Przysięga małżeńska Do It Yourself - jak ją napisać samodzielnie?

Śluby cywilne i humanistyczne rządzą się swoimi prawami. O ile w przypadku ślubu cywilnego, mamy stricte urzędowo wyznaczoną kolejność i scenariusz, o tyle urzędnicy coraz częściej zgadzają się na to, by po lub przed częścią oficjalną, Para Młoda wymieniła się własnoręcznie przygotowanymi przysięgami. Ślub humanistyczny pozwala na znacznie większą swobodę - całość ceremonii i przysięgi przygotowywane są indywidualnie z ogromnym nastawieniem na potrzeby Pary i marzenia schematu ceremonii. Jeśli planujecie ceremonię humanistyczną lub Wasz urzędnik państwowy zgodził się na kilka słów od Was dla Was, będziecie potrzebować inspiracji. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie elementy powinna zawierać dobrze napisana przysięga małżeńska? Mamy dla Was kilka podpowiedzi- być może pośród nich znajdziecie takie, które zainspirują Was do stworzenia własnej przysięgi ślubnej?

ślub cywilny humanistyczny ceremonia ślubna cywilna przysięga ślubna własna przysięga ślubna inspiracje poradySuknia ślubna - Afrodyta Moda Ślubna
Dekoracje miejsca ceremonii ślubnej - Lilacorio
Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

Dobra przysięga małżeńska powinna być zbudowana jak poprawnie napisane wypracowanie, ale jednocześnie powinna być stosunkowo krótka, osobista, podniosła i wzruszająca. Jak osiągnąć równowagę, pisząc tak ważne słowa?

Wstęp

Dobrze rozpocząć przysięgę małżeńską od cytatu - recytacji ulubionego wiersza, cytatu dotyczącego bezpośrednio małżeństwa, związku dwojga ludzi, czy też analogii, którą możesz zaadaptować na własne potrzeby. Możesz użyć także zabawnej anegdotki z Waszego życia. Dobrze sprawdzają się też historie z pierwszego spotkania i tego, co wtedy poczuliście. To osobiste wyznanie, dlatego pamiętaj o tym, aby zwrócić się bezpośrednio do swojej Ukochanej/Ukochanego imieniem lub, jeśli takie macie, Waszymi ksywkami, tak, jak zwykle do siebie mówicie, kiedy jesteście sami :). To też dobry moment na wyrażenie swojej wdzięczności wobec Drugiej Połowy, wymienienie tych cech, które urzekają w Niej/Nim od pierwszego wejrzenia i rzeczy, które za które się kochacie. Następnie, przechodzimy do właściwej części przysięgi.

Przysięga

To najważniejszy punkt całej ceremonii - to wyznanie miłości, przywiązania na zawsze do drugiej osoby, zapewnienia jej o poczuciu bezpieczeństwa, opiece, wspólnej starości, przyrzeczenie wierności i wytrwałości. Oprócz tradycyjnych: w smutku i w radości, w zdrowiu i w chorobie, miłości, wierności i przywiązaniu aż do śmierci, warto w tym punkcie złożyć własne obietnice. Zastanów się, co chcesz przekazać w tej części przysięgi - jakie wartości są dla Was najważniejsze jako dla Pary? Czy będzie to wspólne dążenie do ustalonych wcześniej celów, czy obietnica wsparcia w podejmowaniu decyzji? Kiedy już ustalisz treść tej najważniejszej części, możemy przejść do kolejnego etapu przysięgi.

Zakończenie

W przypadku cywilnej ceremonii zaślubin, podążać będziecie, po wygłoszeniu swojej przysięgi, za słowami urzędnika udzielającego Wam ślubu, więc wystarczy powtarzać za nim odpowiednie słowa. Jeśli planujecie ślub humanistyczny, tak naprawdę macie dużą swobodę w tej kwestii. Celebranci prowadzący ceremonie humanistyczne, mają przygotowane scenariusze - gotowe schematy przebiegu ceremonii, jednak są otwarci na modyfikacje, zgodnie z życzeniami Pary Młodej. Dodajcie w tym miejscu coś od siebie, od serca - swego rodzaju zamknięcie i przypieczętowanie wypowiedzianych wcześniej słów. Podczas ceremonii kościelnej, wypowiadamy "Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranki/a) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”, podczas ceremonii cywilnej, powtarzamy "Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranki/a) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.” Warto zadbać o to, by zamknąć całość przysięgi równie mocnym akcentem. Może być to sformułowanie, np. "na zawsze i na wieczność", "od teraz, aż do końca świata i jeden dzień dłużej" etc - znaczące, a jednocześnie podkreślające powagę chwili. W końcu to moment, w którym przysięgamy drugiej osobie, że planujemy spędzić z nią resztę naszego życia - na pewno chcemy, by nasza Druga Połowa zapamiętała ją na zawsze, prawda?

 

Jeśli marzysz o osobistej przysiędze ślubnej, ale masz problem z ubraniem swoich myśli w słowa, napisz do nas - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z przyjemnością pomożemy Ci stworzyć osobistą i wzruszającą przysięgę dla Ukochanej osoby.Planujecie ślub i wesele i nie wiecie, od czego zacząć? A może utknęliście na którymś z etapów przygotowań i nie wiecie, co dalej? Być może planowanie idzie Wam świetnie, ale macie problemy z pewnymi elementami i potrzebujecie porady? Z przyjemnością pomożemy Wam w organizacji najpiękniejszego dnia Waszego Życia! Zapraszamy zarówno Pary zainteresowane kompleksową organizacją ślubu i wesela, jak i takie, które potrzebują tylko indywidualnej konsultacji i pomocy z konkretnymi aspektami przygotowań. Macie pytania? Napiszcie lub zadzwońcie - z chęcią na nie odpowiemy!

Natalia Woźniak, Ceremony Concept, organizacja wesel Kraków
www.ceremonyconcept.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj