Muzyka na ceremonię ślubną cywilną - jak ją wybrać?

Wybór odpowiedniej muzyki na ślubną ceremonię cywilną może stanowić wyzwanie nawet dla największego melomana. Jest jednak kilka sposobów na to, by znaleźć odpowiednie utwory towarzyszące zawarciu związku małżeńskiego. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru muzyki na ślub cywilny?

muzyka na ślub cywilny wesele inspiracje porady 2020 Suknia ślubna- Afrodyta Moda Ślubna
Bukiet ślubny i ścianka za Parą - A&A Decor Design 
Zdjęcie - Anna Krupka Wedding Photography


Weź pod uwagę miejsce ceremonii ślubnej

Wielkość i styl miejsca, w którym odbywa się ceremonia ślubu może pomóc w wyborze rodzaju muzyki. Jeśli zdecydowaliście się na ceremonię plenerową w dużym ogrodzie lub bierzecie ślub w miejscu o dużej powierzchni i zaprosiliście wielu gości, akustyczne instrumenty nie zdadzą egzaminu. Dźwięki nie dotrą do wszystkich zgromadzonych i muzyka nie będzie słyszalna. Podobnie w przypadku ślubu w urzędzie lub miejscu z ograniczoną liczbą miejsca - duże składy muzyczne w postaci chóru gospel czy licznego składu dętego potrzebują przestrzeni. Zanim zdecydujecie się na konkretną oprawę muzyczną ceremonii ślubnej, sprawdźcie możliwości danego miejsca i ewentualne ograniczenia z nim związane.

Dopasujcie muzykę do powagi sytuacji

Wasz ślub będzie bardzo elegancki? Zespół muzyczny grający muzykę rozrywkową nie będzie odpowiednim rozwiązaniem - na taką okoliczność warto wybrać kwartet smyczkowy czy wspomniany wcześniej chór gospel, dobrze sprawdzi się też solista z instrumentem towarzyszącym i repertuar w stylu jazzowym. Jeśli zależy Wam na nieco mniej formalnej atmosferze, śmiało możecie wybrać muzykę z repertuaru rozrywkowego i skorzystać z pomocy zespołu poruszającego się w tym nurcie.

Zwróćcie uwagę na podział czasowy

Często zdarza się, że Młoda Para angażuje ten sam zespół zarówno na ceremonię ślubną, jak i późniejsze przyjęcie weselne. Jeśli planujecie taki zabieg, weźcie koniecznie pod uwagę ramy czasowe - jeśli ślub i przyjęcie odbywają się w tym samym miejscu, nie ma problemu, jednak jeśli konieczne jest przemieszczanie się z punktu A do punktu B może być ono problematyczne. W takim wypadku, lepiej zdecydować się na okrojony skład w przypadku ceremonii i wybrać duet do oprawy ślubu, a cały skład pozostawić na wesele. Ważne jest też, aby dobrać repertuar, który można zaadaptować do długości miejsc w których pojawia się muzyka podczas ślubu. Muzycy grający na żywo nie będą mieli z tym żadnego problemu, jeśli będzie taka potrzeba, przedłużą lub skrócą odpowiednio utwór, jednak jeśli decydujecie się na odtwarzanie muzyki na ceremonii ślubnej, warto wcześniej sprawdzić długości utworów i odpowiednio je wydłużyć lub skrócić, powinniście także zaangażować w to osobę, która będzie nad tym czuwała.

Wybierzcie utwory, które są dla Was ważne

Jeśli zdecydowaliście się na ceremonię cywilną, potrzebujecie tak naprawdę tylko kilku ważnych utworów -  1 na wejście, utworu na podpisanie dokumentów oraz na koniec ceremonii. Warto także zadbać o to, by coś delikatnie przygrywało już podczas gromadzenia się gości a także później, podczas życzeń. Wybierzcie takie utwory, które kojarzą się z tematyką ślubną, a jednocześnie takie, które dla Was mają jakieś znaczenie - w końcu to Wasz dzień i muzyka, którą usłyszycie, powinna w jakiś sposób odzwierciedlać to, kim jesteście i co dla siebie znaczycie.

Wybierzcie "Wasze" utwory

Muzycy, których wybraliście, z całą pewnością przedstawią Wam listę utworów, które zwykle grają podczas ślubów, jednak istnieje szansa, że jeśli nie mają na liście piosenki, która jest dla Was szczególnie ważna, to przekazanie jej z odpowiednim wyprzedzeniem może pozwolić na to, że przygotują ją dla Was. Wiele Par Młodych podczas wyboru utworów na oprawę ślubu cywilnego kieruje się kluczem emocji - wybierają takie utwory, które w jakiś sposób odzwierciedlają uczucia, które chcieliby wzbudzić w sobie i w swoich gościach podczas ceremonii. Decydują się także na utwory ważne dla ich związku, kojarzące się z jego najważniejszymi momentami lub wybierają klasykę. "Canon D" czy spopularyzowany przez "Zmierzch" - "Clair de Lune" to utwory idealne i używane od lat na wejście Panny Młodej. Dla Par szukających oryginalnych rozwiązań pozostają wciąż utwory popowe i radosne - "Marry You" Bruno Marsa, "Love Me Like You Do" Ellie Goulding czy nieśmiertelne "Celebration" K.o.o.l & The Gang sprawdzą się równie dobrze i od razu wprowadzą wszystkich w taneczny nastrój.

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj