Jak wybrać zespół muzyczny lub DJ-a na wesele? Poradnik abcslubu

Wybór odpowiedniej oprawy muzycznej przyjęcia weselnego jest jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia podczas organizacji ślubu i wesela. To niezwykle istotny element wesela, który może zdecydować o jego jakości oraz poziomie. Warto zadbać o to, by muzyka na przyjęciu była nie tylko na wysokim poziomie, ale i także porwała do tańca wszystkich zaproszonych przez was gości weselnych. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego zespołu weselnego czy DJ-a nie należy do najłatwiejszych, dlatego przychodzimy z pomocą. Poniżej prezentujemy porady, dzięki którym znalezienie cover bandu czy DJ-a stanie się łatwiejsze.

ślub wesele zespół weselny band weselny DJ jak wybrać zespół jak wybrać DJa porady inspiracje Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

Zacznijcie od sprawdzonych muzyków

Nim rozpoczniecie poszukiwania zespołu weselnego czy DJ-a na własną rękę, zasięgnijcie języka wśród rodziny i znajomych, w ten sposób dostaniecie solidną dawkę poleceń, spośród których będzie wam łatwiej wybrać ostatecznie waszych podwykonawców. Każdy człowiek jest inny, podobają nam się różne rzeczy, mamy także odmienne gusta muzyczne - prosząc znajomych o rekomendacje, uzyskacie bardzo różnorodną bazę zespołów oraz DJ-ów do sprawdzenia, a wybierając kogoś z poleceń, macie pewność, że będzie to dobra decyzja. 
Kiedy stworzycie sobie już bazę zespołów lub DJ-ów do sprawdzenia, zacznijcie od zadania im kilku pytań oraz zwróćcie uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Wybierzcie zespół lub DJ-a pasującego do waszego stylu

Wysyłając maila i sprawdzając dostępność danego zespołu czy DJ-a, poproście od razu o przesłanie ich klasycznej, weselnej playlisty, która pozwoli wam określić, czy proponowane gatunki muzyki wam odpowiadają i pasują do waszych wyobrażeń o własnym weselu. Sprawdźcie także, czy wybrany przez was zespół czy DJ zgadza się na tak zwane dedykacje - niemalże na każdym weselu po kilku godzinach zabawy, znajdzie się jeden czy dwóch gości weselnych, którzy będą chcieli zadedykować komuś konkretny utwór. Jeśli nie jest to widoczne na stronie www lub social mediach zespołu czy DJ-a, zapytajcie o to, jak ubierają się na wesela. To ważne, szczególnie jeśli decydujecie się na bardzo eleganckie przyjęcie, by wybrany przez was zespół lub DJ prezentował się równie stosownie do okoliczności. 

Określcie swoje oczekiwania co do repertuaru weselnego

Ponownie, doprecyzujcie i określcie ramy muzyczne, w jakich ma poruszać się zespół lub DJ podczas waszego wesela. Kiedy już otrzymacie pełną setlistę, stwórzcie własny spis z utworami, które koniecznie muszą pojawić się na waszym weselu, a na drugiej liście wypiszcie te utwory, których na pewno nie chcecie usłyszeć podczas waszego przyjęcia. 

Sprawdźcie umiejętności komunikacyjne DJ-a lub zespołu

Pamiętajcie, że wybrany przez was DJ lub zespół weselny musi niejako zarządzać przyjęciem weselnym, a zatem komunikować się z waszymi gośćmi. Upewnijcie się, że wybrany przez was zespół, a szczególnie jego lider potrafi prowadzić przyjęcie weselne lub posiada w swoim składzie konferansjera, który się tym zajmuje. Podobnie przy DJ-u - zapytajcie, jak sobie radzi z prowadzeniem i animowaniem gości weselnych. Jeśli wśród waszych gości pojawią się osoby zza granicy, koniecznie dopytajcie o poziom języka angielskiego zespołu czy DJ-a. 

Sprawdźcie, czy mają "to coś"

Oczywiście, granie w zespole weselnym czy bycie DJ-em to praca jak każda inna, jednak w tej branży szczególnie ważne jest to, by wykonywać swój zawód z pasją. Zwróćcie uwagę, czy rozważane przez was zespoły lub DJ-e wciąż mają "to coś" i grając, tylko odtwarzają znane przeboje, czy angażują się w to, co robią. To bardzo ważne, bo muzycy grający z energią i pasją porywają tłumy do tańca, podczas gdy ci, którzy już nie odczuwają satysfakcji z wykonywanej pracy dają to odczuć gościom, a przez to, zabawa weselna się nie klei. 

Mierzcie siły na zamiary

Jeśli organizujecie wesele na 200 i więcej osób, dopasujcie wielkość zespołu weselnego do ilości gości  i wielkości pomieszczenia - czteroosobowy skład w wielkiej sali balowej może zwyczajnie zginąć. Jeśli organizujecie duże przyjęcie weselne, poszukajcie zespołów weselnych z większym składem - świetnie prezentują się bandy z rozbudowaną sekcją dętą. Ta sama zasada działa w drugą stronę - jeśli organizujecie mniejsze przyjęcie w kameralnym gronie, wybierzcie mniej liczny zespół weselny, szczególnie, jeśli lokal, który wybraliście, nie dysponuje dużym podestem dla licznej orkiestry lub zdecydujcie się na dobrego DJ-a.

Sprawdźcie opinie o zespole lub DJ-u

Nim wybierzecie ostatecznie i podpiszecie umowę, sprawdźcie opinie o danym podwykonawcy w sieci. Pary młode bardzo chętnie dzielą się swoimi odczuciami na temat zespołów weselnych i DJ-a, dlatego łatwo będzie wam zweryfikować opinie o nich. Jeśli wiecie, że dany zespół czy DJ grał na weselu u kogoś ze znajomych, koniecznie zapytajcie o ich odczucia - na pewno uzyskacie szczerą opinię, która pomoże wam podjąć końcową decyzję. 

Nie zapomnijcie zapytać o długość setów i przerw

To bardzo ważne, abyście zapytali o długości setów muzycznych oraz przerw pomiędzy nimi, aby wybrać odpowiednio dopasowany do was zespół lub DJ-a. W przypadku zespołu, zapytajcie, czy pomiędzy setami live odtwarzana jest muzyka mechaniczna, a jeśli tak, to jaka. Możecie także stworzyć własną playlistę, która będzie odtwarzana pomiędzy graniem na żywo lub poprosić o odtworzenie 1 setu mechanicznego wyłącznie z waszą muzyką. 

Prowadzenie imprezy pozostawcie profesjonalistom

Na pewno przeszło wam przez myśl, aby poprosić waszych znajomych, profesjonalnych muzyków o zaśpiewanie lub zagranie podczas waszego wesela, jednak lepiej, abyście pozostawili im tą decyzję - w końcu zaprosiliście ich nie po to, aby skorzystać z ich talentów, ale po to, by wspólnie z nimi świętować jeden z najważniejszych dni w waszym życiu. Jeśli ktoś z waszych gości będzie chciał zrobić wam niespodziankę i włączyć się w oprawę muzyczną wesela, na pewno to zrobi, ale lepiej pozostawić im wybór i postawić na przyjemną niespodziankę. 

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj