Makijaż a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to popularna metoda korekcji najpowszechniejszych wad wzroku. Za ich pomocą koryguje się krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Prawidłowo dobrane soczewki są praktycznie niewyczuwalne: umieszcza się je bezpośrednio na pokrytej warstwą filmu łzowego rogówce oka. Szkła kontaktowe zapewniają użytkownikowi najwyższy stopień higieny, gwarantując pełen komfort noszenia. To znakomita alternatywa dla okularów. Soczewki mogą pomóc również osobom z dużymi wadami wzroku: mogą z nich korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, nastolatkowie czy seniorzy. Wiele osób rozpoczynających przygodę ze szkłami kontaktowymi zmaga się z różnego rodzaju wątpliwościami. Wśród pań najczęściej pojawiającym się pytaniem jest kwestia makijażu. Czy noszenie soczewek oznacza konieczność rezygnacji z używania ulubionych kosmetyków? Czy stosowanie makijażu w soczewkach jest bezpieczne? Jeśli i ciebie trapią podobne dylematy, przeczytaj ten artykuł do końca.

makijaż make up soczewki soczewki kontaktowe porady pielęgnacja uroda i zdrowie inspiracje

Czy można się malować nosząc soczewki?

Wszystkie użytkowniczki soczewek kontaktowych mogą być spokojne – szkła kontaktowe nie stanowią żadnej przeszkody do upiększania się za pomocą makijażu. Osoby noszące szkła kontaktowe powinny jednak bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • nigdy nie używamy kosmetyków po terminie przydatności,
  • przed przystąpieniem do nakładania makijażu dokładnie myjemy ręce,
  • stosujemy wyłącznie własne kosmetyki – sięgając po cudze rzeczy narażamy się na infekcję,
  • staramy się nie używać lakierów do włosów – a jeśli już musimy to robić, w trakcie aplikacji zamykamy oczy,
  • jeśli wystąpi u nas podrażnienie lub jakikolwiek dyskomfort, rezygnujemy z używania kosmetyków i konsultujemy się ze specjalistą.

Nosząc soczewki można wykonywać makijaż, jednak aby zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo z pewnych kosmetyków warto zrezygnować. Dotyczy to takich produktów jak kremowe podkłady i cienie w kremie (mogą zabrudzić powierzchnię soczewki), pudry sypkie i cienie brokatowe oraz tusze do rzęs o właściwościach wydłużających (zawarte w nich drobinki mogą łatwo przedostać się do oka). Produkty kremowe najlepiej zastąpić naturalnymi kosmetykami na bazie wody, a zamiast pudrów i cieni w postaci sypkiej lepiej używać wersji prasowanych. Podczas nakładania pudru należy zamknąć oczy. Użytkowniczki soczewek kontaktowych nie powinny stosować sztucznych rzęs – zawarty w nich klej może powodować podrażnienia oczu. Do malowania rzęs najlepiej używać produktów wodoodpornych, aby tusz i eyeliner nie obsypywały się w trakcie dnia. Tuszowanie rzęs rozpoczynamy nie od nasady, lecz nieco wyżej, a następnie nakładamy maskarę na same końcówki włosków.

Zakładanie soczewek: przed czy po makijażu?

Podstawowa zasada dotycząca makijażu użytkowników szkieł kontaktowych jest następująca: najpierw soczewki, potem malowanie. Taka kolejność pozwoli ochronić się przez ryzykiem przedostania się drobinek kosmetyków pod soczewkę, co mogłoby doprowadzić do podrażnienia oka, a w konsekwencji nawet wywołać groźną infekcję.

Kosmetyki a soczewki kontaktowe

makijaż make up soczewki soczewki kontaktowe porady pielęgnacja uroda i zdrowie inspiracje


Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą używać produktów do robienia makijażu, jednak powinny lepiej przemyśleć dobór swoich kosmetyków. Zaleca się, by w kosmetyczce użytkownika szkieł kontaktowych znalazły się przede wszystkim wyroby hipoalergiczne, bezzapachowe i beztłuszczowe. To ważne szczególnie w przypadku kosmetyków do demakijażu oraz produktów stosowanych do malowania oczu. Produkty zawierające większą ilość chemicznych dodatków mogą powodować podrażnienia, przez co może pojawiać się pewien dyskomfort. Bez względu na to, czy i jak mocno się malujesz oraz jakich kosmetyków używasz, najważniejszą kwestią jest dbanie o czystość twoich soczewek. Podstawową zasadą higieny podczas zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych jest dokładne umycie dłoni ciepłą wodą z mydłem (najlepiej pozbawionym detergentów syntetycznych), a następnie osuszenie rąk jednorazowym ręcznikiem papierowym. W przypadku soczewek o przedłużonym trybie noszenia (np. miesięcznych czy kwartalnych) warunkiem komfortu i bezpieczeństwa użytkowania jest właściwa pielęgnacja. Po zdjęciu szkła należy oczyścić specjalnym preparatem do dezynfekcji, a następnie umieścić w pojemniczku wypełnionym płynem do soczewek.

Jak zmywać makijaż w soczewkach?

Odnośnie zmywania makijażu obowiązuje analogiczna reguła co w przypadku jego nakładania: najpierw zdejmujemy soczewki, później usuwamy makijaż. Wybierając preparat do demakijażu zwróćmy uwagę na ich skład. Unikajmy produktów na bazie oleju pozostawiających na skórze lepki filtr – zamiast tego używajmy lekkich, delikatnych płynów na bazie wody. Bez względu na to, po jaki preparat do demakijażu sięgniemy, zawsze pamiętajmy, by przed rozpoczęciem aplikacji zdjąć soczewki!

 

Materiał zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj