Ślub i wesele 2021 - 6 trendów ślubnych na nadchodzący rok

Trendy ślubne 2021 - jak będą wyglądały nadchodzące miesiące sezonu ślubnego? Co będzie modne i pojawi się na wielu weselach w przyszłym roku? Jakie elementy znane z minionych lat wciąż będą HOT, a które odejdą do lamusa? Ostatni rok pokazał nam, że nigdy nie możemy być pewni wszystkiego - nikt z nas nie spodziewał się, że egzotyczny wirus z dalekich Chin pokrzyżuje plany ludzi na całym świecie, zamykając nas w domach, narzucając nakazy, zakazując spotkań, aktywności fizycznej, widowisk kulturalnych, a przede wszystkim - uroczystości rodzinnych, w tym ślubów i wesel. Część z Par Młodych 2020 zdołała zorganizować swoje wesela marzeń, część z nich przełożyła swój najważniejszy dzień na nadchodzący rok, część z nich zaplanowała ślub i wesele z pierwotną datą na 2021, a część z przyszłych Par Młodych zaręczy się w okresie świąteczno-noworocznym i będzie szukała możliwych rozwiązań organizacyjnych. Mimo, że nie do końca wiemy, jak potoczą się ślubne i weselne plany już za kilka miesięcy, możemy jednak przewidzieć, jakie trendy będą wiodły prym w roku 2021, jak będą wyglądać śluby i wesela w nadchodzącym roku. Ciekawi? Sprawdźcie, jak kształtują się trendy ślubne w sezonie 2021!

 ślub wesele ceremonia ślubna ślub w plenerze ślub cywilny w plenerze jezioro ślub nad jeziorem folwark zalesie kraków Dekoracja miejsca ceremonii - Agata Curyło, Flower Factory
Miejsce na ślub w plenerze - Folwark Zalesie
Zdjęcie - Anka Robi Zdjęcia


Akcent na ceremonię ślubną

Czas pandemii pokazał, że wielu Parom Młodym do szczęścia potrzebny jest przede wszystkim ślub, a przyjęcie weselne schodzi na dalszy plan. Pary Młode odczuwają teraz, mocniej niż w poprzednich, "normalnych" latach, że w organizacji ślubu i wesela tak naprawdę najważniejszy jest ten pierwszy człon - założenie nowej rodziny, ślubowanie sobie miłości i wierności, a przyjęcie i świętowanie to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Rok 2021 nie będzie się różnił od minionych miesięcy w tej kwestii, a Pary Młode będą chciały, żeby ich ślub był czymś wyjątkowym i niezapomnianym. W przypadku ślubu kościelnego, ceremoniał jest niezmienny od lat, jednak nie traci on absolutnie na swojej wadze i z natury jest podniosły i wzruszający. Jeśli zdecydowaliście się na zawarcie związku małżeńskiego bez następstw religijnych lub wybraliście ceremonię humanistyczną, możecie zadbać o to, by były one równie wyjątkowe. Od kilku lat w Polsce istnieje możliwość zawarcia ślubu cywilnego poza urzędem, a Pary Młode coraz częściej korzystają z tej opcji. Ściany USC zamieniają na piękny ogród z altaną lub inne, wyjątkowe miejsce, które ma dla nich wartość sentymentalną. Fokus na samą ceremonię sprawia, że może ona stać się mniej formalna, a jeszcze bardziej spersonalizowana. W przypadku ślubu cywilnego, oczywiście obowiązuje Parę Młodą stała, niezmienna procedura, jednak po uzgodnieniu z urzędnikiem, który będzie udzielał ślubu, po części oficjalnej można wpleść również bardzo romantyczne i wzruszające przysięgi napisane własnoręcznie przez Parę. W przypadku ceremonii humanistycznej, celebrant powinien odpowiednio przygotować całość ceremonii, a Para zwykle składa sobie własne przysięgi, co również jest bardzo poruszające. 

Wedding planner na wagę złota

W dobie COVID_19, Pary Młode jeszcze bardziej doceniły zawód wedding plannera i coraz częściej korzystają z ich usług. Sytuacja branży ślubnej w tej chwili jest niezwykle trudna, ale jednocześnie kalendarze na rok 2021 i 2022 zapełniają się w bardzo szybkim tempie. Dla Par Młodych, które pragną wziąć ślub jeszcze w przyszłym roku, pozostało naprawdę niewiele wolnych terminów, a samodzielne poszukiwanie podwykonawców weselnych może zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek działań. Dobrzy wedding plannerzy zdali test z reorganizacji i przekładania przyjęć w dobie koronawirusa, są na bieżąco z pozostałymi gałęziami branży, a co za tym idzie - znacznie sprawniej są w stanie zorganizować ślub i wesele w roku 2021, niż Para Młoda, która robi to po raz pierwszy w życiu. Rok 2021 przyniesie jeszcze większe zainteresowanie usługami konsultantów ślubnych, a Pary Młode będą szukać ich pomocy nie tylko w przypadku pełnej organizacji ślubu i wesela, jak i w przypadku wybranych jego elementów, przy których potrzebują pomocy i wsparcia. 

Wesela w opcji mikro

Trend mikro wesel zaczął pojawiać się na zachodzie już kilka lat temu, jednak nasza polska tradycja świętowania w dużym gronie wciąż wygrywała. Obecna sytuacja zmusiła niektóre Pary do przewartościowania swoich oczekiwań, a limity obowiązujące w danej strefie wpłynęły na liczbę zaproszonych gości. Mimo początkowego rozgoryczenia, Pary Młode zgodnie przyznają, że przyjęcia weselne w mniejszym, kameralnym gronie są równie udane jak przyjęcia organizowane na 100 i więcej osób, a nawet...jeszcze lepsze. Nadchodzące miesiące nie przyniosą zmiany trendu mniej licznych wesel, a wręcz przeciwnie- wszystko wskazuje na to, że limity gości weselnych narzucone przez rząd będą nas wciąż obowiązywać, dlatego wiele Par zdecyduje się na zapraszanie wyłącznie najbliższych sobie osób. W 2021 roku będziemy świętować znacznie częściej w gronie 20 i 50 osób, niż bawić się na weselach z setką gości. Absolutnie nie ma w tym nic złego - wręcz przeciwnie! Mniejsza liczba gości pozwala rozważać miejsca na wesele, których wcześniej Pary Młode nie brały pod uwagę ze względu na mniejszą powierzchnię, a co za tym idzie - w takich miejscach będzie można znaleźć więcej wolnych, bardziej dogodnych dat na organizację ślubu i wesela. Mniejsza liczba gości sprzyja także lepszej integracji - Pary Młode będą miały wystarczająco dużo czasu na swobodną rozmowę i taniec z każdym z zaproszonych gości, co zdarza się niezwykle rzadko w przypadku bardziej licznych przyjęć. W tym wypadku, śmiało możemy powiedzieć, że zasada less is more pasuje tu jak ulał.

ślub wesele plenerowe wesele w plenerze mikro wesele małe wesele na świeżym powietrzu inspiracje porady trendy ślubne 2021 trendy ślub wesele 2021 inspiracje Dekoracja stołów weselnych - A&A Decor Design
Miejsce na wesele w plenerze - Dwór Sieraków
Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia 

Domowe wesela

Powrót do przeszłości? Może i tak, ale w nowoczesnym wydaniu. Rodzice Par Młodych, którzy brali śluby w latach 80 i 90. w znakomitej większości organizowali swoje wesela w domu rodzinnym Panny Młodej. Do dzisiaj w pewnych rodzinach krążą legendy o takich przyjęciach, w które zaangażowane były całe rodziny i sąsiedztwo, piekąc, gotując i sprzątając nawet na tydzień przed planowaną uroczystością. Rok 2021 przyniesie powrót do tego typu rozwiązań, jednak w nowej, zmienionej formie. Mniejsza liczba gości weselnych sprawia, że organizacja wesela w domowym zaciszu staje się opcją budget -friendly, ale wcale nie wymaga angażowania wszystkich uczestników wesela w jego przygotowanie. Mnóstwo firm cateringowych oferuje opcje przygotowania i dostarczenia menu bezpośrednio do domu z opcją obsługi kelnerskiej, co jest możliwością znacznie mniej kosztowną niż organizacja przyjęcia w lokalu weselnym, bez konieczności samodzielnego monitorowania potraw i ich serwowania. Pary Młode, które dysponują sporym ogrodem, mogą śmiało skorzystać z niego, organizując garden party z tańcami pod gołym niebem. Tak naprawdę wszystko jest w zasięgu Pary, a możliwości ogranicza tylko ich wyobraźnia (i czasami także budżet:)).

Śluby i wesela w środku tygodnia

Oczywiście, wszyscy wiemy, że najczęściej wybierane i najbardziej preferowane terminy na organizację ślubu i wesela to dni weekendowe, jednak sytuacja przyszłoroczna, gdzie nakładać się na siebie będą Pary Młode, które przeniosły ślub i wesele z roku 2020 z tymi, które od początku planowały swoje uroczystości w terminach przyszłorocznych nie pozostawią wielkiego pola manewru dla Par, które dopiero zaczną szukać możliwości organizacji ślubu i wesela w przyszłym roku. Liczba piątków, sobót i niedziel jest ograniczona, dlatego dla pozostałych Par planujących swój ślub na 2021 pozostaną terminy w tygodniu roboczym - i nie ma w tym absolutnie nic złego - wręcz przeciwnie! Wiele lokali oferuje zniżki na organizację wesel poza sezonem lub w terminach poza datami weekendowymi. Zdecydowanie warto rozważyć jego organizację w takim nietypowym terminie - znacznie łatwiej Pary Młode będą mogły znaleźć podwykonawców z wolnym terminem, być może również w korzystniejszej cenie, niż w dacie weekendowej.  

Atrakcje weselne w formie live performance

Rok 2021 przyniesie nowe rozwiązania w zakresie atrakcji weselnych - aby zapewnić dodatkową rozrywkę zaproszonym gościom, Pary Młode będą szukały nowych pomysłów i ciekawych opcji. Oczywiście, uwielbiane przez wszystkich fotobudki, czy pokazy barmańskie nie odchodzą do lamusa - w dobie konieczności zachowania dystansu społecznego i mniejszej ilości tańca na weselu, dodatkowa przerwa w bloku muzycznym na pokaz iluzjonisty, występ tancerzy towarzyskich, czy pokaz live cookingu sprawdzą się idealnie. 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj