Stany Zjednoczone
Jak w wielu innych krajach, tort weselny w Ameryce jest symbolem płodności. Obecnie tort stał się miłym zakończeniem wieczoru dla gości, natomiast wcześniej miał głębsze religijne korzenie. W celu sprawienia, aby zachować wierność w małżeństwie oraz stworzyć dużą i szczęśliwą rodzinę Amerykanie zachowują pierwszy kawałek weselnego tortu do pierwszej rocznicy ślubu.
Polska
Tradycyjnie jako desery serwowane na polskich weselach są wybierane: serniki, pierniki, szarlotki, murzynki, rolady biszkoptowe lub na przykład makowce. Delektować się tymi pysznościami możesz w wielu wrocławskich cukierniach, ale zachęcamy do zamówienia tych przygotowanych według najbardziej tradycyjnych przepisów. Znajdź je w Tortowni na Bema, gdzie doskonałej jakości deserom towarzyszą tu przystępne ceny i naprawdę miła obsługa.
Na polskich ślubach, organizowanych według dawnych tradycji, mogą pojawić się też mniej popularne, wręcz nawet zapomniane słodycze, takie jak na przykład.: sękacz, pleśniak, ciasto drożdżowe z owocami, piszinger, ciasto „zebra”.
Wielka Brytania
Fantazyjne ciasto zajmuje centralne miejsce na brytyjskich weselach. Zwykle taki tort jest wykonany z dobrze nasączonego koniakiem biszkoptu ze śliwką, rodzynkami, porzeczkami i skórką pomarańczową. Zamiast zachowywać kawałek tortu do pierwszej rocznicy, jak robią to w Ameryce, Brytyjczycy zostawiają jego górną warstwę do narodzin pierworodnego dziecka.
Dania
Tort weselny w Danii ma kształt pierścienia. Robi się go z migdałowego ciasta i marcepanu, środek wypełnia cukierkami, ciastkami, owocami i sorbetem, a dekoruje portretami nowożeńców z pastylek i marcepanu.
Indonezja
Indonezyjski tort weselny jest nazywany keslapis i jest wielowarstwowym wyrobem cukierniczym. Zwykle wytwarza się go z czekolady i wanilii, z dodatkiem cynamonu i gałki muszkatołowej dla dodania pikanterii i smaku.
Korea Południowa
Zamiast używania zwykłej mąki pszennej, Koreańczycy przygotowują tradycyjne ciasto Mujigae Tteok z pokruszonego ryżu gotowanego na parze z dodatkiem czerwonej fasoli, która jest zmielona na proszek. Zwykle jest zawsze bardzo tęczowe (Mujigae oznacza tęczowy) i kolorowe, ale niezbyt słodkie w smaku.