Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia
Warto wspomnieć, że to nie tylko pandemia koronawirusa wpłynęła na popularność mniejszych przyjęć weselnych - od paru lat zauważamy wzrost zainteresowania kameralnymi przyjęciami w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Dlaczego warto? Przede wszystkim, mniejsza liczba gości pozwala na poświęcenie odpowiedniej ilości czasu każdemu z zaproszonych - zwykle przy weselach na 100 i więcej osób, Para Młoda czuje presję rozmowy z każdym z gości weselnych. W konsekwencji tego, będąc w ciągłym ruchu, starając się zadowolić każdego ze swoich gości, jednocześnie traci czas dla siebie, który mogliby spędzić, bawiąc się na parkiecie. Zapraszając mniej gości, znajdziecie czas zarówno na zabawę, jak i na rozmowę z każdym z zaproszonych. Dlaczego warto i jak zaplanować takie mikro wesele na przyszły rok? Opowiadamy poniżej.
Dajcie sobie czas na zaplanowanie wszystkiego
Małe, nie znaczy łatwe i szybkie w planowaniu - zapamiętajcie to. Niezależnie od planowanej mniejszej ilości gości weselnych, czas przygotowania i planowania ślubu i wesela absolutnie się nie skraca. Wciąż musicie w końcu znaleźć odpowiednie miejsca na organizację waszego przyjęcia, a w dobie COVID-19 rok 2021 na ten moment jest już praktycznie w pełni zapełniony w datach okołoweekendowych - warto o tym pamiętać już na starcie. Jeśli zależy Wam na przyszłorocznej dacie, musicie zadowolić się terminami w tygodniu lub, może się też udać zarezerwować dzień, w którym wypada święto i jest wolny od pracy, lub dzień przed takim świętem.
Planujecie przygotować część dekoracji własnoręcznie? Świetnie, ale zabierzcie się za to z odpowiednim wyprzedzeniem czasu i nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Sprawdźcie wcześniej możliwości techniczne, ustalcie, gdzie zamówić materiały, zróbcie koniecznie próbę, żeby wiedzieć, ile czasu będziecie potrzebować, aby przygotować ostatecznie dany element. Pamiętajcie o tym, żeby zostawić też sobie chwilę oddechu przed ślubem i weselem, nie planujcie ostatnich prac na wieczór przed, nie warto dokładać sobie stresu na kilkanaście godzin przed przyjęciem ślubnym.
Stwórzcie listę gości
Jeśli marzyliście o dużym weselu, a rzeczywistość zweryfikowała wasze plany i zdecydowaliście się na mniejsze przyjęcie, nie martwcie się - nikt nie obrazi się za brak zaproszenia, w obecnej sytuacji, każdy jest wyrozumiały i świadomy ograniczeń i utrudnień, z jakimi borykają się Pary Młode. Jak stworzyć listę gości na mikro przyjęcie weselne? To bardzo proste - zacznijcie od najbliższej rodziny, następnie przejdźcie do najbliższych przyjaciół, bez których nie wyobrażacie sobie waszego ślubu i wesela. Otoczcie się w tak ważnym dla was dniu osobami wam najbliższymi, które zawsze są z wami i dla was i dobrze wam życzą. Dodatkowo, są też i inne plusy mniejszej ilości gości weselnych - mniej gości, mniejszy koszt menu, co pozwala zaoszczędzić pewną pulę pieniędzy, dzięki której można wybrać bardziej wykwintne menu, opłacić atrakcję weselną w postaci fotobudki, czy wydać ją na wymarzonego fotografa.
Przywiążcie większą wagę do detali
Mniejsze przyjęcie weselne pozwala na większą swobodę w detalach i ich personalizacji. Dzięki oszczędności pieniędzy, możecie przygotować ciekawsze prezenty dla gości, zatrudnić animatora dla dzieci, czy powiększenia zespołu weselnego np. o sekcję dętą. Takimi zabiegami, nadacie własnemu przyjęciu osobistej, intymnej atmosfery, a tym samym, sprawicie, że wasi goście weselni poczują się wyjątkowo.
Zaplanujcie dodatkowe aktywności dla gości weselnych
Małe przyjęcia weselne w gronie najbliższych sprawiają, że otaczacie się osobami, z którymi chcecie spędzić jak najwięcej czasu, dlatego warto zaplanować dodatkowe aktywności z nimi. Jeśli wesele może trwać do późnych godzin nocnych, zaplanujcie wspólne, leniwe, późne śniadanie lub jeśli wielu z waszych gości weselnych przyjeżdża specjalnie na wasz ślub, spotkajcie się z nimi na wieczór przed na luźnej kolacji. Oczywiście, zanim zdecydujecie się na organizację takich eventów towarzyszących w restauracji, sprawdźcie aktualnie obowiązujące ograniczenia związane z pandemią. Ostatecznie, w sytuacji, gdy restauracje nie będą mogły ugościć takiej ilości gości, zawsze możecie, jeśli macie taką możliwość, zorganizować brunch lub kolację u siebie w domu lub mieszkaniu - zróbcie to. Dobry catering przygotuje dla Was odpowiednie dania i dostarczy je prosto pod wasze drzwi, więc nie będziecie musieli wkładać dodatkowego wysiłku w ugoszczenie najbliższych.
Wybierzcie "waszą" stylizację ślubną
Małe wesela pozwalają na więcej i dają większą swobodę zarówno w działaniach organizacyjnych, jak i w przypadku dress code, szczególnie, jeśli decydujecie się na ślub cywilny, ślub cywilny w plenerze, czy wybieracie ceremonię humanistyczną. O ile w przypadku ślubu kościelnego reguły ubioru są jasne - stawiamy na elegancję i stosowny ubiór z odpowiednim okryciem (jeśli suknia ślubna jest mocno wydekoltowana), o tyle w przypadku ceremonii cywilnej, czy humanistycznej, można pozwolić sobie na więcej. Nieoczywiste Panny Młode często decydują się na alternatywę dla tradycyjnej sukni ślubnej, wybierając lżejsze, luźniejsze stylizacje. Również w przypadku Pana Młodego, zamiast klasycznego garnituru, można postawić na bardziej alternatywną stylizację casualową, czy też wybrać całkiem inny strój, zgodny ze stylem i przekonaniami przyszłego Pana Młodego.
Rozważcie zatrudnienie koordynatora dnia ślubu i wesela
Mimo, że organizacja ślubu i wesela to ogromna frajda, ale to także bardzo dużo ustaleń, które pochłaniają ogrom czasu. To także duża odpowiedzialność, którą nie każda Para Młoda chce wziąć na swoje barki, dlatego warto zatrudnić specjalistę, który zajmie się koordynacją dnia ślubu i wesela. Koordynator zajmie się logistyką gości, dopilnuje podwykonawców, zadba o to, by wszystko szło zgodnie z planem, a wy będziecie mogli w spokoju cieszyć się waszym wielkim dniem w towarzystwie ukochanych najbliższych osób.
Nadajcie osobistego wydźwięku ceremonii ślubnej
Ceremonia kościelna nie pozwala na wiele osobistych elementów, jednak można zaangażować najbliższych zarówno w czytania, jak i modlitwy wiernych, czy śpiewanie psalmu. Jeśli wśród najbliższych macie dzieci, śmiało możecie poprosić je o przyniesienie obrączek w odpowiednim momencie lub sypanie kwiatów w drodze do ołtarza. Macie w rodzinie uzdolnione muzycznie i wokalnie osoby? Zapytajcie, czy nie chcieliby zadbać o oprawę muzyczną ślubu. A co w przypadku ślubu cywilnego w plenerze lub humanistycznej ceremonii? Organizując humanistyczny ślub, możecie wpleść w niego wiele osobistych elementów - od historii waszego poznania, aż po własne, alternatywne przysięgi ślubne. W przypadku ślubu cywilnego -sama jego forma jest ściśle określona i nie można wprowadzić w niej zmian, jednak po uzgodnieniu z urzędnikiem, możecie poprosić o chwilę na wypowiedzenie własnej wersji przysięgi małżeńskiej, obok tej oficjalnej.
Pamiętajcie o tym, co jest dla was najważniejsze
Dzień ślubu i wesela to przede wszystkim święto miłości - będziecie w tym dniu celebrować zwieńczenie waszej miłosnej historii, w towarzystwie najbliższych i najważniejszych dla was osób. Wierzcie nam, dzień ślubu i wesela minie wam bardzo szybko, dlatego cieszcie się każdą jego chwilą, starajcie się zapamiętać najważniejsze dla was momenty i przeżyjcie go w pełni - już jako małżeństwo.
Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl