Jak dobrać kolor lakieru?

Wybierając lakier do paznokci zwykle sięgamy po odcienie, które w danym momencie nam się podobają czy są na topie. Tak dobrany kolor często później rozczarowuje – szybko zmywasz go z paznokci, a lakier ląduje na półce, obok kilku innych, których już prawdopodobnie nigdy nie użyjesz. Znasz to?

 

Większość z nas zna ten scenariusz dokładnie. Na półce stoi kilka czy kilkanaście lakierów. Tylko niektóre z nich są używane, na całą resztę już pewnie nie spojrzymy łaskawszych okiem. Jak uniknąć tej sytuacji? Wystarczy przy wyborze koloru kierować się kilkoma prostymi zasadami.


Dobierz kolor do typu urody

Podobnie jak kosmetyki do makijażu twarzy, tak i lakiery do paznokci powinny pasować do naszego typu urody. W zależności od karnacji ten sam kolor na paznokciach u jednej osoby może być oszałamiający, u innej sprawiać zupełnie odmienne wrażenie. Przyjrzyj się więc dłoniom i sprawdź, które odcienie będą wyglądały na nich lepiej. Największy wybór kolorów mają panie o ciemniejszej karnacji. Na ich paznokciach świetnie wygląda większość odcieni. Wystrzegać powinny się jedynie brązów, które są zbyt zbliżone do koloru skóry, przez co nie prezentują się dobrze.
Dobranie lakieru do jaśniejszej skóry jest nieco trudniejsze. Jeśli masz właśnie taki odcień, przyglądając się mu dokładnie odpowiedz sobie na pytanie, czy jest on bardziej żółty czy delikatnie różowy. W pierwszym przypadku lepiej sprawdzą się ciepłe barwy, w drugim raczej chłodne, lekko wpadające w niebieski. W sklepach znajdziesz szeroki wybór zarówno ciepłych, jak i chłodniejszych barw, wybierz na przykład lakier Astor w odpowiednim odcieniu.


…do kształtu paznokcia

Dobierając lakier zwróć uwagę na kształt, strukturę i kolor płytki. Na krótkie i szerokie paznokcie poleca się raczej kolory jasne, gdyż ciemne optycznie jeszcze pomniejszają płytkę. Wrażenie wydłużenia osiągniesz używając jasnych róży, odcieni beżowych czy kremowych. Bywa jednak, że w danym sezonie lansowane są paznokcie krótkie, dodatkowo pomniejszone optycznie bardzo ciemnym lakierem. Tu zatem wybór koloru zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i co jest aktualnie modne. Zdecydowanie jednak właścicielki krótkich i szerokich płytek powinny wystrzegać się malowania paznokci we wzorki czy robienia na nich francuskiego manicure. To zarezerwowane jest raczej dla paznokci długich i smukłych. Jeden kolor polecany jest także gdy płytka jest nierówna.
Również przebarwienia determinują wybór lakieru. By je zamaskować, trzeba, oczywiście, szukać kolorów ciemniejszych, dobrze kryjących. Wypróbuj np. lakier Sally Hansen.


…do stroju i okazji

Lakier dopasowany do stroju, a zatem i okoliczności – wydaje się to oczywiste, a jednak często o tym zapominamy. A i tu dobór kolorów jest ważny. Na spotkanie biznesowe lepiej wybrać kolory neutralne, jasne, transparentne, które są też bardziej uniwersalne (podobnie jak klasyczna czerwień, która pasuje niemal do wszystkiego). Na sobotni wieczór świetnie nadają się kolory ciemniejsze. Pamiętaj jednak, że kolory intensywne przyciągają wzrok. Nie warto więc zakładać wówczas dużego ozdobnego pierścionka. Znacznie lepiej postawić tu na delikatną obrączkę lub w ogóle z biżuterii na dłoniach zrezygnować.
Swoimi prawami rządzi się natomiast lato. W wakacje najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe (wypróbuj np. lakier Essie, wybór odcieni jest bardzo duży!). Lato to również czas, kiedy można nieco zaszaleć, gdyż opalona skóra pozwala na dobieranie zupełnie innych odcieni niż przez pozostałą część roku.

Tekst i zdjęcia: eZebra.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza ShinyGirl sobota, 20 lipiec 2019 13:26 napisane przez ShinyGirl

    Na codzień preferuję klasyczne kolory - czerń, biel nude, ale w wakacje szaleję z odcieniami - moim hitem ostatnio jest lakier No Excuses - no bomba!

Skomentuj