Aby małżeństwo było udane, czyli 8 zdrowych zwyczajów do wypracowania w trakcie narzeczeństwa

Na zmiany nigdy nie jest za późno, zwłaszcza jeśli ich przyswojenie ma ułatwić wspólne życie. Rozwijanie zdrowych zachowań w związku jest bardzo ważne - oczywiście, wiemy, że miłość jest podstawą każdego szczęśliwego związku, jednak oprócz miłości istotne jest, aby przygotować się nie tylko na dobre i radosne chwile w małżeństwie, ale i także na ciche dni, kłótnie i przeciwności losu. Czy może być ku temu lepszy czas, jak okres narzeczeństwa? Wykorzystajcie ten okres odpowiednio i zadbajcie o Wasz związek. Jakie zachowania i zwyczaje pomogą Wam przetrwać w małżeństwie w radości i wzajemnej miłości? Podpowiadamy!

ślub wesele inspiracje porady psychologia związku małżeństwo narzeczeństwo porady związkowe abcslubuSuknia ślubna - Salon White, Warszawa
Ozdoba do włosów - PiLLow Design
Garnitur, koszula, mucha i poszetka - Klasyka Moda Męska
Bukiet ślubny - Pracownia Florystyczna Anemony
Zdjęcie - KAMA Weddings

Dobrze się bawcie!

Jedna z najważniejszych podwalin małżeństwa jest jednocześnie tą najprzyjemniejszą częścią - wspólna zabawa! Wraz z upływem lat w małżeństwie i starzeniem się, nie zapominajcie o radości z życia - śmiejcie się, uśmiechajcie i wspólnie doświadczajcie. W życiu będą pojawiać się nie tylko same dobre momenty, przeżyjecie wspólnie wzloty i upadki finansowe, zmierzycie się ze stratą, ale i zyskacie mnóstwo dobrych wspomnień - ważne jest, abyście utrzymali pozytywne nastawienie i cieszyli się wspólnym czasem, niezależnie od tego, co ma nadejść.

Dbajcie o kontakt fizyczny w codziennych sytuacjach

Mała rzecz - a cieszy - przy każdym powitaniu i pożegnaniu dajcie sobie buziaka lub wymieńcie uścisk. Dotyk fizyczny jest bardzo ważny w budowaniu trwałej i zdrowej relacji. Kiedy dotykacie się, będziecie chcieli to robić częściej, jednak bardzo łatwo jest wypaść z tego rytmu, a bywa trudno przełamać ponownie barierę, co z kolei powoduje narastanie dystansu nie tylko fizycznego, ale i emocjonalnego.

Słuchaj swojego partnera

Czasami zbyt dużo mówimy, a bardzo mało słuchamy - to także jeden z elementów będący potencjalnym punktem zapalnym do kłótni w związku. Oczywiście, jak wspomniałyśmy wyżej, komunikacja jest bardzo ważna, jednak równie istotne jest słuchanie tego, co mówi do nas nasz partner. Jeśli jedno z Was wraca do domu w podłym nastroju, drugie powinno pomóc zmienić ten stan - i wcale nie wymaga to wiele wysiłku! Zapalenie świec, przygotowanie kąpieli, lampka wina, czy deska ulubionych przekąsek - takie drobne rzeczy pokażą drugiej połowie, że wsłuchujesz się w to, co do ciebie mówi i... dbasz o nią, to naprawdę wystarczy.

Rozmawiajcie ze sobą

Komunikacja to podstawa każdej relacji społecznej, dlatego naukę zachowań ułatwiających wspólne życie należy zacząć od podstaw- rozmowy. Rozmawiajcie ze sobą codziennie! Nawet jeśli w ciągu Waszego dnia nie wydarzyło się nic znaczącego, wymieńcie się spostrzeżeniami i jego przebiegiem. Brak komunikacji powoduje drobne spięcia, które, narastając, potrafią doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych kłótni. Uznajcie rozmowy i komunikację za priorytet Waszego związku, który codziennie będziecie rozwijać - czas narzeczeński pozwala na to idealnie, a wypracowane schematy komunikacyjne docenicie szczególnie mocno później, kiedy w związku pojawią się dzieci i czasami będzie Wam brakowało czasu tylko dla siebie. Zwykłe "jak minął Ci dzień?" naprawdę pomaga!

Na związku życie się nie kończy

Może to trudne do uwierzenia, ale indywidualność i samodzielność w związku małżeńskim jest bardzo ważna. Wiemy, że wiele osób pragnie zamknąć się w mięciutkim kokonie ze swoją drugą połówką, jednak nie można zaniedbywać życia poza małżeństwem! Ważne jest, aby każde z Was miało "coś swojego" - swoją pasję, swoją pracę, swoich przyjaciół - miej aktywności, które wykonujesz samodzielnie, nie tylko ze swoim małżonkiem. Nie osiadaj na laurach, bądź wciąż tak samo aktywny jak w chwili, kiedy twoja druga połowa cię poznała.

Sprzątaj po sobie

Jeśli należysz do osób spod znaku porządnickich - wypucujesz fugi w łazience, po każdej kąpieli wyciągasz kołtuny włosów z odpływu czy czyścisz opluty pastą zlew po każdym myciu zębów - robisz to dobrze. Schody zaczynają się w momencie, kiedy nie do końca pamiętasz o takich "drobnych" sprawach jak niezostawianie ciuchów na podłodze, kolekcjonowanie naczyń w zlewie. Jeśli zaliczasz się do tej drugiej grupy, no cóż - musisz nad tym popracować. Co prawda, nie są to jakieś wielkie rzeczy, jednak ich nagromadzenie w codziennym życiu może prowadzić do niepotrzebnych spięć i niesnasek, a przecież wcale tego nie chcesz, prawda? Jeśli jeszcze nie zamieszkaliście razem, a planujecie niebawem znaleźć wspólny kąt, to najlepszy czas, żeby popracować nad zachowaniem czystości.

Śmiejcie się i żartujcie - razem

Utrzymanie lekkiej i przyjaznej atmosfery w związku jest bardzo ważne dla zachowania zdrowej relacji. Ważne jest, żeby w momentach, kiedy nie macie najlepszych nastrojów, pokłóciliście się lub coś nie poszło po Waszej myśli w pracy, nie wylewać na siebie wzajemnie żalów, a starać się znaleźć element humorystyczny w każdej z sytuacji. Stwarzajcie wspólne wspomnienia, nie skupiajcie się na małych niepowodzeniach i, najważniejsze, nie porównujcie się do innych, a wszystko będzie dobrze.

Poznaj samego siebie

Może zabrzmieć to jak oklepany frazes, ale czy wiesz, kim jesteś jako jednostka? Jakie są twoje mocne strony, jakie słabości, w czym możesz dopełnić swoją drugą połowę? Zastanów się nad tym w okresie narzeczeństwa, aby wejść w małżeństwo z pełną świadomością siebie i tego, kim jesteś - dzięki temu zbudujesz pewność siebie, co z kolei jest bardzo ważne w związku.

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj