnik finansowy. Różnice wynikają z prostej kalkulacji: w zespole jest po prostu więcej zainteresowanych do podziału puli wynagrodzenia. I choć dobre ekipy DJ-skie kosztują już coraz drożej, zajmując powoli niszę, którą z wyżej wymienionych powodów zwalniają zespoły, to ceny DJ-ów na wesele w porównaniu z nimi są wciąż konkurencyjne.
Na koniec chcielibyśmy pochwalić dobre zespoły. Wszyscy przecież lubimy brzmienie muzyki tworzonej na żywo i z pasją. Takie właśnie zespoły, niebanalne i aspirujące do kreowania własnych brzmień, bez wątpienia pozostaną na rynku eventowym, wciąż znajdując swojego klienta. Tak jak pozostały na rynku muzycznym stare dobre płyty winylowe :).
Tekst i filmy: Alek Barcewicz, konferansjer ekipy Mixtura
www.mixtura.com.pl