Nie trać głowy i... pieniędzy, czyli kilka słów o kosztach ślubu i wesela

Przy planowaniu uroczystości niestety marzenia bardzo często zderzają się z rzeczywistością. Koszt sali, zespołu, ślubnych strojów i dodatków może okazać się na tyle wysoki, że z niektórych wydatków trzeba będzie po prostu zrezygnować. Jak rozplanować ślubny budżet oraz z jakimi kosztami należy się liczyć? Podpowiadamy!


 

Wymarzony ślub – ile kosztuje?

Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź, ile kosztuje wymarzony ślub. Wszystko zależy od tego, jakie są Wasze marzenia! Trudno porównywać przecież cenę eleganckiego obiadu w restauracji dla kilkunastu osób i hucznego dwudniowego wesela na dwieście osób, prawda? Zanim zaczniecie szukać sali i zamawiać atrakcje warto zastanowić się najpierw nad tym, jakim budżetem dysponujecie i ile możecie przeznaczyć na poszczególne wydatki. To zdecydowanie ułatwi sprawę! W przypadku tradycyjnego ślubu i wesela na ok. 100 osób musicie liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im bardziej nietypowe atrakcje, tym więcej kosztują – to także należy wziąć pod uwagę!

Jak obniżyć koszt uroczystości? Korzystajcie z sezonowych zniżek!

Nie bez powodu najpopularniejsze terminy należy rezerwować natychmiast – latem sale weselne przeżywają prawdziwe oblężenie! Jeśli nie jesteście przesądni i nie zależy Wam na tym, by brać ślub w miesiącu, w którego nazwie występuje literka „r”, możecie nieco obniżyć koszt wesela i zdecydować się na mniej popularną datę. Nie tylko prościej wtedy o wolną salę i zespół weselny – wielu usługodawców oferuje wówczas swoim klientom atrakcyjne zniżki. Wiosenna sesja ślubna w niczym nie ustępuje tej wykonanej w środku lata, a piękna jesienna pogoda bez letnich upałów z pewnością ucieszy wszystkich gości.

Ślub kościelny czy cywilny?

Nie tylko wesele jest znaczącym wydatkiem w budżecie młodych – sama ceremonia również! O ile ślub cywilny udzielany jest bezpłatnie (wyjątkiem jest wynajęcie urzędnika na uroczystość poza urzędem), w przypadku ślubu kościelnego koszty rosną i obejmują:

  • opłatę za mszę ślubną
  • koszt odpisu aktów chrztu
  • wynagrodzenie dla organisty
  • opłatę dla kościelnego
  • koszt dekoracji kościoła


Ostatni punkt młoda para może obejść i dogadać się z innymi parami biorącymi tego dnia ślub – w ten sposób koszt dekoracji dzielony jest pomiędzy kilka osób. A skoro już o podziałach mowa...

Wydatki przed ślubem: kto płaci?

Jak podzielić wydatki przed ślubem? Jeśli samodzielnie opłacacie ślub i wesele, sprawa jest prosta: macie określony wspólny budżet i to z niego korzystacie. Co jednak, jeśli w kosztach chcą uczestniczyć rodzice panny młodej i pana młodego? Ile par, tyle sposobów na podział wydatków przed weselem, począwszy od tradycyjnych podziałów po skomplikowane wyliczenia. Jeśli bierzecie ślub jednostronny, opłaty za ceremonię pokrywa zazwyczaj strona wierząca. W przypadku wesel, na których jedno z małżonków zaprasza prawie całą rodzinę, a drugie tylko kilka osób warto ustalić wcześniej, czy młodzi płacą oddzielnie za swoich gości. Rodzice panny młodej finansują także zazwyczaj zakup sukni ślubnej, a pana młodego – garnituru i dodatków.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj