Wiele z sal weselnych ma w swojej ofercie przygotowane przykładowe opcje menu weselnego, co stanowi znaczne ułatwienie dla narzeczonych. Są jednak kwestie, o których zadecydować trzeba samodzielnie, a które mogą znacząco wpłynąć na to, czy wesele zostanie zapamiętane jako udane czy nie. W naszym artykule postaramy się podpowiedzieć Ci:
- jak dobrać gorące dania na wesele,
- czy warto decydować się na oddzielne menu weselne dla dzieci,
- gdzie ustawić “zimną płytę”,
- jak przygotować “słodki kącik”,
- co jeszcze warto zaserwować gościom weselnym,
- o co zadbać w ramach umowy z restauracją.
“Czym chata bogata” - czyli jak dobrze ustalić menu na wesele
Przystępując do komponowania dań, które planujesz umieścić w swoim menu na wesele, rozpocznij od decyzji - ile ciepłych posiłków wybierasz. Jeśli Twoje wesele ma trwać do rana optymalnym rozwiązaniem jest obiad + 3-4 ciepłe dania. Jeśli planujesz skromne przyjęcie, które zakończy się np. o 22. - z pewnością wystarczy postawić na menu składające się z obiadu i 1-2 ciepłych dań. Koniecznie ustal z kucharzami, o której na stołach pojawiać się mają posiłki i jaka ma być forma ich podania - półmiski czy serwowane na talerzach. Pomimo iż półmiski, z których każdy gość nałoży sobie tyle, ile ma ochotę, wydają się dobrym rozwiązaniem, nasze doświadczenie pokazuje, że jest całkowicie odwrotnie. Znacznie sprawniejsze i bardziej eleganckie jest serwowanie każdej potrawy na talerzach. Państwo młodzi mogą wtedy mieć pewność, iż każdy z ich gości otrzymał taką samą porcję, nie doszło do sytuacji, w której gość musiał długo czekać na przekazanie mu półmiska z drugiego końca stołu i nie udało mu się zjeść tego, na co miał ochotę.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby (przed przystąpieniem do wyboru dań) wypytanie zaproszonych przyjaciół i rodziny o produkty alergenne, na które mogą być uczuleni. Oczywiście jeżeli masz taką okazję (np. zapraszajac gości na ślub), poproś znajomych o podanie informacji o ewentualnych alergiach na produkty spożywcze.Dobierając dania w menu na wesele zadbaj o to, by wszystkie do siebie pasowały, a jednocześnie nie były identyczne. Jeśli do obiadu decydujesz się na mięso w sosie borowikowym, postaraj się unikać grzybów w wyborze pierwszej z ciepłych potraw. Tak samo - jeśli do obiadu wybierasz mięso drobiowe, zadbaj o to, by kolejne dania zawierały inne gatunki mięs. Nie przesadź jednak, dbając o różnorodność potraw. Skoncentruj się przede wszystkim na swoich gościach. Jeśli wiesz, że część z nich jest wegetarianami - poproś restauracje o przygotowanie dodatkowego menu wegetariańskiego. Jeśli 50% zaproszonych przez Ciebie osób to osoby starsze (wujkowie, ciocie, dziadkowie itd), lepiej będzie nie zaskakiwać ich orientalnymi daniami. Nie chcesz chyba, żeby Twoi goście czuli się skrępowani. W takim przypadku najlepsze będą klasyczne rozwiązania z “przemycanymi” nietypowymi dodatkami, tj. rolada schabowa w sosie, podawana z gnocchi szpinakowymi.Ustalając menu na wesele, dbaj o wszystkich gości - także o dzieci. Jeśli sporo z Twoich znajomych ma dzieci, być może warto pomyśleć o osobnym menu dla maluchów. Warto tę kwestię omówić, gdyż niestety 5-latek może nie być zainteresowany karkówką w sosie piwnym, z chęcią natomiast zje naleśnika z czekoladą i sezonowymi owocami.
Zimna płyta - w formie bufetu czy na stołach?
Istnieje wiele teorii, co do tego, gdzie lepiej umiejscowić tzw. “zimną płytę” (sałatki, wędliny, tymbaliki i inne potrawy dostępne dla gości przez cały czas trwania przyjęcia weselnego).
Jednym z rozwiązań jest ustawienie dodatkowego stołu i organizacja zimnej płyty w formie bufetu szwedzkiego, gdzie w trakcie przyjęcia każdy może podejść i wybrać to, na co ma ochotę. Z naszej strony jednak, odradzamy taką formę rozmieszczenia potraw. Niejednokrotnie wiąże się ona z problemem, gdzie ma stać takowy bufet lub z niechęcią weselników, którzy wolą, aby wszystkie przekąski znajdowały się w zasięgu ich ręki, na stołach. Często na przyjęciach weselnych zdarzają się przypadki, gdzie goście dla własnej wygody przenoszą półmiski jedzenia z bufetu na weselne stoły.
Zimna płyta rozmieszczona bezpośrednio na stołach jest znacznie bardziej wygodna dla Waszych gości, którzy w trakcie wesela mają łatwy dostęp do potraw i przekąsek. Nie musząc przerywać rozmowy, aby podejść do osobnego bufetu, goście weselni czują się mniej skrępowani i chętniej sięgają po przygotowane potrawy. W tym przypadku warto zadbać o optymalne rozmieszczenie wszystkich przekąsek, tak aby każdy miał przed sobą jak największy wybór smakołyków.
Moda na: słodki kącik
Gdy komponujesz menu na wesele, pamiętaj, że nie może w nim zabraknąć, choćby symbolicznych, słodyczy. Mowa tu o słodyczach, ponieważ nie chodzi tu jedynie o tradycyjne ciasta. Coraz większą popularnością na weselach cieszą się “słodkie kąciki” - czyli ustawiane i pięknie dekorowane stoły zastawione słodkimi przysmakami takimi jak - ciasta, ciasteczka, lizaki, cukierki, pianki itp. To co znajduje się na tego typu stolikach zależy właściwie głównie od inwencji i kreatywności osoby, która go tworzy. Pomimo, iż lizaki czy cukierki nie są być może tradycyjnie kojarzone z weselami, stanowią idealne dopełnienie menu dziecięcego. A “słodkie kąciki”, urządzone z pomysłem mogą być naprawdę bardzo efektowne i stanowić również dobre tło do fotografii (jak na przykład ten w sali weselnej La Rossa).
Po wiejsku czy w fontannie? - dodatkowe atrakcje
Często, wybierając potrawy i dodatki do menu na wesele, narzeczeni decydują się na wybór potraw, które jadają zwykle “od święta” lub po prostu rzadko mają ku temu okazję. W końcu wesele to dzień nietypowy i wyjątkowy. Dlatego wychodząc naprzeciw nawet najbardziej wybrednym podniebieniom, w dodatkowych propozycjach umieszcza się “stół wiejski” - czyli wybór wiejskich wędlin, kiełbas, pasztetów, pikli, chlebów itp. Natomiast dla gości, którzy preferują słodkie przekąski proponujemy fontanny pełne pysznej, płynnej czekolady, w której zanurzać można owoce lub np. pianki. Pozycje tego typu nie wliczają się w menu i są dodatkowo płatne. Czy jednak w ten jeden dzień nie warto postawić na coś wyjątkowego?
Ostateczne ustalenia dotyczące menu na wesele
Na zakończenie naszego artykułu wspomnimy nieco o formalnościach związanych z podpisywaniem umowy z restauracją. W trakcie ustaleń, warto dowiedzieć się czy np. na następny dzień po przyjęciu możecie odebrać część niewydanych (natomiast przygotowanych) potraw lub (jeśli Wasi goście mają w okolicy wykupione noclegi) czy istnieje możliwość przygotowania rano śniadania w sali weselnej, w której odbywała się impreza. Koniecznie zadbaj także o to, aby obsługa poinformowała Cię (lub osobę, którą wskażesz) o ewentualnych opóźnieniach czy awariach na kuchni w dniu wesela. Pamiętaj, że wszystko może się zdarzyć!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w układaniu swojego wymarzonego menu na wesele. Jeśli komponując potrawy i dodatki masz jakieś wątpliwości - zawsze o radę zapytać możesz pracujących w restauracji kucharzy. Jak nikt znają się na łączeniu smaków i z pewnością będą potrafili Ci pomóc! Wszystkim Narzeczonym życzymy udanego planowania wesel i… smacznego!
Tekst i zdjęcia: Restauracja La Rossa, Oświęcim