ABC ślubu cywilnego

W Polsce, z uwagi na wyznanie religijne, ślub cywilny od zawsze stanowił jedynie tło dla ślubu kościelnego, niejako zapowiadał tę najważniejszą uroczystość. Współcześnie jednak, coraz częściej zauważa się przypadki, kiedy narzeczeni, próbując przełamać tradycję zawierania małżeństwa, czynią ślub cywilny tym istotniejszym.

Podejście młodych często kłóci się z przekonaniami starszych (zwłaszcza dziadków), którzy nie potrafią do końca zaakceptować życia wnuków w związku cywilnym. Z kolei rodzice wyrażają większą aprobatę z racji, iż rozumieją dzisiejszy styl życia młodych, a także często sami nie mają ślubu kościelnego.

Zdarzają się sytuacje życiowe, gdy ślub cywilny pozostaje jedynym rozwiązaniem (choćby dla osób niewierzących, czy z powodu rozwodu i chęci ponownego zwarcia związku małżeńskiego) lub koniecznością (w przypadku nieoczekiwanej ciąży czy ze względu na uzyskanie kredytu, np. na mieszkanie). Dla innych ślub cywilny to forma zalegalizowania związku (ślub dla „papierku"), a także próba wspólnego życia, sprawdzenie siebie nawzajem.

Powodów można byłoby mnożyć, jednak nie zmieniają one sposobu, w jaki należy spełnić wszelkie formalności związane ze ślubem. Poniżej przedstawiamy je w kilku punktach:

1. Ustalenie terminu. Do Urzędu Stanu Cywilnego (USC), narzeczeni powinni się udać najpóźniej miesiąc i jeden dzień przed planowanym ślubem (ustawowy okres oczekiwania). Jednak jeżeli pragną wziąć ślub w wymarzonym dniu, należy wcześniej zarezerwować termin (optymalnie sześć miesięcy wcześniej). Z racji, iż rejonizacja już nie obowiązuje, jeżeli w danym urzędzie nie ma dogodnego terminu, warto próbować w innych urzędach.

2. Złożenie przed kierownikiem USC zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Na tej podstawie urząd wydaje zaświadczenie.

3. Złożenie wymaganych dokumentów:

- Panna/Kawaler:

  •  dowód osobisty,
  •  skrócony odpis aktu urodzenia
  •  Wdowa/Wdowiec:
  •  dowód osobisty,
  •  skrócony odpis aktu urodzenia,
  •  skrócony odpis aktu zgonu byłego małżonka
  •  Rozwódka/Rozwodnik:
  •  dowód osobisty,
  •  skrócony odpis aktu urodzenia,
  •  skrócony odpis aktu małżeństwa (z konieczną adnotacją o rozwodzie lub sentencją rozwodu)
  •  Kobieta nieletnia, pomiędzy 16-tym a 18-tym rokiem życia:
  •  pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa,
  •  skrócony odpis aktu urodzenia,
  •  postanowienie sądu rodzinnego, które zezwala na małżeństwo;
  •  Cudzoziemcy
  •  odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego,
  •  zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne lub postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej,
  •  postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na ślub. Jednak są kraje, które nie wydają tego rodzaju poświadczeń (np. USA). W takim wypadku obywatel USA jest zmuszony do zwrócenia się do polskiego sądu rodzinnego o zgodę na ślub bez zaświadczenia. Na taką zgodę czeka się około 2-3 miesięcy. Następnie dokument musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego,
  •  paszport.

4. Dokonanie opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa (75 zł).

5. Podjęcie decyzji o nazwisku żony oraz przyszłych dzieci.

Po dokonaniu wymienionych formalności, przychodzi czas na ślub i jego organizację. Narzeczeni sięgają po coraz bardziej wyrafinowane pomysły, wedle których z 15-minutowego wydarzenia, tworzą uroczystą niezapomnianą ceremonię.

Sala Urzędu Stanu Cywilnego zazwyczaj nie wzbudza pozytywnych skojarzeń, wręcz przeciwnie – działa odpychająco. Na szczęście istnieje możliwość udekorowania Sali, dlatego jak najbardziej warto z niej skorzystać. Aranżacje kwiatowe, białe tiule czy świece w kryształowych naczyniach nadadzą wyjątkowy klimat surowej architekturze wnętrza.

Jeżeli narzeczonym zależy, aby ślub odbył się zgodnie z tradycją w Sali Urzędu, a przy tym nie była to Sala brzydka, odrapana, przytłaczająca, warto skorzystać ze zniesienia rejonizacji i poszukać odpowiedniego USC. W niektórych miastach w Polsce znaleźć można piękne, niekiedy zabytkowe Sale. Ponadto, urzędnicy stopniowo zaczynają dostrzegać problem młodych i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom narzeczonych, akceptując nowoczesne, imponujące projekty aranżacji sal (Sala USC w Tychach).

Do tego wystarczy dodać subtelną oprawę muzyczną odwołującą do klasyki, a ślub zamieni się w niezapomniane przeżycie.

A z pewnością byłoby jeszcze bardziej niezapomniane, gdyby odbyło się w nietypowej scenerii, poza Urzędem. Coraz częściej staje się to marzeniem wielu par. Według prawa, ślub cywilny może się odbyć poza USC, ale konieczne są uzasadnione przyczyny, choć prawo ich nie uściśla. Należy wystosować podanie o zmianę miejsca zaślubin z podaniem powodu. Problemem mogą być urzędnicy, których ciężko przekonać do wyjścia poza mury Urzędu.

Podczas kiedy w innych państwach ślub cywilny w Urzędzie to rzadkość, w Polsce moda na nietypowe śluby powoli się rozwija. Młodzi oczekują czegoś nowego, oryginalnego, szalonego. Na niektóre opcje urzędnicy mogą przystać, pod warunkiem, że wybrane miejsce będzie godne – takie, które nie naruszy powagi Urzędu. Idealnym rozwiązaniem jest plener, zaciszny zakątek, który można zaaranżować wedle własnego upodobania. Warto pamiętać o tym, że również w takim miejscu musi się znaleźć odpowiednie miejsce na godło państwa. Ślub plenerowy dobrze się sprawdzi, jeżeli na uroczystości przewiduje się dużą ilość gości, gdyż nie trzeba się martwić o ograniczenia ciasnych sal urzędowych. Natomiast przyjęcie świetnie wyglądałoby w namiotach weselnych.

Zdjęcie - www.salon.decomariage.pl

Bardziej odważni decydują się na ślub cywilny poza granicami kraju w nietypowym miejscu, np. na rajskiej plaży czy nawet w Las Vegas. Wiele biur podróży ułatwia zorganizowanie ceremonii w różnych zakątkach świata. Za stosunkowo niewielką sumę można połączyć ceremonię zaślubin z podróżą na wyspy tropikalne czy do zabytkowego miasta (np. Rzym, Francja, Wiedeń). Pozostaje tylko pytanie: jakich formalności należy dokonać? Narzeczeni powinni się zgłosić w USC w swoim mieście z prośbą o wydanie dokumentu zaświadczającego o zdolność prawną do zawarcia związku małżeńskiego za granicą (dokument wydawany jest w terminie do siedmiu dni). Można go uzyskać również za pośrednictwem konsulatu. Należy złożyć w konsulacie potrzebne dokumenty: odpis aktu urodzenia, dowód osobisty (do wglądu), dowód ustania małżeństwa w przypadku powtórnego związku (akt zgonu małżonka, orzeczenie rozwodu), pisemną prośbę o wydanie zaświadczenia. Po uzyskaniu zaświadczenia należy zgłosić się do Wydziału Konsularnego, w celu uwierzytelnienia tłumaczenia dokumentu. Związek małżeński za granicą zawierany jest przed konsulem polskim lub przed miejscowym Urzędnikiem Stanu Cywilnego.

Miejsc na zorganizowanie ślubu cywilnego jest mnóstwo – może być nim statek, balon, samolot, a nawet peron kolejowy. Inspiracji i pomysłów jest wiele, ważne jednak, aby ten dzień był początkiem czegoś wspaniałego.

Autor: Katarzyna Patulska, Redakcja portalu abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj