od lewej: Bukiet ślubny - Szewczyk Kwiaty i Dekoracje Zdjęcie - Elmero
środek: Bukiet ślubny -Maria Gałka- Ostapińska, Pracownia Florystyczna Takie Kwiatki Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia
po prawej: Bukiet ślubny - Lilacorio Zdjęcie - Anna Więcławska Fotografia
1. Dopasuj kolory do miejsca na wesele
Nim ustalisz swoją paletę kolorów, przyjrzyj się dobrze wyglądowi swojej sali weselnej, a jeśli dopiero rozpoczynasz poszukiwania swojego lokalu, od początku miej w głowie swoje oczekiwania względem odcieni, które chciałabyś wkomponować w swoje dekoracje weselne. Namioty i przestrzenie postindustrialne są najczęściej bardzo minimalistyczne, co pozwala na dowolne wariacje kolorystyczne, z kolei miejsca typowo nastawione na organizację wesel, mają zwykle sale z parkietem utrzymaną w konkretnej kolorystyce, zatem wybierając taki lokal, trzeba się dostosować nieco do ograniczeń z tym związanych. Inspiruj się kolorami, które znajdują się na waszej sali weselnej - nawet drobny detal może stać się akcentem, który rozbudzi twoją wyobraźnię i pozwoli stworzyć paletę kolorów przewodnich twojego ślubu i wesela. Pozwól wybranym odcieniom podkreślić najładniejsze elementy waszej sali weselnej - znacznie lepiej jest wybierać barwy zgodnie z pierwotnym wyglądem lokalu niż później dostosowywać wymarzoną paletę barw do miejsca, które nijak nie spełnia oczekiwań kolorystycznych.
2. Zwróć uwagę na kolory, którymi otaczasz się na co dzień
Przyjrzyj się dobrze swojemu mieszkaniu i garderobie - jakie kolory powtarzają się najczęściej? Wybierasz na co dzień srebro, czy złoto? Pastele, czy raczej mocne, zdecydowane kolory? To, czym otaczasz się na co dzień to twoja przestrzeń komfortu, w której czujesz się swobodnie i w której jesteś sobą. Wkomponowanie tych barw w motyw przewodni swojego ślubu i wesela to naprawdę dobre rozwiązanie, które pozwoli ci na stworzenie stylizacji, która będzie w pełni "twoja", a przez to, będzie ponadczasowa.
3. Wybierz odpowiednie kolory do nastroju przyjęcia
Czy wiecie, że kolory symbolizują i wpływają na nasze nastroje? Warto dopasować również ten aspekt do swojego przyjęcia weselnego. Jeśli marzysz o dramatycznym looku rodem z przyjęć w stylu złotej ery Hollywood, wybierz głębokie, ciemne tony - świetnie sprawdzi się paleta kamieni szlachetnych, połączenie czerni, bieli i złota, czy głębokiego bordo i starego złota. Z kolei jeśli marzysz o lekkim przyjęciu bez pośpiechu i w zgodzie z naturą, wybierz neutralne tony współgrające z wystrojem miejsca.
4. Pamiętaj o swoich marzeniach
O ile wybrane miejsce na wesele definiuje w większości możliwości kolorystyczne dekoracji i detali weselnych, o tyle ważne jest, abyś mimo wszystko pamiętała o swoich marzeniach i wyobrażeniach związanych z tym dniem. Zawsze marzyłaś o tym, by urządzić wesele w kolorach purpury i złota? Zrób to - wybierz obie barwy jako bazowe tony i przygotuj inspiracje dla siebie i swojej dekoratorki weselnej - zapnijcie tablicę na Pintereście i porównajcie wymarzone kolory z wystrojem wybranej sali - jeśli okaże się, że tak głęboki kolor będzie zbyt mocny i będzie się gryzł z akcentami kolorystycznymi sali, postaraj się znaleźć nieco jaśniejszy odcień, który wpasuje się w salę, zdobiąc ją.
5. Przyjrzyj się trendom ślubnym na dany sezon
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się nieco zainspirować tym, co według ekspertów ślubnych będzie modne w sezonie, w którym odbywa się wesele. Przejrzyj ślubne magazyny, portale internetowe, zwróć uwagę na śluby celebrytów z danego sezonu - znajdź jeden, dwa elementy kolorystyczne, które przemawiają do ciebie najbardziej i spróbuj na ich bazie stworzyć swoją stylizację weselną. Oczywiście, wcale nie musisz wybierać swoich kolorów przewodnich pod dyktando trendów - jeśli nie znajdziesz wśród inspiracji nic dla siebie, być może zobaczysz inne, ciekawe zestawienia, które pobudzą twoją wyobraźnię.
6. Skorzystaj z koła barw
Pamiętacie koło barw z plastyki? Jeśli na co dzień nie korzystacie ze zdobyczy teorii kolorów, przypomnijmy sobie nieco tą wiedzę. Zwykle, te kolory które współgrają ze sobą najlepiej, znajdują się na przeciwległych krańcach koła kolorów -dla przykładu - turkus i koral, pomarańcz i błękit. Inne, dobrze pasujące do siebie kolory to barwy umieszczone "po sąsiedzku" na kole kolorów- są do siebie podobne i łączy ich wspólny kolor bazowy - idealnie nadają się w przypadku, jeśli marzysz o dekoracjach w monochromatycznym wydaniu, ale na zasadzie stopniowania gradientu - w wersji ombre - na przykład - kolory od soczystej pomarańczy, aż po delikatne, blade tony ecru. Jest jeszcze klasyczny sposób, z którego korzysta najwięcej par i dekoratorów - z palety barw wybieramy 1 intensywny, nasycony kolor, który zestawiamy z neutralną barwą - dla przykładu - blady, brudny róż i stare złoto, intensywny, głęboki fiolet i delikatna szarość.
7. Weź pod uwagę porę roku, w której organizujesz wesele
Tak, jak zmieniamy garderobę z zimowej na wiosenną, z wiosennej, na letnią, potem jesienną i znowu zimową, tak samo zmieniają się kolory i inspiracje na dany sezon roku. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając swoje kolory na ślub i wesele - inspirowanie się barwami sezonowymi pozwala na stworzenie ciekawej palety barw do wykorzystania w dekoracjach weselnych. Lekkie, rozbielone pastele kojarzą się wiosennie, z kolei intensywne, soczyste tony maliny, brzoskwini, fuksji i zieleni zdecydowanie symbolizują lato. Jesienne odcienie to przede wszystkim paleta rudości, bordo, żółci, pomarańczy i złota, a także kamieni szlachetnych, z kolei zima to chłodne błękity, lekkie róże, biel i srebro. Wybierając kolory, pamiętaj także o teksturze - nawet blade, neutralne tony zyskają na oryginalności, jeśli dobierzemy do nich odpowiednią strukturę powierzchni lub wykończenie. Metaliczne tony są idealne na przejściowe kolory - nawet jeśli paleta kolorów kojarzy się z latem, to w wersji metalizowanej będzie dobrze współgrała z jesiennymi, ale i także wiosennymi przyjęciami, z kolei blade pastele w połączeniu z jednym, mocniejszym akcentem świetnie wpasują się zarówno w letnie, jak i zimowe wesela.
8. Nie przekombinuj wyboru kolorów przewodnich
Wiemy, że presja ze strony środowiska może być spora, szczególnie jeśli pytania o kolory przewodnie ślubu i wesela pojawiają się już na wczesnym etapie przygotowań. Nie denerwuj się i nie podejmuj decyzji pod wpływem nacisków - ze spokojem przemyśl swoje oczekiwania i marzenia względem barw, w jakich utrzymane ma być przyjęcie weselne. Przede wszystkim, pomyśl o swoim weselu w kategoriach stylu, poziomu formalności, faktury oraz emocji i dostosuj kolory do tych aspektów. Pamiętaj, nie wszystko musi być do siebie idealnie dopasowane, jeśli kilka detali będzie się różniło od siebie nieco odcieniem, to naprawdę żaden problem.
Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl