Budżet ślubny – jak samodzielnie zebrać fundusze na opłacenie ślubu i wesela?

Ślub i wesele to najprawdopodobniej najdroższa impreza w życiu, jaką przyjdzie wam sfinansować. Łatwo mówi się, aby założyć budżet i trzymać się jego ram- w teorii wszystko gra, w praktyce jednak ciągle pojawiają się nowe możliwości, komplikacje oraz dodatkowe koszty, które sprawiają, że czasami założony budżet musi zostać zwiększony. Owszem, Para może starać się ograniczyć koszty do minimum, wybierając mniej wygórowane menu, zamiast dziesięcioosobowego zespołu – DJ-a oraz oszczędzając na dodatkach, wykonując je samodzielnie, jednak wciąż na koniec będą musieli zapłacić niemały rachunek za ten piękny dzień. Wiele Par decyduje się na odkładanie pieniędzy na ślub i wesele już na kilka lat przed jego organizacją, jednak w praktyce tego rodzaju działania wyglądają różnie. Jak zebrać pieniądze na ślub i wesele? W jaki sposób znaleźć dodatkowe fundusze? Podpowiadamy!

ślub wesele oszczędności budżet weselny budżet ślubny Para Młoda bukiet ślubny butonierka suknia ślubna inspiracje porady ślub i wesele 2021 ślub i wesele 2022 Zdjęcie - Anka Robi Zdjęcia
Bukiet i butonierka - Takie Kwiatki
Kolczyki - Koronki Iwogg


Ustalcie miesięczny próg oszczędności

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście zabudżetować wasze wymarzone wesele, wiecie dobrze, że koszty jego organizacji, nawet przy próbie oszczędzania, będą oscylowały w okolicy kilkudziesięciu tysięcy złotych – taka suma zwala z nóg, prawda? Aby na starcie nie fundować sobie i drugiej połowie mikro zawału serca, przygotujcie sobie schemat oszczędności. Jeśli wybraliście już termin na ślub i wesele, podzielcie ustaloną kwotę budżetu na ilość miesięcy, które pozostały do daty ślubu – dzięki temu dowiecie się, ile funduszy powinniście oszczędzić każdego miesiąca, aby móc zorganizować wymarzone wesele. Oczywiście, sprawa staje się łatwiejsza, jeśli dobrze zarabiacie i nie macie dodatkowych wydatków bieżących, a także wtedy, gdy macie już zaoszczędzoną część kapitału na organizację ślubu i wesela. Sytuacja staje się łatwiejsza, jeśli wasi rodzice chcą partycypować w kosztach ślubu i wesela i wspomóc was pewną kwotą, jednak jeśli musicie liczyć tylko na siebie, oszczędzanie będzie wymagało od was poświęceń – mniejszych lub większych, jednak musicie być tego świadomi i konsekwentnie trzymać się ustaleń.

Przeanalizujcie swoje miesięczne płatności

Zanim zaczniecie drastycznie ograniczać codzienne wydatki, sprawdźcie, czy macie możliwość oszczędzenia na rzeczach, z których nie korzystacie. Opłaciliście z góry karnet na siłownię, aby uzyskać lepszą ofertę, a koniec końców wcale z niej nie korzystacie? Zmniejszcie abonament na niższy lub wycofajcie się z umowy. Podobnie w przypadku innych zobowiązań – wykupiliście dodatkowy pakiet telewizyjny, a tak naprawdę z niego nie korzystacie? Sprawdźcie, czy możecie zmniejszyć opłacaną taryfę lub zrezygnować z umowy. Opłacacie wysokie abonamenty komórkowe, a tak naprawdę nie realizujecie nawet połowy z opłacanych przez was funkcji? Ponownie, spróbujcie zmniejszyć kwotę zobowiązania. Podejmując tego rodzaju działania, w sposób łatwy, praktycznie bez wyrzeczeń, będziecie mogli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli jesteście gotowi na większe poświęcenia, a na co dzień dojeżdżacie do miejsca pracy samochodem, opłacając paliwo i parking, a macie możliwość dojazdu na miejsce za pomocą środków publicznego transportu, sprawdźcie, ile możecie zaoszczędzić, zostawiając samochód w domu i poruszając się MPK – może się okazać, że tym sposobem w Waszej kieszeni zostanie kolejne kilkaset złotych. Przeanalizujcie wasz styl życia, sprawdźcie, gdzie wydajecie najwięcej na niekoniecznie niezbędne do życia zachcianki i spróbujcie je ograniczyć – zobaczycie, że tym sposobem, bez wielkich problemów dodacie do swoich oszczędności naprawdę sporą sumę.

Ograniczcie kompulsywne, niepotrzebne wydatki

Nim klikniecie „kup teraz”, zastanówcie się, czy naprawdę potrzebujecie wybranej rzeczy do życia – czy jest ona wam niezbędna? Wiemy, że limitowane oferty i sezonowe wyprzedaże mocno kuszą, jednak jeśli nie ulegniecie ich urokowi, zaoszczędzicie znowu przynajmniej kilkaset złotych na ślub i wesele, które na przykład, pozwolą wam na zamówienie tortu, na który nie byłoby was stać w normalnych okolicznościach? Ograniczenie niepotrzebnych wydatków takich jak lunch na mieście, codzienna kawa w kawiarni, czy choćby przejazdy taksówką zamiast komunikacją miejską pomogą wam zaoszczędzić naprawdę sporo funduszy. Jeśli jesteście w stanie obejść się bez czegoś bez wielkiego wyrzeczenia – zróbcie to – będziecie sobie wdzięczni za to, kiedy przyjdzie do opłat weselnych.

Podejdźcie do oszczędzania na ślub i wesele w sposób kreatywny

Po raz kolejny otwierając szafę, zostałaś znokautowana stertą ubrań, w których nie chodzisz, a szafka na buty pęka w szwach, mimo że zakładasz zaledwie 3 pary z 40? Może czas na skorzystanie z aplikacji do sprzedawania używanej odzieży? Idea zero waste pozwoli nieco przeorganizować miejsce w szafie, a dodatkowo umożliwi zarobienie na porządkach. Z kolei twój partner kilka lat temu zakupił drogi sprzęt sportowy, z którego nie korzysta? A może młodzieńcza zajawka na customowe rowery już minęła, a dwukołowiec pozostał? Spróbujcie sprzedać gadżety, z których nie korzystacie i wiecie, że już do nich nie wrócicie - zaoszczędzicie trochę pieniędzy, a jednocześnie zrobicie porządki w waszym domu. Co jeszcze? Jeśli macie dodatkowe zdolności, hobbystycznie tworzysz makramy, a może stawiacie pierwsze kroki w projektowaniu stron www? Macie dodatkowe talenty, na których możecie nieco zarobić? Rozważcie, czy za ich pomocą będziecie mogli odłożyć dodatkowe fundusze na organizację ślubu i wesela.

Jeśli jesteście gotowi na większe poświęcenia…

...możecie podjąć nieco bardziej drastyczne kroki. Jesteście zaręczeni, ale mieszkacie osobno? Zamieszkajcie razem – zaoszczędzicie na czynszu lub, jeśli mieszkania są własnościowe, zarobicie dodatkowe pieniądze, wynajmując mieszkanie jednego z was, a przy okazji lepiej się poznacie! :) Każde z was ma własny samochód, a tak naprawdę korzystacie tylko z 1? Sprzedajcie drugie auto, jeśli rzeczywiście go nie potrzebujecie, a zasilicie swój budżet weselny o dodatkowe kilka-kilkanaście tysięcy. Wersja ekstremalna? Jeśli oboje wynajmujecie mieszkania, a nie chcecie mieszkać wspólnie przed ślubem ze względu na wasze przekonania – wróćcie, jeśli to możliwe, do waszych domów rodzinnych – choćby na kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę, że przeciętne wydatki na wynajem mieszkania w mieście średniej wielkości to minimum 1000 - 1500 zł, tego rodzaju poświęcenie pozwoli wam zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy w ciągu roku.

Znacie jeszcze jakieś kreatywne sposoby na zaoszczędzenie funduszy na organizację ślubu i wesela? Dajcie nam znać!

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj