Niektóre perfumy budzą silną reakcję otoczenia. Jeśli zdarzyło Ci się, że ktoś niejednokrotnie zapytał, czym pachniesz, to być może w Twoim ulubionym zapachu kryją się składniki uważane za afrodyzjaki.
1. Piżmo
Składnik ten pozyskiwany był oryginalnie od zwierząt, a dokładniej od piżmowca syberyjskiego, czyli kopytnego ssaka zamieszkującego górskie tereny Azji. Piżmo było wydobywane z gruczołu, który piżmowiec ma na brzuchu – jego zapach jest bardzo specyficzny i intensywny, co czyni go idealnym składnikiem bazy perfum, zapewniającym kompozycjom trwałość. Dziś nie praktykuje się już pozyskiwania piżma od zwierząt, lecz tworzy się go w laboratoriach. Ciepły aromat przyciąga zarówno mężczyzn, jak i kobiety – warto szukać go w perfumach.
2. Ylang-ylang
Ylang-ylang to inaczej jagodlin wonny – roślina uprawiana w Azji do pozyskiwania pachnącego olejku. Piękny, kwiatowy zapach jest składnikiem kultowych perfum Chanel No. 5 i przypisuje mu się moc przyciągania mężczyzn. W Indonezji płatki kwiatów rozsypuje się na łożu nowożeńców. Zapach działa również relaksująco. Spotkasz go w wielu klasycznych zapachach, np. Mademoiselle od Chanel. Więcej perfum z ylang-ylang znajdziesz > tutaj <
3. Drzewo sandałowe
Drzewny zapach olejku sandałowego łagodzi napięcia nerwowe, leczy bezsenność i działa jak delikatny afrodyzjak. Warto wiedzieć, że zapach perfum wchodzi w reakcję z naturalnym zapachem skóry, dlatego perfumy na każdym pachną inaczej. Niektórych korzenno-drzewna nuta sandałowca może bardziej pobudzać, niektórych relaksować.
4. Wanilia
Zapach wanilii działa pobudzająco na mężczyzn, ponieważ podobno kojarzy się… z mlekiem. Wiele popularnych kompozycji zawiera w składzie olejek waniliowy, który nadaje im słodki aromat. Spodoba się osobom, które lubią perfumy z kategorii gourmand, czyli kompozycje pachnące słodyczami. Zapachy pralin, mleka migdałowego czy wanilii kojarzą się z jedzeniem i przyjemnością.
5. Jaśmin
Jaśmin jest uważany za jeden z najmocniejszych afrodyzjaków. Olejek pozyskiwany z tej rośliny jest drogi, dlatego najczęściej jaśmin znajdziesz w perfumach uznawanych za luksusowe. Jaśmin chętnie jest łączony w mieszankach z mocnymi, kwiatowymi zapachami, jak tuberoza, gardenia czy wanilia. Taki zapach jest intensywny, dlatego w nadmiarze może wywoływać ból głowy. Ale kilka kropel mieszanki to dobry wybór na wieczorne wyjście.
Wybierając perfumy, nie kieruj się pierwszym wrażeniem, które jest złudne. Bukiety perfum rozkwitają po kontakcie ze skórą, dlatego najlepiej rozpylić je na nadgarstku i poczekać. Budowę zapachu można przyrównać do piramidy. U jej podstawy leży baza, która decyduje o charakterze perfum. Aby ją poczuć, należy poczekać kilkadziesiąt minut – warto to zrobić, aby przekonać się, czy mieszanka pasuje do naszej osobowości.