Jak stworzyć gospodarny budżet weselny i wciąż zaskoczyć gości?

Budżet weselny to coś, co spędza sen z powiek wielu Parom Młodym - stworzenie przejrzystego i rzeczywistego zestawienia wydatków i kosztów organizacji ślubu i wesela to nie lada zadanie. Jak podzielić fundusze? Na co przeznaczyć nieco więcej, a na czym można zaoszczędzić bez widocznego uszczerbku na poziomie wesela? Jak mądrze wydawać pieniądze? Jest kilka sposobów na to, by odpowiednio ukształtować budżet, nie wydając majątku, a jednocześnie nie oszczędzając. Jak tego dokonać? Sprawdźcie nasze pomysły!

ślub wesele budżet ślubny budżet weselny porady inspiracje konsultant ślubny kraków wedding planner kraków organizacja ślubu i wesela kraków Zdjęcie - Anna Więcławska Fotografia

1. Zamiast kupować lub wynajmować - wypożyczcie od znajomych lub zabierzcie ze swojego domu

Marzy Wam się wypasiona strefa relaksu przed lokalem weselnym w postaci dywanów i poduch na trawie, eleganckich sof, czy kolorowych puf? Nim przejrzycie dziesiątki ofert firm eventowych, zastanówcie się, czy nie macie w domu takich mebli lub dodatków - być może na strychu leży zwinięty dywan w stylu perskim we wzory, które nie pasują już do Waszego mieszkania, ale w klimat weselnej strefy relaksu wpiszą się idealnie? Może świadkowie są fanami wygodnych puf, które z chęcią wypożyczą Wam na wesele? Sprawdźcie możliwości zaaranżowania bezkosztowej strefy chill, nim zdecydujecie się na wynajem od firm eventowych.

2.Wydłużcie czas montażu i demontażu i podzielcie koszty 

Jeśli planujecie samodzielnie zająć się rozstawieniem winietek, czy dostawą na salę innych rzeczy, zapytajcie managera, czy możecie dostarczyć część przedmiotów dzień wcześniej. Podobnie, jeśli wiecie, że na Waszej sali weselnej odbywa się kilka wesel dzień po dniu, możecie spróbować dogadać się z pozostałymi parami młodymi i podzielić się częścią kosztów np. wynajmem dodatkowego oświetlenia żarówkowego, napisami świetlnymi etc - dzięki temu, koszt najmu będzie obniżony o dodatkowe koszty dostawy i montażu. 

3.Skorzystajcie z dekoracji przyjaznych środowisku

Materiały pochodzące z recyklingu, jak np. eko papier, są często tańszą, a jednocześnie w niczym nie ustępującą wizualnie materiałom przetworzonym opcją. Zamiast tablicy powitalnej z pleksi, wybierzcie taką wielokrotnego użytku w drewnie - wasz florysta na pewno posiada taką tablicę w swoich zasobach. Zamiast drogiego papieru do poligrafii ślubnej, wybierzcie taki, który pochodzi z recyklingu. Marzycie o confetti na pierwszy taniec? Wybierzcie papierowe, zamiast sztucznych folii. Możliwości jest wiele, dlatego wybierzcie mądrze. 

4. Zdecydujcie się na dekoracje 2 w 1

Planujecie ślub plenerowy i marzycie o pięknym backdropie za Wami? To bardzo dobry pomysł, szczególnie, jeśli wybierzecie taki, który będzie można łatwo przetransportować i ustawić go po ceremonii ślubnej za stolikiem Pary Młodej lub wykorzystać później jako tło do zdjęć - czy to do fotobudki, czy Instaxa. Większa,  bardziej rozbudowana dekoracja nada wystrojowi efektu "wow", a jednocześnie, ze względu na swoją uniwersalność, może posłużyć jako ozdoba 2 w 1 - warto w nią zainwestować nieco więcej. 
Dość sprytnym pomysłem są dekoracje wiszące i ich oświetlenie. Fokus na sufit powoduje przerzucenie uwagi  Gości na rzeczy widowiskowe i zwykle w rozmiarach XXL. W tym wypadku rozmiar ma znaczenie. Czasem lepiej wybrać jeden widowiskowy element dekoracji, robiący wrażenie WOW a pozostały budżet rozplowanować z florystą w drobnych dekoracjach. Pamiętajcie, że nie zawsze duży budżet jest miarą końcowego efektu stylizacji wesela. Genialnym, niedrogim trickiem jest wymiana  białych obrusów na mocniejsze kolory. Jest też drugi, nieco droższy tip, ale nadal opłacalny w efekcie - wymiana krzeseł z pokrowcami na piękne srebrne, czy złote chiavari. To prosty zabieg zmieniający wnętrze na zupełnie inne.

5. Wybierzcie drobne upominki dla gości - najlepiej jadalne

Każdy dobrze wie, że upominki dla gości weselnych są bardzo często po prostu gadżetami - nie do końca praktycznymi - ot, takimi, które po weselu wrzucimy do szuflady i zapomnimy o nich. Zdecydowanie lepiej skupić swoje wysiłki na znalezieniu mniejszych, jadalnych (lub pijalnych) podarków - koszt ciasteczek z ulubionej, regionalnej cukierni, czy malutka buteleczka alkoholu to niewielki wydatek, a takie prezenty na pewno się nie zmarnują.

6. Zdecydujcie się na zatrudnienie wedding plannera

Nie macie za wiele czasu na organizację wesela, a kiedy pomyślicie o zgłębianiu tajników ofert i ich porównywaniu, by znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie ogarnia was zwątpienie? Rozważcie zatrudnienie wedding plannera. Dobry konsultant ślubny wysłucha waszych oczekiwań, pomoże w stworzeniu rzeczywistego budżetu weselnego, znajdzie najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązania, podpowie, na czym można zaoszczędzić, a gdzie lepiej dołożyć nieco więcej, a na końcu, stworzy scenariusz dnia ślubu i wesela i sam dopilnuje, aby wszystko przebiegło dokładnie tak, jak sobie założyliście. Jeśli martwicie się, że koszt zatrudnienia konsultanta ślubnego jest tylko niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, zapytajcie kogokolwiek, kto korzystał z usług konsultanta ślubnego o opinię - znakomita większość Par Młodych odpowie wam, że to najlepsza inwestycja finansowa dotycząca wesela.

 

Chcecie przekonać się, czy warto zatrudnić wedding plannera? Napiszcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwońcie i umówcie się na spotkanie z nami: +48 509 719 339 - sprawdzimy, jak możemy wam pomóc. 

Tekst: Natalia Woźniak, Ceremony Concept, organizacja wesel Kraków i okolice,
www.ceremonyconcept.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj