Kameralne, małe i mikro przyjęcie weselne - czym się różnią i jak je zorganizować? Porady eksperta

Śluby i wesela w roku 2021 zdecydowanie będą zmierzały w kierunku mniej licznych, kameralnych przyjęć - część Par Młodych zdecydowała się na mniejsze przyjęcie weselne ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, część z kolei od początku miała wizję swojego przyjęcia w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Zdecydowanym plusem mniejszej ilości gości weselnych jest większa dostępność lokali oraz możliwość personalizacji przyjęcia.  Co to jednak znaczy małe przyjęcie weselne i jak je zorganizować? Podpowiadamy!

ślub 2021 wesele 2021 kameralny ślub kameralne wesele mały ślub małe wesele mikro ślub mikro wesele panna młoda pan młody para młoda 2021 porady ślubne 2021 inspiracje ślubne 2021 porady weselne 2021 porady ślubne 2021 abcslubu.plZdjęcie - Anka Robi Zdjęcia

Małe przyjęcie weselne, czyli jakie?

Nie istnieje idealna liczba gości weselnych - każda Para Młoda jest inna, ma mniej lub więcej najbliższych przyjaciół, ma mniej lub bardziej liczną rodzinę. Średnia liczba gości weselnych waha się między 75 a 150 zaproszonymi gośćmi, a przyjęcia powyżej 150 gości zaliczamy już do kategorii dużych przyjęć weselnych. Małe przyjęcia możemy podzielić także na 3 główne podkategorie:

Kameralne przyjęcie weselne - takie, na które zapraszamy między 50 a 75 gości
Małe przyjęcie weselne - takie, na które zapraszamy mniej niż 50 gości
Mikro przyjęcie weselne - takie, na które zapraszamy 15 gości i mniej

Jak określić, ilu gości weselnych powinniście zaprosić na swoje przyjęcie?

Tak naprawdę w zapraszaniu gości weselnych nie chodzi o ich ilość ale o jakość - w końcu każdej Parze Młodej zależy na tym, aby podczas składania sobie przysięgi małżeńskiej i świętowaniu na przyjęciu weselnym były obecne najważniejsze i najbliższe dla Pary Młodej osoby. Zastanówcie się, z kim dzielicie się w pierwszej kolejności najważniejszymi momentami w waszym życiu? Do kogo dzwonicie z dobrą nowiną od razu po jej usłyszeniu? To właśnie takie osoby chcecie mieć blisko siebie w dniu ślubu i wesela. 

Kolejnym kryterium, które pomoże wam w stworzeniu listy gości weselnych jest zapytanie samych siebie, z kim chcielibyście spędzić najważniejszy dzień w życiu - na kim zależy wam najbardziej? Oczywiście, wiemy, że oprócz kategorii: bardzo chcemy, żeby te osoby były z nami w dniu ślubu i wesela jest jeszcze odrębna kategoria osób, które należy zaprosić, jednak zauważamy, że Pary Młode coraz częściej rezygnują z konwenansów na rzecz stopnia bliskości ze swoimi gośćmi. Jeśli rozważacie zaproszenie kogoś wyłącznie na zasadzie rewanżu lub rodzice naciskają was na zaproszenie dalekiego kuzyna, którego ostatni raz widzieliście 10 lat wcześniej na czyimś pogrzebie, zdecydowanie możecie odpuścić wysyłanie zaproszeń do takich osób lub umieścić je na liście "B" i zaprosić wtedy, kiedy część osób z listy "A" odmówi przyjścia. 

Planujecie kameralne, małe lub mikro przyjęcie weselne? Sprawdźcie koniecznie nasze porady!

Szukajcie nietypowych miejsc weselnych

Jeśli planujecie wesele na raptem kilkanaście osób, znacząco zwiększacie sobie pole manewru pośród lokali weselnych. W takiej sytuacji, nie potrzebujecie restauracji z dużą salą taneczną, a możecie zwrócić uwagę na kameralne miejsca z mikro parkietem do tańca. Butikowe hotele, restauracje z pięknymi ogrodami, lokale w centrum miasta będą dla was w sam raz, a jeśli pragniecie czegoś wyjątkowego, sprawdźcie ofertę mikro pensjonatów lub willi na wynajem - wtedy wystarczy, że zatrudnicie dobry catering i innych podwykonawców, a wasze wesele będzie niczym z bajki. 

Pomyślcie o dacie innej niż weekendowa

Pragniecie pobrać się jeszcze w tym roku? Pamiętajcie o tym, że większość lokali weselnych będzie mocno oblegana - z kumulacją wesel z dwóch lat (tych przełożonych z ubiegłego roku i tych planowanych od początku na sezon 2021) trudno będzie wam znaleźć wolną datę sobotnią lub piątkową. Sprawdźcie, jak wypadają dni wolne w tym roku, być może uda wam się znaleźć lokal wolny na dzień przed świętem państwowym lub długim weekendem. Wiele z miejsc oferuje również atrakcyjne rabaty dla Par Młodych, które zdecydują się na wesele w tygodniu. Oczywiście, będzie się to wiązało z koniecznością wzięcia wolnego w pracy, jednak spójrzmy prawdzie w oczy - ludzie biorą urlopy niezależnie od pandemii i okoliczności - jeśli komuś będzie zależało na tym, by być z wami w tym dniu, będzie on w stanie poświęcić jeden czy dwa dni ze swojej puli urlopowej na wasz ślub i wesele. 

Podziękujcie gościom za przybycie

Mała rzecz, a cieszy - warto podziękować swoim gościom za przybycie na ślub i wesele, szczególnie teraz, w tych dziwnych czasach. Mając mniejszą ilość gości, śmiało możecie napisać dla każdego z nich krótki liścik i umieścić go przy winietce na stole. Przygotowanie i wykonanie nie zajmie wam dużo czasu i nie będzie kosztowne, a stanie się naprawdę miłą pamiątką dla waszych gości weselnych - zdecydowanie warto umieścić takie podziękowanie na waszej ślubnej liście to do!

Spróbujcie zaplanować dodatkowe aktywności poza ślubem i weselem

Jeśli uda wam się znaleźć datę na ślub i wesele w weekend, możecie zaplanować dodatkowe aktywności z waszymi gośćmi, szczególnie jeśli przyjeżdżają na wasze wesele z daleka. Kolacja przy winie dzień przed ślubem a może wspólne śniadanie po weselu? A może mikro poprawiny dla najbliższych w waszym przydomowym ogrodzie? Kilka chwil wspólnie spędzonego czasu na pewno zostanie docenione przez waszych gości, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości, gdzie nie widzieliście się ze względu na pandemię przez dłuższy czas. 

Wykorzystajcie kreatywnie wasz budżet weselny

Mniejsza ilość gości weselnych zwykle jest równa niższemu budżetowi weselnemu ale jednocześnie pozwala to także na kreatywne nim zarządzanie. Jeśli efektowne dekoracje kwiatowe to zdecydowanie nie wasza bajka, z kolei doceniacie muzykę wykonywaną na żywo, zdecydujcie się na skromniejsze dekoracje stołów weselnych, a oszczędności przeznaczcie na wynajęcie zespołu weselnego, który gra w waszym klimacie. Duży, ociekający lukrem tort was nie kręci, za to kochacie przepięknie podane tiramisu lub crème brûlée? Zrezygnujcie z tortu weselnego na rzecz idealnie dopracowanego deseru. Pamiętajcie, że większa elastyczność w budżecie weselnym pozwala na naprawdę wiele modyfikacji, które pomogą wam dopasować wesele do waszych marzeń i oczekiwań. 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj