Ślub międzynarodowy - o czym należy pamiętać?

Z roku na rok w Polsce zawieranych jest coraz więcej małżeństw międzynarodowych. Według statystyk, każdego roku na zawarcie związku małżeńskiego decyduje się nawet kilka tysięcy par o odmiennych narodowościach, a liczby te stale rosną. Czy w Polsce istnieją jakieś przeciwwskazania do organizacji ślubu międzynarodowego? Jak to wygląda w przypadku ślubu cywilnego i kościelnego? Jak zorganizować uroczystość zaślubin i wesele, i jakie formalności będą niezbędne? Czytaj dalej, jeśli planujesz ślub międzynarodowy!

Czy w Polsce można zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem?

W Polsce według przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do zawarcia małżeństwa mogą przystąpić kobieta i mężczyzna, którzy złożyli zgodne i jednoczesne oświadczenia przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Prawo nie wyklucza osób o odmiennej narodowości, które chciałyby zawrzeć małżeństwo w Polsce. Należy jednak pamiętać, że przepisy regulują, kiedy narzeczeni mogą stać się małżeństwem. Są to sytuacje gdy:

  • Kobieta i mężczyzna są pełnoletni (w wyjątkowych przypadkach sąd opiekuńczy może wyrazić zgodę na zawarcie małżeństwa przez kobietę, która ukończyła 16 lat).
  • Narzeczeni nie trwają w innym związku małżeńskim.
  • Narzeczeni nie są spowinowaceni w linii prostej.
  • Narzeczeni nie pozostają w stosunku przysposobienia.
  • Narzeczeni nie są rodzeństwem i nie są ze sobą spokrewnieni w linii prostej.

Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach prawo wyklucza zawarcie małżeństwa z obcokrajowcem. Przed podjęciem decyzji o ślubie warto zasięgnąć informacji w tym zakresie. Ponadto związku małżeńskiego nie może zawrzeć osoba całkowicie ubezwłasnowolniona. W przypadku stwierdzonej choroby psychicznej zgodę na ślub musi wyrazić sąd.

Jak zorganizować ślub międzynarodowy?

Organizacja ślubu zwykle wiąże się z ogromnym stresem i mnóstwem formalności. Dodatkowo dopełnianie kwestii związanych z organizacją międzynarodowego ślubu i wesela może stać się dla niektórych osób zbyt przytłaczającym zadaniem. Warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonego wedding plannera Grzymała Weddings & Events, specjalizującego się w organizacji ślubów międzynarodowych.

Grzymała Weddings ma na swoim koncie koordynację ślubów polsko-szwedzkich, polsko-amerykańskich, czy polsko-francuskich, a zdobyte doświadczenie tylko ułatwia zorganizowanie kolejnych pięknych międzynarodowych ceremonii. Wedding planner przede wszystkim pomoże w dopięciu niezbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym, kościelnym, czy też konkordatowym. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób planujących uroczystość zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem zagranicy.

Wedding planner, pozostając w stałym kontakcie z narzeczonymi, pomoże w kwestii doboru odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego, kościoła, czy miejsca, w którym odbędzie się wesele. Ponadto doświadczony wedding planner doradzi przy wyborze usługodawców, jednocześnie dopełniając z nimi wszystkie formalności, co zdecydowanie wpływa na komfort przyszłych nowożeńców. Warto podkreślić, że zadaniem wedding plannera jest także koordynacja dnia ślubu, dzięki czemu można mieć pewność, że wszystko zostało „dopięte na ostatni guzik”, nie stresując się w tak ważnych chwilach.

 

przygotowanie sali weselnej” 

Międzynarodowy ślub cywilny - niezbędne formalności

Pierwszy raz do Urzędu Stanu Cywilnego należy wybrać się najwcześniej 6 miesięcy, a najpóźniej 31 dni przed planowanym ślubem. Do zawarcia związku małżeńskiego niezbędne będą takie dokumenty jak:

  • dowody osobiste lub paszporty narzeczonych (czasem wymagana jest także karta pobytu);
  • odpis aktu urodzenia w oryginale wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego;
  • zapewnienie, iż narzeczeni nie znają okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa;
  • dokument potwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa obowiązującego w kraju, z którego pochodzi obcokrajowiec wraz z tłumaczeniem uwierzytelnionym lub orzeczenie sądu zwalniające z obowiązku złożenia dokumentu;
  • sądowe zezwolenie na zawarcie małżeństwa (gdy jest wymagane).

Po skompletowaniu dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego należy zgłosić zamiar zawarcia związku małżeńskiego. Wówczas ustalana jest data ślubu. W dniu ślubu para młoda oraz świadkowie muszą przedstawić swoje dokumenty tożsamości. Ponadto, jeśli któryś z małżonków lub świadków nie posługuje się językiem polskim, na uroczystości konieczna będzie obecność tłumacza przysięgłego. Po ślubie nowożeńcy otrzymują podpisany akt małżeństwa, który jest potwierdzeniem zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub kościelny (ślub konkordatowy) a różne wyznania

W przypadku ślubu kościelnego osób o różnych wyznaniach formalności jest nieco więcej. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji w Urzędzie Stanu Cywilnego należy udać się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia daty i godziny ślubu. Na spotkaniu narzeczeni składają m.in. wydany przez USC dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

W przypadku różnic wyznaniowych konieczne będzie także uzyskanie zgody na zawarcie małżeństwa w Kościele Katolickim. Należy podkreślić, że taką zgodę wydaje jedynie biskup. Chcąc zawrzeć ślub jednostronny osoba innego wyznania lub niewierząca musi zobowiązać się do wychowania dzieci w wierze oraz do braku ingerencji w religijność drugiego z narzeczonych. Po dostarczeniu odpowiednich dokumentów i ustaleniu daty ślubu narzeczeni mogą przejść do dopełniania formalności związanych z organizacją wesela.

sala weselna

Międzynarodowe wesele - jak je zaplanować?

Nie ulega wątpliwości, że tak ważny dzień, jakim jest dzień zawarcia małżeństwa, powinien zostać odpowiednio uczczony. Mowa tu oczywiście o weselu, na które zaproszeni zostaną najbliżsi przyjaciele i rodzina pary młodej. Przy organizacji międzynarodowego wesela należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mają wpływ na całokształt uroczystości.

Przede wszystkim niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednich usługodawców. Warto zdecydować się na zespół lub DJ-a doświadczonych w prowadzeniu wesel dla obcokrajowców i dobrze posługujących się językiem angielskim. Ma to znaczenie szczególnie w kluczowych momentach, gdy można zauważyć różnice kulturowe związane choćby z tradycjami weselnymi. Doświadczony zespół lub DJ zadbają o odpowiednią atmosferę, jednocześnie gwarantując rozrywkę gościom z obu państw.

Ponadto należy zadbać o właściwe menu. Ważne jest, aby wybrane dania były zgodne z tradycjami bliskich zarówno od strony panny młodej, jak i pana młodego. Warto więc przedyskutować tę kwestię już na początku rozmów z managerem sali weselnej, aby osoby o odmiennych kulturach nie czuły się urażone serwowanym menu.

Ważną kwestią jest także zapewnienie noclegu osobom przyjeżdżającym na wesele z innego kraju. W zależności od ustaleń, za nocleg może zapłacić para młoda lub sami goście. Niezwykle istotne jest jednak, aby pomóc przyjeżdżającym w znalezieniu hotelu lub innego miejsca noclegowego, co pozwoli uniknąć stresujących sytuacji.

W przypadku organizacji wesela międzynarodowego skorzystanie z usług wedding plannera może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Taka osoba nie tylko pomoże w dobraniu odpowiedniej sali weselnej, dekoracji i atrakcji, ale także może okazać się wsparciem przy rozmowach z managerem obiektu, czy przy organizacji noclegów dla bliskich. Na skorzystanie z usług organizacji i koordynacji ślubu i wesela warto zdecydować się szczególnie w przypadku dopełniania formalności spoza granic kraju, gdy narzeczeni nie mieszkają na stałe w Polsce.

Podsumowanie

Ślub międzynarodowy wbrew pozorom nie wiąże się z tak wieloma formalnościami jak mogłoby się wydawać. Wiele z nich pokrywa się z wymaganymi przy zawieraniu związku małżeńskiego z osobą tej samej narodowości. Należy jednak pamiętać o ważnych zaświadczeniach, które wydawane są przez urzędy właściwe dla danego kraju, oraz o przetłumaczeniu ich przez tłumacza przysięgłego. Organizując ślub i wesele warto skorzystać z usług wedding plannera, który wesprze parę młodą przy ważnych decyzjach i zadba o to, aby dzień uroczystości przebiegł tak, jak zostało to zaplanowane.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj