Dlaczego skórze pod oczami brakuje jędrności?
Nawet jeśli jędrności owalu całej twarzy nie można niczego zarzucić, nie wyklucza to w stu procentach wiotkości skóry pod oczami. Cechuje się ona bowiem całkowicie innymi właściwościami niż w pozostałych obszarach twarzy.
Charakterystyczny dla niej jest m.in. niemal całkowity brak włókien podporowych, który skutkuje tym, że tkanka podskórna jest luźna. I tak już niewystarczająca podściółka tłuszczowa zanika dodatkowo z biegiem lat i wraz z ogólną utratą sprężystości skóry skutkuje powstaniem wyraźnej doliny łez.
Napięciu wiotkiej skóry pod oczami nie sprzyja również suchość, która jest typowa dla tego rejonu twarzy. Wynika z małej liczby gruczołów łojowych, które nie są w stanie wyprodukować potrzebnej ilości sebum. Co więcej, na tym niewielkim obszarze znajduje się duża liczba mięśni nieustannie pracujących nad tym, by sterować ruchem gałki ocznej i powieki. To z kolei powód przesądzający o tym, że wokół oczu najłatwiej o powstanie zmarszczek mimicznych.
Jak ujędrnić skórę pod oczami?
Rutyna pielęgnacyjna ukierunkowana na poprawę jędrności wiotkiej skóry pod oczami powinna zostać zaplanowana w sposób zakładający jak najmniej tarcia i naciągania.
Demakijaż najlepiej wykonywać środkami niewymagającymi szorowania płatkami, czyli np. olejkami. Podczas aplikacji takich kosmetyków, jak sera, kremy i maseczki, warto używać samych opuszków palców i delikatnie wklepywać produkty w delikatną, cienką skórę, kierując się od wewnętrznego do zewnętrznego kącika.
Czego nie może zabraknąć w rutynie przeciwdziałającej wiotkiej skórze pod oczami? Działania powinny obejmować trzy aspekty: nawilżenie, poprawę jędrności i ochronę przeciwsłoneczną. Tylko spełnienie tych trzech potrzeb pozwoli nie tylko wizualnie poprawić napięcie skóry, ale też podtrzymać ten efekt na tak długo, jak to możliwe.
Poza wysokimi filtrami UV przydadzą się tu również kosmetyki zawierające np. kwas hialuronowy, witaminę C, rutynę czy retinol i jego pochodne. Skuteczne kosmetyki pod oczy znajdziesz na stronie 4skin: https://www.4skin.pl/sklep/kategorie/pielegnacja-okolic-oczu/.
Nie tylko kosmetyki – zabiegi przeciwzmarszczkowe pod oczy
Chociaż profesjonalnym kosmetykom przeciwzmarszczkowym nie sposób odmówić skuteczności, to jednak mogą okazać się niewystarczające. We wzmocnieniu ich efektu i poprawie napięcia wiotkiej skóry pod oczami pomogą zabiegi manualne wykonywane przez specjalistę lub samodzielnie.
Dobrym pomysłem może okazać się masaż kobido polegający na głębokiej stymulacji mięśni w różnych obszarach twarzy oraz na pobudzeniu przepływu krwi i limfy. W zależności od indywidualnych uwarunkowań kilka lub kilkanaście sesji powinno zapewnić satysfakcjonujący efekt zmniejszający wiotkość skóry pod oczami, który bywa czasem nazywany naturalnym lub japońskim liftingiem.
Samodzielne wykonanie takiego zabiegu w zaciszu własnych czterech ścian może być trudne, o ile nie masz fachowych umiejętności. Możesz jednak wspomóc się praktycznymi akcesoriami do masażu twarzy, takimi jak np. rollery i płytki gua sha. Wykonywane z naturalnych kamieni idealnie wpisują się w klimat azjatyckiej medycyny ludowej, a przy tym zapewniają optymalny nacisk na tkanki przy zastosowaniu niewielkiej siły własnej. Dodatkowo pozostają gładkie i chłodne przez cały zabieg, dostarczając przyjemnych wrażeń.