Wegetarianie na weselu

Tradycyjnie weselne menu to gorące buliony, flaki, kotlet schabowy i półmiski mięs. W wariancie bardziej nowoczesnym pojawiają się fantazyjne potrawy z drobiu, lekkie sałatki z owocami morza, a nawet stoliki z sushi. Tradycja tradycją, ale Państwo Młodzi nie powinni zapominać też o gościach wegetarianach.

Wegetarianin, czyli kto?

Przedstawiciele starszego pokolenia uważają często wegetarianizm za fanaberię lub utożsamiają z wybieraniem dań postnych. Tymczasem danie wegetariańskie nie może zawierać ryby! To oczywiście najłagodniejsza postać bezmięsnej diety. Coraz liczniejszą grupę stanową weganie, czyli osoby rezygnujące ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie jedzą nie tylko mięs, ale też jajek, sera, mleka, a nawet miodu; wykluczają też przetwory z żelatyną. Nowożeńcy zapewne znają swoich gości i wiedzą, dla kogo należy przewidzieć dania wegetariańskie. Warto przekonać rodziców, że świadczy to o szacunku dla zaproszonych gości. Absolutnie niedopuszczalne jest oszukiwanie w kwestii składników użytych do przyrządzania potraw.

Wegetariańskie wesele

Jeśli nowożeńcy są wegetarianami (lub jedna osoba z pary) mogą planować podanie wyłącznie bezmięsnych dań. Szczególnie, że zwykle w gronie ich przyjaciół także są osoby odrzucające jedzenie mięsa. Taki wybór należy uszanować. Często wybór Nowożeńców jest podyktowany ich światopoglądem; trudno oczekiwać, by w tak ważnym dla nich dniu na weselnych stołach znalazły się dania, kojarzące się im z cierpieniem zwierząt. Warto natomiast pamiętać, że w pełni bezmięsne menu wymaga przygotowania innych alkoholi. Tradycyjna weselna wódka raczej nie sprawdzi się w otoczeniu sałatek i lekkich, warzywnych dań. Lepszym wyborem będzie wino i likiery podawane do deserów. Wegetariańskie menu powinno być ciekawe i urozmaicone. Na szczęście bogactwo smaków warzyw i owoców jest ogromne! Świetnie sprawdzają się gęste zupy kremy z brokułów, pomidorów czy marchwi. Posypane migdałowymi płatkami zamieniają się w wyrafinowane danie. Wśród zup może też pojawić się czerwony barszcz z krokietami grzybowymi lub lekki bulion warzywny. Dania główne mogą być utrzymane w jednej stylistyce, lub stanowić podróż po kuchniach świata. Świetnie sprawdzają się dania włoskie; canneloni ze szpinakiem, zapiekane z serem tofu zachwyci nawet największych tradycjonalistów. Latem można zaproponować gościom warzywne szaszłyki, jesienią lepsze będą treściwe warzywa faszerowane lub zapiekanki jarzynowe. Miłośnicy tradycyjnej polskiej kuchni ucieszą się z chrupiących placków ziemniaczanych podawanych z kwaśną śmietaną. Przekąski to przede wszystkim duży wybór sałatek; gościom zasmakują tez surowe warzywa z kilkoma dipami. Warto podać także grillowane plastry bakłażana czy cukini z dodatkiem ostrego, koziego sera. Wśród deserów królować mogą egzotyczne sałatki owocowe, lody i sorbety, które przygotujmy z myślą o weganach.

Wegetariański kącik

Gdy Młoda Para nie chce zupełnie rezygnować z potraw mięsnych, ale pragnie przygotować też kilka propozycji wegetariańskich, Dobrym pomysłem będzie ustawienie wegetariańskiego bufetu. Na nim znajdą się sałatki, placuszki, warzywne szaszłyki, owoce. Wśród dań głównych także powinna znaleźć się choć jedna potrawa bezmięsna. Jeśli liczba wegetarian na weselu nie jest duża, wynegocjujmy dla nich odrębne dania - większość kucharzy zgodzi się na taka propozycję. Choć może to kosztować nieco więcej, warto ponieść ten wydatek, by goście czuli się na weselu komfortowo. Dobrym pomysłem jest też oznaczenie dań kolorowymi etykietkami na patyczkach, które informują o zawartości potrawy. Jeśli planujemy wydrukować dla gości menu, możemy też zawrzeć w nim dodatkowe informacje o każdym daniu. Odpowiednie symbole będą oznaczały dania mięsne, wegetariańskie i wegańskie. To ułatwi gościom częstowanie się przysmakami z weselnego stołu.

Tekst: Anna Błaszczyńska, Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj