Jak często karmić maluszka w nocy?
Karmienie piersią w nocy jest czynnością, wokół której pojawiło się wiele pytań. Jedno z nich dotyczy częstotliwości. Co jest właściwe?
Twoje mleko ma konsystencję płynną, dlatego jest pokarmem, który szybko się trawi. Po kilku godzinach maluszek staje się głodny, budzi się w nocy i domaga jedzenia. Zaleca się, aby przez pierwsze tygodnie przystawiać niemowlę minimum co 4 godziny. A kiedy będzie ono miało już pół roczku, można to robić nieco rzadziej, co 6 godzin.
Dłuższe odstępy będą możliwe wtedy, kiedy do diety wprowadzone zostaną nowe produkty, takie jak: pierwsza marchewka, ziemniak, brokuł. Ważne jednak, aby obserwować swoją pociechę i nie przedłużać odstępów między karmieniami. Dziecko nie powinno być głodne. Może wówczas dojść do osłabienia młodego organizmu, ponieważ nie ma on dostarczonych niezbędnych składników. W pierwszych tygodniach można nawet budzić noworodka na karmienie, przerwy nie powinny bowiem wynosić 6 godzin.
Czy spać razem z dzieckiem?
To ty podejmiesz taką decyzję. Od Ciebie zależy, czy maluszek będzie spał osobno, czy razem z tobą. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy. Zaletą jest, że masz dziecko u siebie w łóżku, nie musisz wstawać do niego w nocy, aby przystawić go do piersi.
Kiedy nie należy spać z maluszkiem? Nie rób tego nigdy po alkoholu, lekach psychotropowych i środkach odurzających. Poza tym w łóżku nie powinno być żadnych zagłębień, w które mogłoby wpaść dziecko. Zagrożeniem są ponadto duże i miękkie poduszki. Wygodnym i bezpiecznym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej przystawki do łóżka rodziców.
Czy w nocy mleko ma inny skład?
Pokarm nocny ma zupełnie inne właściwości niż ten produkowany podczas dnia. Ma on więcej kalorii i jest bardziej sycący niż pokarm podawany podczas dnia (źródło). Pomaga dziecku przybierać na wadze, co jest szczególnie cenne w przypadku wcześniaków, które mają zbyt niską masę.
W mleku nocnym jest dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one ogromny wpływ na układ nerwowy niemowlęcia. W pokarmie od mamy dostarczana jest oprócz tego melatonina. Hormon odpowiedzialny jest za sen i przynosi ulgę w czasie kolek, bo wpływa na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego.
Karmienie nocne kontra laktacja. Jak na siebie wpływają?
Przystawianie do piersi w nocy to regularna stymulacja, która wspiera proces laktacji. Dochodzi wówczas do podniesienia się poziomu prolaktyny, która odpowiada za produkcję mleka. Ilość i jakość pokarmu jest wówczas dostosowana do potrzeb niemowlaka.