Jak przygotować się do zamówienia zaproszeń ślubnych?

Powoli zbliża się czas kiedy powinniście zamówić zaproszenia ślubne? Ogarnia Was lekka panika? Co przygotować?  Jak przygotować? Kiedy zamówić? Poniżej, specjalnie dla Was kilka rad, które - mamy nadzieję, pomogą Wam w ślubnych przygotowaniach.

jak wybrać zaproszenia ślubne zaproszenia rustykalne zielony wieniec jak wybrać zaproszenia ślubne zaproszenia rustykalne

1. Jesteście niezdecydowani?

Branża poligrafii ślubnej oferuje szeroki asortyment zaproszeń. Nic więc dziwnego, że czasami trudno podjąć decyzję. Nie zostawiajcie zamówienia zaproszeń ślubnych na ostatnią chwilę. Na przykład pół roku wcześniej zamówcie sobie próbki zaproszeń ślubnych. Wówczas będziecie mieli rozeznanie w jakości materiałów, w estetyce wykonania zaproszeń, sprawdzicie kolorystykę. Będziecie mogli na żywo ocenić format zaproszeń i podjąć ostateczną decyzję. Tym sposobem być może unikniecie rozczarowań i będziecie mieć "spokojną głowę" przy zamówienie całej partii zaproszeń.

Nasza rada: nie zostawiajcie zamówienia próbnych zaproszeń na ostatnia chwilę. W sezonie ślubnym czas oczekiwania nie zawsze jest krótki i tym samym wydłuży to proces zamówienia całej partii zaproszeń.

2. Jak długo będziemy czekać na zaproszenia?

Czas oczekiwania na zaproszenia ślubne może być różny. Wszystko zależy od firmy, w której decydujemy się na zakup. Może wynosić od tygodnia (chociaż bardzo rzadko taki termin zdarza się) do miesiąca czasu. Na czas oczekiwania może mieć też wpływ jak szybko będziecie akceptować projekt zaproszeń.

3. Zamawiamy

Przed zamówieniem zaproszeń najlepiej skontaktujcie się z pracownią zaproszeń ślubnych aby dowiedzieć się, jak wygląda proces składania zamówienia, co musicie przygotować. Często zamówienie należy złożyć wypełniając specjalny formularz zamówienia. To bardzo ważny etap. Na podstawie formularz, przygotowywany jest projekt zaproszenia i jego realizacja. Dokładne wypełnienie formularza znacznie usprawnia proces zamawiania. Nie zapominajcie więc podać swoich danych , tekstu, ilości zaproszeń itp.

4. Lista gości

Kolejnym ważnym elementem podczas zamawiania zaproszeń jest dobrze przygotowana lista gości. Co oznacza "dobrze przygotowana lista gości"? Zapewne dla każdej firmy coś innego. Wynika to z indywidualnego trybu pracy. Posłuchajcie zatem wskazówek, które udzieli Wam konsultant i dokładnie zastosujcie się do jego wskazówek. Zazwyczaj lista gości powinna być już w formie odmienionej, czyli takiej jaka będzie widnieć na zaproszeniu. Czasami potrzebne są dwie listy: do personalizacji zaproszeń oraz do personalizacji kopert. Musicie dokładnie sprawdzić czy w Waszej liście nie ma błędów, czy jest kompletna (aby nie nadsyłać kilku wersji).

5. Czy potrzebne są nam zapasowe zaproszenia?

Odpowiadamy: zdecydowanie TAK. Dlaczego?
- nigdy goście w pełnym składzie nie potwierdzą swojej obecności i być może będziecie chcieli zaprosić jeszcze kilka osób,
- pomimo dokładnego sprawdzenia listy gości, okazało się, że jednak zrobiliście błąd w imieniu lub nazwisku i pilnie potrzebujecie zaproszenia. Będzie wtedy "pod ręką",
- domawianie małej partii zaproszeń wiąże się z dodatkowymi opłatami, niekoniecznie szybko otrzymacie potrzebne zaproszenie, zwłaszcza gdy sezon ślubny będzie w pełni i firmy zalane są stosami zamówień.

6. Akceptacja projektu

Po złożeniu zamówienia przyjdzie czas kiedy otrzymacie projekt swojego zaproszenia do akceptacji. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić tekst, literka po literce aby wykluczyć literówki, błędy w nazwiskach, w numerach telefonu, w datach. Najlepiej zrobić to na spokojnie w domu na monitorze komputera, a nie szybko na telefonie ;-). Niech razem z Wami sprawdzą jeszcze tekst np. dwie osoby. Często zdarza się, że otrzymując projekt zachwycamy się grafiką, a o tak istotnym elemencie jak tekst zapominamy. Żeby była jasność - grafikę należy również sprawdzić ;-)
Musicie jeszcze wziąć pod uwagę, że kolory wyświetlane na monitorze w druku wyjdą troszkę inaczej.

jak wybrać zaproszenia ślubne zaproszenia morskie morze żeglarstwo

7. Jaki tekst zaproszenia wybrać?

Naszym skromnym zdaniem, im prostszy tym lepszy. Taki tekst da się fajnie wkomponować w zaproszenie i można pobawić się typografią - zastosować różnego rodzaju czcionki, wyróżnić ważne informacje. Jeśli chcemy w zaproszeniu zamieścić jakaś sentencję, ograniczcie się najlepiej do jednej - w myśl zasady "co za dużo to niezdrowo". ;-)

8. Czy koperta do zaproszeń jest ważna?

Koperta stanowi integralną część zaproszenia ślubnego. Jest zatem ważna. Czasami lepiej nawet zrezygnować z niej i dać samo zaproszenie niż np.  zaopatrzyć się w niepasującą kopertę. Kopertę dodatkowo można w różny sposób ozdobić etykietkami, np. z nazwiskami gości weselnych (bardzo pomocna sprawa przy wręczaniu zaproszeń), dekoracyjnym znaczkiem pocztowym, kółeczkiem/kwadracikiem do zamykania koperty.

9. RSVP, czyli prośba o potwierdzenie przybycia na przyjęcie weselne

Obecnie jest to zdecydowanie element obowiązkowy każdego zaproszenia ślubnego. Ale jaka jest najlepsza data, do której goście mogą potwierdzić przybycie? Naszym zdaniem najlepsza data to miesiąc przed uroczystością. Nie za długo (czasami goście nie są w stanie potwierdzić przybycia dwa, trzy miesiące przed weselem) i nie za krótko (dwa tygodnie przed przyjęciem to trochę krótko aby dograć np. papeterię weselną). Weźcie pod uwagę, że nie wszyscy zaproszeni goście będą zdyscyplinowani i zadzwonią do nas z informacją o tym czy przyjdą na wesele czy też nie. Do wielu osób będzie trzeba samemu telefonować.

jak wybrać zaproszenia ślubne zaproszenia złote glamour jak wybrać zaproszenia ślubne zaproszenia akwarelowe fioletowe rsvp

10. Zawiadomienia ślubne

Nie zapomnijcie o nich! Zapewne część osób chcecie zaprosić tylko na sam ślub (np. osoby z pracy) lub listownie powiadomić ich o tym, że zmieniacie stan cywilny.

Tekst, zdjęcia i zaproszenia: Metier - galeria rękodzieła
www.metier.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj