Staranne oczyszczenie i kremy
Oczyszczaj skórę twarzy przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej robić to za pomocą kosmetyków, w skład których nie wchodzi alkohol – ma on działanie wysuszające, co w zimie jest szczególnie niewskazane. Przemywanie skóry wodą z mydłem także jest niewskazane. Można natomiast używać wody micelarnej albo delikatnych toników. Odpowiednio umyta skóra nie tylko zostaje oczyszczona z makijażu, pyłów i innych zabrudzeń, ale łatwiej absorbuje składniki odżywcze dostarczane za pomocą kremów.
Stosowanie kremów, zarówno rano, jak i wieczorem, jest sprawą absolutnie podstawową. Jego rodzaj powinien zostać dostosowany do rodzaju skóry – gęsty, tłusty dla suchej, a dla cery tłustej lżejszy. Nawilżenie zimą to ważna sprawa, przed wyjściem na zewnątrz, zwłaszcza na bardzo niską temperaturę, lepiej jednak sprawdzi się krem z właściwościami ochronnymi. Nie wolno także zapominać o skórze pod oczami: jest ona szczególnie delikatna i złe warunki atmosferyczne mogą doprowadzić nawet do popękania naczynek. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny krem pod oczy. Na noc dobrze powinny sprawdzić się kremy nawilżające albo odżywcze. Krem do dłoni na zimę powinien je ochraniać i regenerować. W przypadku, gdy twoje dłonie już są zaczerwienione i popękane, najlepiej pójść do apteki po maść (najczęściej z witaminą A) – zazwyczaj produkty tego typu są bardzo tanie, a mogą pomóc skórze wrócić do naturalnego stanu.
Kompleksowa pielęgnacja delikatnymi kosmetykami
Same kremy do twarzy czy rąk to jednak nie wszystko. Skóra całego ciała narażona jest w końcu na nadmierne wysuszenie, warto więc dobierać właściwe żele pod prysznic i balsamy. W przypadku skóry twarzy pielęgnację można wesprzeć stosując co jakiś czas maski albo preparaty odżywcze i nawilżające.
W zimie, kiedy skóra łatwo ulega podrażnieniom, dobrze zdecydować się na kosmetyki delikatne, oparte na naturalnych składnikach – takie w swojej ofercie ma na przykład polski sklep Barwa. W ich asortymencie można znaleźć między innymi naturalne kremy do rąk, łagodny płyn micelarny, dobre olejki i żele do ciała. Warte uwagi są także kosmetyki hipoalergiczne odpowiednie dla osób ze skłonnościami do alergii i podrażnień, które działają odżywczo oraz łagodząco na skórę. Zimą stosujmy również peeling – usunięcie martwego naskórka pozwoli głębiej wnikać składnikom odżywczym. By nie podrażniać skóry przemyśl zastosowanie delikatnych peelingów np. peeling cukrowy Barwa z serii Barwy Harmonii , który nie tylko oczyszcza, lecz również dogłębnie odżywia skórę.
Wybieraj kosmetyki zawierające przede wszystkim witaminę A oraz E (D i K również mogą mieć zbawienny wpływ). Substancje, których warto szukać w składzie to także aloes, ekstrakt ze słonecznika, wazelina, parafina, wosk pszczeli, ekstrakt z pszenicy, olej arganowy, glicerynę, wyciąg z zielonej herbaty czy kwas hialuronowy.
Chroń przed wiatrem i mrozem
Chociaż stosowanie kosmetyków jest dla naszej cery bardzo ważne, pamiętaj, że samo w sobie nie wystarczy. Dbać o skórę w trudnym okresie zimowym należy kompleksowo. Podczas ujemnych temperatur nie wychodź z domu bez rękawiczek. Nawet najlepszy krem może nie uchronić skóry dłoni przed pękaniem, jeżeli będą często narażone na mróz. Wiele osób rezygnuje z ochrony rąk ze względu na to, że chce swobodnie korzystać z telefonów komórkowych – w takim wypadku przemyśl zakup specjalnych rękawiczek ze zdejmowaną końcówką. Podczas dużych mrozów warto także choć trochę osłaniać twarz przed wiatrem za pomocą szalika oraz kaptura. Ogrzewanie przesusza powietrze, a to z kolei negatywnie wpływa na cerę – nawilżanie powietrza w mieszkaniu wpływa pozytywnie i na naszą skórę, i na cały organizm. Używanie nawilżacza powietrza to więc kolejny trik, który może pomóc w zadbaniu o stan naszej cery.
Dostarczaj składników odżywczych
Odpowiednia dieta również wpływa na stan skóry. Zadbaj o to, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, zwłaszcza zaś witaminy C i witaminy E. Ta pierwsza (zwana też kwasem askorbinowym) posiada wiele zbawiennych właściwości – między innymi wzmacnia organizm oraz jest niezbędna w syntezie kolagenu. Ułatwia również gojenie ran, więc będzie szczególnie przydatna, jeśli skóra już uległa podrażnieniu. Witamina E z kolei zwana jest czasem „witaminą młodości” i spowalnia proces starzenia się skóry. Zimą nasz jadłospis często jest mniej urozmaicony. Postaraj się zadbać o to, by w twojej diecie wciąż znajdowały się warzywa i owoce, nawet jeśli niektóre z nich trudniej kupić – sięgnij na przykład po cytrusy albo pomyśl o przyrządzeniu koktajlu owocowo – warzywnego. Pamiętaj też o tym, żeby codziennie dostarczać organizmowi odpowiednich ilości wody. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli utrzymać skórę w dobrym stanie nawet w najbardziej mroźną zimę.
Tekst i zdjęcia: Barwa.com.pl